Holenderski Broshuis B.V. ujawnił informacje na temat szczegółów zamówienia na 557 naczep do przerzutu średniotonażowego wyposażenia (MET– Medium Equipment Trailer) z ptrzeznaczeniem dla Departamentu Obrony USA. Zamówienie to dotyczy zestawów niskopodwoziowych z naczepami w osiami w układzie 2+4 – typ PL2, z osią wahadłową do transportu sprzętu wojskowego. Naczepy te zostaną dostarczone w latach 2026–2031. Łączna wartość udzielonego zamówienia wynosi 341,2 mln USD. Broshuis B.V. ponownie zrealizuje ten kontrakt we współpracy ze swoim amerykańskim partnerem – koncernem Oshkosh Defence LLC.
Pieter-Bas Broshuis, właściciel i dyrektor generalny Broshuis B.V.. stwierdził „Jesteśmy bardzo dumni, że otrzymaliśmy także trzecie duże zamówienie od Armii USA. Daje nam to zaszczyt zaopatrzenia wszystkich EHET i MET. Dodatkowo to zamówienie, w połączeniu z wcześniej uzyskanymi zamówieniami, niesie ze sobą dużą pewność dla firmy, a tym samym dla naszych pracowników i klientów”.
Zamówienie obejmuje dostawę zestawów niskopodwoziowych PL2 z osią wahadłową, z osiami w układzie 2+4. Wstępne rozmowy na temat tego zamówienia rozpoczęły się już w 2018 roku, po czym rozpoczął się szeroko zakrojony proces przetargu komercyjnego oraz proces testów konkurencyjnych. Propozycja Broshuis okazała się najlepsza pod względem technologii, logistyki i jakości. Realizacja projektu MET będzie rozpoczynać się stopniowo i oczekuje się, że dostawy zostaną zrealizowane w dużych ilościach jedynie w latach 2026–2031.
Zamówienie to jest zgodne z zamówieniami otrzymanymi odpowiednio w latach 2019 i 2022 na odpowiednio 170 i 466 naczep dla ulepszonego transportu sprzętu ciężkiego (EHET) – M1302. Pierwsze 170 naczep już zostało wdrożonych do eksploatacji. Drugie zamówienie na 8-osiowe naczepy niskopodwoziowe PL2 ma zostać zrealizowane do 2027 roku. Dzięki temu całkowite zapotrzebowanie armii amerykańskiej na ciężki sprzęt transportowy wynosi 1199 naczep, łącznie z dostarczonymi naczepami prototypowymi. Daje to w sumie 8472 linii osi wahadłowych (16944 osi). W szczytowym okresie Broshuis będzie produkować 7 osi wahadłowych dziennie dla armii amerykańskiej. Armia amerykańska wybiera w 100% firmę Broshuis do swoich europejskich operacji transportu ciężkiego.

 

Warto tu wskazać, że oś wahadłowa systemu pendel – typ PL2 jest dostępna do naczep niskopodwoziowych i seminiskopodwoziowych. W obu naczepach zastosowano tę samą oś. Jedyną różnicą jest rozmiar opony. Montowane są opony 245 we wszystkich 2-osiowych naczepach niskopodwoziowych. W naczepach niskopodwoziowych od 3 osi wzwyż standardowo zakłada się zaś opony 285. Wskazuje to rozróżnienie oznaczające naczepy z oponami 285 jako Heavy Duty (HD). Same osie osie pendel wykazują wiele zalet. Chociaż oś wahadłowa Broshuis jest lżejsza, jej jakość pozostaje wysoka. Podmiot robi to poprzez automatyczne spawanie osi wahadłowych. W ten sposób powstaje spoina o niezmiennie wysokiej jakości. Zostało to udowodnione w ekstremalnych testach przeprowadzonych przez armię amerykańską. Co więcej, od lat Broshuis B.V. ma osobne linie, na których są budowane również naczepy do celów obronnych. Dzięki temu nie zakłócają produkcji cywilnej przedsiębiorstwa i zawsze pozostaje wystarczająca ilość mocy wytwórczych do obsługi klientów cywilnych. W okresie poprzedzającym projekt Broshuis B.V. dokona kilku inwestycji, aby jeszcze bardziej skutecznie i efektywnie wykonać ten kontrakt.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent