W 2021 roku Alimerka została pionierem w wykorzystaniu elektrycznych ciężarówek, nabywając pierwszą w Hiszpanii w 100% elektryczną ciężarówkę Scania do wykorzystania w sektorze detalicznym. W 2015 roku podmiot rozpoczął transformację swojej logistyki transportu, w którą zainwestował ponad 18 milionów EUR, włączając pojazdy bardziej przyjazne dla środowiska. W rezultacie Alimerka będzie dysponować 21 elektrycznymi ciężarówkami, 21 hybrydami (w tym 38 marki Scania), 33 Scania pojazdami na Liquefied Natural Gas-LNG i 19 punktami ładowania marki Siemens.

Asturyjska firma dystrybucyjna Alimerka zaprezentowała w swoim Llanera Logistics Center własną nową flotę zrównoważonych ciężarówek, podkreślając swoje zaangażowanie w pojazdy w 100% elektryczne. Firma była pionierem w wykorzystaniu tych ciężarówek, w 2021 roku nabywając pierwszą z nich w sektorze detalicznym w Hiszpanii .Dzięki najnowszym akwizycjom będzie dysponować łącznie 21 w 100% elektrycznymi ciężarówkami, największą flotą o tej charakterystyce w Hiszpanii i jedną z pięciu najważniejszych w Europie . Ponadto zostanie uzupełniona o kolejne 21 ciężarówek z napędem hybrydowym (w sumie 38 pojazdów Scania, zarówno hybrydowych typu plug-in, jak i elektrycznych) oraz 33 pojazdy zasilane skroplonym gazem ziemnym-LNG (wszystkie Scania), w ten sposób stając się znacznie bardziej wydajną i zrównoważoną flotą .

Konwersję swojej floty ciężarówek Alimerka rozpoczęła w 2019 roku, aby uczynić ją bardziej zrównoważoną i zminimalizować wpływ na środowisko, eliminując pojazdy z silnikami diesla na rzecz zasilanych LNG. Ta zmiana oznaczała też zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem, gdyż te ciężarówki zredukowały emisję hałasu o ponad połowę w porównaniu z pojazdami konwencjonalnymi. Aby przeprowadzić tę przebudowę, firma zainwestowała dotychczas ponad 18 milionów EUR. Z drugiej strony przedsiębiorstwo zainstalowało 19 punktów ładowania marki Siemens, które zapewniają zasięg floty elektrycznej, a tym samym pozwalają tym ciężarówkom na wystarczającą autonomię do pokonywania codziennych tras.

Prezes Alimerki Alejandro Fernández podkreślił, że nowa flota „jest kolejnym dowodem naszego zaangażowania w zrównoważoną i odpowiedzialną współpracę z naszymi konsumentami. Ten projekt, który dziś rozpoczynamy, wpisuje się w politykę i strategię firmy. Już w 2015 roku rozpoczęliśmy współpracę z ciężarówkami LNG. Dzięki elektrycznym ciężarówkom, które widzimy dzisiaj, zmniejszymy emisję CO2 do atmosfery o 80%. W ramach tego projektu mamy również instalację fotowoltaiczną w Llanera, gdzie mamy zainstalowane dwa megabajty, które są dodawane do sześciu, które mamy w firmie”. Ze swojej strony Prezydent Księstwa Adrián Barbón docenił „fundamentalne zaangażowanie Alimerki w zrównoważony rozwój” – „W następnej dekadzie Asturia albo stanie się zrównoważona, albo nie będzie niczego. Ponadto mówimy o najważniejszej prywatnej firmie w Asturii, zatrudniającej ponad 6000 osób, posiadającej 169 sklepów oraz mającej fundamentalne zaangażowanie w produkcję, suwerenność żywnościową, która polega na stawianiu na własną produkcję”. Yoel Paraja, doradca handlowy Scania Hispania w Asturii, wskazał, że „w 2021 roku Alimerka zdecydowała się po raz pierwszy przetestować naszą w 100% elektryczną Scanię. Półtora roku później jesteśmy bardzo dumni, że dodają już do swojej floty prawie 40 pojazdów Scania pomiędzy hybrydami i elektrykami. W naszym DNA leży oferowanie naszym klientom opłacalnych i zrównoważonych rozwiązań. Przyszłość mobilności już nadeszła, a Scania dysponuje najszerszą gamą rozwiązań, z pojazdami hybrydowymi i elektrycznymi typu plug-in, oboma oznaczonymi przez DGT jako „0”, wszechstronnymi i niezawodnymi, zdolnymi sprostać wymaganiom klientów i także społeczeństwa, opowiadając się za bardziej zrównoważonym i szanującym się transportem”. Elektryczna ciężarówka Scania została nagrodzona w 2022 r. tytułem „Ekologicznej ciężarówki roku” podczas National Transport Awards,

Jednym z partnerów projektu został Siemens – wiodąca światowa firma technologii cyfrowej. W ramach tego przedsięwzięcia zainstalował on 19 ładowarek elektrycznych Sicharge UC200 o mocy ładowania 150 kW, które zostaną rozdystrybuowane w centrach logistycznych Llanera (18) i Bobes (1), w strefie przemysłowej Siero.

O ALIMERCE

Alimerka to asturyjska firma zajmująca się dystrybucją produktów konsumenckich, lider w Asturii. Obecnie zatrudnia ponad 6000 pracowników i posiada 169 supermarketów w Księstwie, León, Valladolid, Burgos, Zamora, a także w A Mariña Lucense. Firma działa według kryteriów odpowiedzialności, efektywności, zrównoważonego rozwoju i innowacyjności, a jej celem jest ułatwianie życia konsumentom i zaspokajanie ich potrzeb, oferując im wygodne, zdrowe i atrakcyjne rozwiązania zakupowe.

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent