Zakład w Wörth o powierzchni prawie trzech milionów metrów kwadratowych jest największym na świecie w sieci produkcyjnej Mercedes-Benz Trucks. Zatrudniając około 10 000 pracowników jest również drugim co do wielkości pracodawcą w Nadrenii-Palatynacie.

60 lat temu fabryka ciężarówek w Wörth tętniła życiem, gdyż znajdowała się w trakcie budowy. Zaledwie półtora roku po rozpoczęciu prac 1 października 1963 roku pierwszy szkielet kabiny zjechał z linii montażowej Od 1965 roku pracownicy zakładu produkowali kompletne samochody ciężarowe. Dzisiaj są to modele Actros, Arocs i Atego. Mercedes-Benz Special Trucks Econic, Unimog i Zetros też są wytwarzane w Wörth. Produkcja seryjna elektrycznego Mercedesa-Benz eActros z akumulatorem rozpoczęła się w 2021 roku, a następnie w 2022 roku drugiej seryjnej elektrycznej ciężarówki Mercedes-Benz – typu eEconic. Fabrykę w Wörth może opuszczać dziennie do 470 ciężarówek zbudowanych zgodnie ze specyfikacjami klientów.

Dr Andreas Bachhofer, kierownik zakładu w fabryce Mercedes-Benz Wörth, ocenia „W przyszłości fabrykę nadal będą tworzyli ludzie. Nasza innowacyjność i zaangażowanie w Mercedes-Benz Trucks są w dużej mierze napędzane przez pracowników. Dlatego właśnie Kwalifikacje i dalsze szkolenia w zakresie technologii przyszłości są dla nas niezbędne. Aby pomyślnie kształtować transformację, konsekwentnie inwestujemy w naszych pracowników, gdyż właśnie ich potrzebuję jako entuzjastycznych sprzymierzeńców w tych fascynujących czasach”. Thomas Zwick, Przewodniczący Rady Zakładowej Zakładu Mercedes-Benz Wörth, dodał zaś „Od dziesięcioleci nasz zakład w południowym Palatynacie nieustannie się zmienia i wspólnie go kształtujemy. Dzięki nowym produktom dla naszych kolegów pojawiają się nowe profile zawodowe, a wraz z nimi nowe możliwości kariery. Naszą barierą jest zrównoważona wizja przyszłości zakładu, którą uzgodniliśmy z zarządem firmy w 2021 roku”.

W ciągu 60 lat od rozpoczęcia produkcji w Wörth powstało ponad 4,4 miliona samochodów – w tym około 790 000 zestawów pojazdów Completely Knocked Down, które są wysyłane na liczne rynki zagraniczne w celu ich ostatecznego montażu na miejscu.

 

   Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent