Od maja 2023 roku dostawa artykułów spożywczych do domów oraz zaopatrzenie sklepów Albert Heijn w centrum Rotterdamu jest w 100% elektryczne. Miasta Utrecht i Amsterdam pójdą w te ślady w drugiej połowie tego roku.

Za przykładem centrum Hagi, gdzie od 2022 roku zarówno dostawa artykułów spożywczych do domów, jak i zaopatrzenie sklepów w centrum są w 100% elektryczne, podąża centrum Rotterdamu. Klienci mieszkający w tej części mista otrzymują zakupy spożywcze elektryczną furgonetką, a sklepy Albert Heijn w centrum są w pełni zaopatrywane taborem całkowicie elektrycznym. Dla klientów i lokalnych mieszkańców oznacza to: cichszy i czystszy transport w ich otoczeniu, ale nadal z taką samą łatwością w dostępie. Do końca 2024 roku wszyscy klienci i sklepy w Rotterdamie będą obsługiwane bezemisyjnie. W ciągu tego roku dołączą do nich centra miast Utrecht i Amsterdam. Constantijn Ninck Blok, dyrektor ds. logistyki i łańcucha w Albert Heijn, powiedział „Sprawienie, by transport był bardziej zrównoważony, jest dla nas ważnym filarem. Dzięki większej liczbie kilometrów elektrycznych w naszych miastach możemy dostarczać ciszej i czyściej. W rezultacie poprawiamy wpływ transportu na hałas i lokalną emisję CO2. Kroki, które teraz podejmujemy, przyczyniają się do ambicji osiągnięcia naszej misji „Wspólne udostępnianie lepszej żywności”. Dla wszystkich.’ i przyczyniają się do bardziej zrównoważonego świata”.
Redukcja emisji
W porównaniu z ciężarówką z silnikiem Diesla, elektryczna ciężarówka pozwala zredukować emisję o 75 000 kg CO2 rocznie na ciężarówkę w ruchu miejskim. Elektryczny van redukuje tę emisję o 13 000 kg CO2 rocznie w porównaniu z wariantem z silnikiem Diesla.
Największy plac szybkiego ładowania w Holandii
Z centrum dystrybucyjnego w Pijnacker wyjeżdżają elektryczne ciężarówki jeżdżące po regionie Rotterdamu. Oto największy plac szybkiego ładowania elektrycznych ciężarówek w Holandii. Duża część energii elektrycznej jest wytwarzana przez ponad 10 000 paneli słonecznych na dachu centrum dystrybucyjnego. Plac szybkiego ładowania ma ponad 2000 m2 i posiada 12 stacji szybkiego ładowania, z których każda może naładować 350 kW. Po godzinie ładowania elektryczne ciężarówki mają zasięg około 200 km.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent