Pierwsza publiczna demonstracja ładowania elektrycznej ciężarówki mocą ponad 700 kW i 1000 A. Pierwszy prototyp megawatowego systemu ładowania (MCS) firmy ABB E-mobility w Niemczech. Wspólne testowanie systemu ładowania MCS w centrum rozwoju MAN w Monachium. Czas ładowania akumulatora: od 10% do 80% jego pojemności nominalnej w około pół godziny. Ładowanie MCS zwiększa zasięg w czasie ustawowej przerwy w prowadzeniu pojazdu o około 300 do 400 km.
ABB E-mobility oraz MAN Truck&Bus świętowały premierę megawatowego systemu ładowania (MCS) w obecności bawarskiego ministra-prezydenta dr Markusa Södera. MAN eTruck został naładowany mocą ponad 700 kW i prądem 1000 A na stacji ładowania MCS firmy ABB E-mobility. Dr Markus Söder, minister-prezydent Bawarii, stwierdził „Bawaria na drodze do mobilności przyszłości: dzisiaj dano sygnał do uruchomienia pierwszej megawatowej stacji ładowania elektrycznych ciężarówek w firmie MAN w Monachium. To najnowocześniejsza ekologiczna i ekonomiczna elektromobilność rozwijana w Bawarii. Musimy zapewnić naszemu krajowemu przemysłowi konkurencyjność. Innowacje i technologia zabezpieczają przyszłość”.
Premiera ładowania megawatowego była sygnałem startowym dla elementarnego elementu transformacji mobilności w sektorze pojazdów użytkowych w kierunku mobilności przyjaznej dla klimatu oraz udanej elektryfikacji autobusów i ciężarówek. Szczególnie w krajowym i międzynarodowym transporcie dalekobieżnym lub podczas załadunku i rozładunku elektryczne ciężarówki, a w przyszłości elektryczne autokary będą potrzebować szybkiego wzmaczniacza zasięgu w postaci stacji MCS podczas wymaganej prawem przerwy w prowadzeniu pojazdu. Nowa technologia uzupełnia zatem istniejące rozwiązania: ładowanie w stacjach ładowania przy niższych możliwościach ładowania będzie nadal odgrywać kluczową rolę w przyszłości.
Obie firmy pokazały w centrum rozwoju MAN w Monachium, że ładowanie MCS działa już teraz. Jeden z pierwszych megawatowych punktów ładowania w Niemczech zainstalowała tam firma ABB E-mobility. Michael Halbherr, dyrektor generalny ABB E-mobility, stwierdził „W najbliższej przyszłości dzięki MCS możliwy będzie zrównoważony transport dalekobieżny za pomocą ciężarówek i autobusów. Udowodniliśmy to dzisiaj. Nawet jeśli nadal pokazujemy tutaj prototyp: dzięki nowemu standardowi MCS nie tylko podwoiliśmy natężenie prądu ale także zdolność ładowania w ciągu zaledwie kilku lat. Aby osiągnąć transformację energetyczną w transporcie, potrzebujemy rozwiązań, które są zrównoważone, niezawodne i ekonomiczne. Aby to osiągnąć, musimy myśleć integracyjnie i współpracować. Dzisiejsza demonstracja stanowi również wynik ścisłej współpracy pomiędzy MAN, ABB E-mobility i całą branżą”. Alexander Vlaskamp, dyrektor generalny MAN Truck & Bus, podczas premiery systemu ładowania megawatowego ponowił z kolei swój apel o przyspieszenie rozbudowy infrastruktury ładowania: „Celem jest utworzenie w Europie do 2030 roku 30 000 punktów ładowania MCS, z czego około 4000 w Niemczech. Uruchomiliśmy dzisiaj jeden z pierwszych punktów ładowania. Nie zostało nam już zbyt wiele czasu na ustawienie tego. Elektryczne ciężarówki są dostępne, działa ładowanie megawatowe. Potrzebujemy teraz jasnych sygnałów ze strony polityków, między innymi po to, aby zbudować zaufanie wśród naszych klientów do elektryfikacji. Musimy teraz szybko zbudować i rozbudować infrastrukturę”.
Nowy standard ładowania megawatowego MCS jest technicznie zaprojektowany do ładowania z mocą do 3,75 MW przy 3000 amperach (A). ABB E-mobility i MAN zademonstrowały moc ładowania przekraczającą 700 kW dzięki prototypowej technologii ładowania. Wraz ze sfinalizowaniem standardu MCS możliwe będzie już ładowanie o mocy przekraczającej jeden megawat. Przełoży się to na znaczną poprawę czasu ładowania. Dla porównania, dzisiejsze stacje ładowania w standardzie CCS (Combined Charge System) mogą być wykorzystywane przez auta osobowe i pojazdy użytkowe oraz oferują maksymalną moc ładowania 400 kW przy 500 A. Oczekuje się, że międzynarodowy proces normalizacji dla Megawatt Charger System zakończy się w tym roku. ABB E-mobility i MAN wniosły swój wkład w stworzenie standardu MCS w międzynarodowym stowarzyszeniu branżowym CharIN.
Faktem pozostaje jednak, że do ładowania MCS potrzeba dużo energii. Kiedy przepływa tak dużo energii elektrycznej, infrastruktura za widocznymi punktami ładowania, przyłącza do sieci i wymagania przestrzenne, np. na stacjach obsługi autostrad, parkingach czy przystankach dla ciężarówek, odgrywają kluczową rolę. Rozbudowa sieci i cyfryzacja sieci są więc nie tylko niezbędne dla przyszłych dostaw energii odnawialnej, ale też stanowią warunek wstępny infrastruktury ładowania.

    Tekst: Jarosław  Brach

    Zdjęcia: Producent