Accelera firmy Cummins, oddział New Power firmy Cummins Inc. Daimler Trucks&Buses US Holding LLC [spółka należąca do Daimler Truck Group] oraz PACCAR wybrały amerykański dystrykt Marshall County w stanie Mississippi na przyszłą lokalizację najnowocześniejszej produkcji ogniw akumulatorowych w ramach planowanego wspólnego przedsięwzięcia. Spółka joint venture będzie wytwarzać ogniwa akumulatorowe do elektrycznych pojazdów użytkowych i oczekuje się, że utworzy ponad 2000 miejsc pracy. Jeśli popyt wzrośnie, istnieją możliwości rozbudowy. Rozpoczęcie produkcji ogniw akumulatorowych w fabryce mogącej wytwarzać ogniwa o pojemności 21 gigawatogodzin (GWh) zaplanowano na 2027 roku.

Accelera, Daimler Truck i PACCAR ogłosiły utworzenie spółki joint venture planowanej na wrzesień 2023 roku, która zapewni wysoki poziom skalowalności i dostępu do opłacalnej i zróżnicowanej technologii ogniw akumulatorowych oraz wesprze w Północnej Ameryce rozwój rynku elektrycznych pojazdów użytkowych klas tonażowych średniej i ciężkiej. Accelera, Daimler Truck i PACCAR będą posiadać po 30% udziałów w spółce joint venture i wspólnie ją kontrolować. Firma skoncentruje się na technologii akumulatorów z fosforanem litowo-żelazowym (LFP) do stosowania w elektrycznych pojazdach użytkowych. Jako partner technologiczny w spółce joint venture z 10% udziałów, EVE Energy wniesie do przyszłej fabryki ogniw akumulatorowych swoją wiodącą w branży wiedzę specjalistyczną w zakresie projektowania i produkcji ogniw akumulatorowych. EVE Energy jest wiodącym na świecie producentem ogniw akumulatorowych LFP dla przemysłu motoryzacyjnego. Jennifer Rumsey, prezes i dyrektor generalny Cummins, powiedziała „Wybór lokalizacji to kolejny ekscytujący i konkretny krok w naszej strategii Destination Zero i podkreśla naszą wizję przewodzenia branży w zakresie dekarbonizacji. Nie możemy się doczekać, aż staniemy się częścią hrabstwa Marshall i będziemy wspierać wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy w Mississippi. Jednocześnie nadal rozwijamy nasze silne partnerstwa i spełniamy różnorodne potrzeby naszych klientów”. John O’Leary, prezes i dyrektor generalny Daimler Truck North America, wskazał „Lokalna produkcja ogniw akumulatorowych stanowi ważną część zapewniania naszym klientom – flotom transportowym napędzającym Amerykę i świat – opłacalnych ofert pozwalających na dekarbonizację ich działalności. Dziękujemy stanowi Mississippi i hrabstwu Marshall za wsparcie nas w realizacji tych wysiłków i osiągnięciu naszych wspólnych celów klimatycznych”. Preston Feight, dyrektor generalny PACCAR, dodał zaś „PACCAR zawsze był doskonałym partnerem biznesowym dla stanu, społeczności i mieszkańców stanu Mississippi. Z niecierpliwością czekamy na rozszerzenie partnerstwa w północnej części Mississippi o nową fabrykę ogniw akumulatorowych. Ten zakład produkcyjny będzie wiodącym w branży i zapewni naszym klientom opłacalne, bezemisyjne rozwiązania.

Celem Accelera, Daimler Truck i PACCAR jest przewodzenie w transformacji branży pojazdów użytkowych w stronę zrównoważonych i bezemisyjnych technologii. Partnerzy zobowiązali się do redukcji emisji CO2 zgodnie z Porozumieniem Klimatycznym z Paryża.

Transakcja podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia oraz uzyskaniu wymaganej kontroli fuzji i zgód organów regulacyjnych, w tym dobrowolnemu złożeniu pełnego ujawnienia przed Komisją ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS).

Informacje o Accelera™ firmy Cummins

Accelera firmy Cummins oferuje różnorodne rozwiązania o zerowej emisji dla najbardziej ekonomicznie kluczowych gałęzi przemysłu na świecie, umożliwiając im przyspieszenie przejścia do zrównoważonej przyszłości. Jako oddział Cummins Inc. jest zarówno dostawcą komponentów, jak i integratorem zajmującym się akumulatorami, wodorowymi ogniwami paliwowymi, osiami elektrycznymi, układami napędowymi i elektrolizerami. Działa obecnie w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Cummins to z kolei światowy lider w dziedzinie technologii zasilania, składający się z uzupełniających się przedsiębiorstw, które opracowują, produkują, dystrybuują i serwisują szeroką gamę rozwiązań napędowych. Firma z siedzibą w Columbus w stanie Indiana zatrudnia około 73 600 osób oraz ma solidną sieć sprzedaży i wsparcia w ponad 190 krajach i terytoriach. W 2022 roku Cummins wygenerował sprzedaż na poziomie około 28,1 miliarda USD, a zyski wyniosły około 2,2 miliarda USD.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent