40 nowych hybryd Citaro firmy Autoservizi Troiani regularnie kursuje na obrzeżach stolicy Włoch – Rzymu
W Rzymie jeździ już 40 autobusów hybrydowych Citaro marki Mercedes-Benz. Przekazanie odbyło się w styczniu 2024 roku Autoservizi Troiani, nowemu operatorowi sieci linii podmiejskich na wschodnich peryferiach stolicy Włoch. Ppojazd ten jest przyjazny dla środowiska dzięki połączeniu silnika spalinowego i elektrycznego. W rezultacie udaje się emitować do dziesięciu ton mniej CO 2 i zużywać do 8,5 procent mniej paliwa. Ośmioletni kontrakt ma na celu elektryzację całej floty autobusów miejskich
Od 21 stycznia 2024 roku 40 hybrydowych autobusów miejskich Mercedes-Benz Citaro w istotny sposób przyczynia się do zwiększenia przyjazności dla środowiska, komfortu pasażerów i jakości usług w transporcie podmiejskim we włoskiej metropolii – Rzymie. Przewoźnik autobusowy Autoservizi Troiani dopiero niedawno przejął nowe pojazdy hybrydowe od włoskiej spółki handlowej Daimler Buses Daimler Buses Italia. Autobusy hybrydowe weszły do użytku zaledwie 20 dni po podpisaniu umowy z miastem Rzym (Roma Capitale) po przetargu publicznym. Dzięki terminowej realizacji kontraktu 15 procent transportu publicznego w Rzymie zostało przeniesione na kolejne osiem lat do spółki joint venture pomiędzy ATI Autoservizi Troiani Srl i SAP Srl. Giovanni Troiani, prezes Autoservizi Troiani, mówi „Ta umowa między nami a miastem Rzym określa szereg ambitnych wyzwań, których ostatecznym celem jest uczynienie całej floty autobusów publicznych w pełni elektrycznym i skupienie się na zrównoważonym rozwoju”.
Oczekuje się, że nowa flota autobusów hybrydowych Citaro, wykorzystywana między innymi w usługach regularnych w rzymskiej dzielnicy podmiejskiej Municipio V, położonej na wschód od Tybru, zmniejszy zużycie paliwa nawet o 8,5 procent w porównaniu z konwencjonalnym silnikiem wysokoprężnym . Jednocześnie Autoservizi Troiani spodziewa się redukcji emisji CO2 nawet o dziesięć ton rocznie – co w przybliżeniu odpowiada zdolności absorpcyjnej około 2400 drzew w środowisku miejskim. Stefano Giordani, prezes i dyrektor generalny Daimler Buses Italy, tak komentuje ważne partnerstwo z Autoservizi Troiani „Napawa nas wielką dumą, że, dzięki jakości hybrydy Mercedes-Benz Citaro, Daimler Buses pomaga poprawić jakość obsługi, komfort i jakość życia na rzymskich przedmieściach. Nasz zakład produkcyjny w Niemczech również zapewnił duże wsparcie przy tej dostawie, przyspieszając dostawy i w ten sposób umożliwiając terminowe przekazanie pojazdów”.
Komfort i trwałość, zapakowane w ciemnoczerwoną sukienkę
Uderzający wygląd nowych niskopodłogowych autobusów hybrydowych z gwiazdą Mercedesa w ruchu miejskim jest niewątpliwy. Ciemnoczerwony wzór z białym napisem Autoservizi Troiani od razu przyciąga wzrok. Każdy z 40 trzydrzwiowych hybrydowych autobusów Citaro o długości nieco ponad 12 metrów może zabrać na pokład do 108 pasażerów. Do dyspozycji jest 26 miejsc siedzących i 82 stojące. Wygodę na pokładzie gwarantują duże poczucie przestrzeni i wysoki komfort siedzenia. Ręcznie obsługiwana składana rampa ułatwia zaś wsiadanie i wysiadanie pasażerom o ograniczonej sprawności ruchowej. Na podeście stojącym znajduje się też miejsce na wózek inwalidzki.
Czysty napęd hybrydowy jest mocny, ekonomiczny i zrównoważony
Autobusy miejskie Citaro hybrid typu „mild hybrid”, przeznaczone do użytku w obszarach miejskich, łączą w sobie zalety silnika spalinowego i napędu elektrycznego. Sześciocylindrowy silnik wysokoprężny OM 936 h o mocy 220 kW (299 KM) współpracuje z silnikiem elektrycznym o mocy 14 kW. Zasilany jest on całkowicie „zieloną” energią i wspomaga silnik spalinowy w fazach o dużym zapotrzebowaniu na moc. Podczas hamowania i zwalniania silnik elektryczny przekształca energię kinetyczną w energię elektryczną. Ma wydzieloną sieć 48 V, która jest technologią niskonapięciową i dzięki temu jest bezpieczna w użytkowaniu. Superkondensatory o dużej gęstości energii służą do magazynowania energii w kompaktowym module hybrydowym „Supercaps”, umieszczonym na dachu w tylnej części autobusu, w ten sposób oszczędzając miejsce i zapewniając bezpieczeństwo podczas zderzenia. Napęd typu „mild hybrid” zmniejsza zużycie paliwa i emisję zanieczyszczeń – pozytywnie wpływa to na efektywność operacyjną i redukuje zanieczyszczenie powietrza na przedmieściach włoskiej stolicy.
Większe bezpieczeństwo kierowców i pasażerów dzięki innowacyjnym systemom wspomagającym
Liczne innowacyjne systemy bezpieczeństwa i wspomagania unikania zderzeń czołowych, wspomagania skręcania i utrzymywania pasa ruchu wspierają kierowcę, a pasażerom gwarantują bezpieczną i komfortową jazdę. Oprócz asystenta skrętu Sideguard Assist 2 autobusy hybrydowe Citaro wyposażono w aktywnego asystenta hamowania Preventive Brake Assist oraz system monitorowania ciśnienia w oponach TPM (Tire Pressure Monitoring). Klimatyzacja w kabinie pasażerskiej jest w stanie całkowicie odnowić ilość powietrza co trzy minuty. Dodatkowo wysokowydajne filtry cząstek z antywirusową warstwą funkcjonalną minimalizują ryzyko infekcji w autobusie.
O Autoservizi Troiani
Autoservizi Troiani działa w branży autobusowego transportu pasażerskiego od ponad 50 lat. 250 autobusów firmy pokonuje rocznie ponad 16 milionów kilometrów. Dysponując autobusami regularnymi, czarterowymi i szkolnymi oraz zatrudniając 420 pracowników, Autoservizi Troiani prowadzi działalność w transporcie publicznym, szkolnym, regionalnym i dalekobieżnym oraz w branży autokarów i autobusów czarterowych. Cel podmiotu polega na stopniowej konwersji w ciągu pięciu lat całej floty autobusów na pojazdy z napędem elektrycznym, co obejmuje także 40 nowych autobusów hybrydowych Citaro.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent