Zbudowany i sprawdzony sto tysięcy razy Profi Liner firmy Krone obchodzi w tym roku swoje 25. urodziny. W sferze naczep z burtami, które były powszechne pod koniec lat 90., solidne naczepy Krone uważano wówczas za jeden z wzorców. Niemniej w tej dekadzie krajobraz transportowy zmieniał się szybko: europejski rynek krajowy stawał się coraz większy, a logistyka bazująca na paletach wymagała naczep z przesuwaną kurtyną, gdyż coraz częściej ludzie ładowali z boku zamiast z tyłu.
Szybko stał się więc popularny nowy typ pojazdu: kurtynowe nadwozie, którego boki składały się z indywidualnie obsługiwanych przesuwanych plandek bez burt. Krone odpowiedziało na to rosnące zapotrzebowanie własną naczepą z zasuwaną kurtyną, ale początkowo projekt miał swoje pułapki. Uwe Sasse, do 2022 roku dyrektor zarządzający ds. projektowania i rozwoju w Krone, wspomina „Naczepa Krone z przesuwaną kurtyną była zmodyfikowaną naczepą burtową, w której po prostu pominęliśmy burty. Na początku były duże problemy, ponieważ bez burt wzmocnienie pojazdu zmieniło się negatywnie”. Największy klient Krone w tamtym czasie – założyciel Krone Scandinavia – Leif Toft – napisał trzystronicowy list do dr Bernarda Krone, prosząc o fundamentalne przeprojektowanie naczepy z przesuwaną kurtyną. Natychmiast zlecił zespołowi projektowemu przeprojektowanie go i po zaledwie sześciu miesiącach prototyp nowej naczepy kurtynowej Krone był gotowy – pełen innowacyjnych pomysłów, z których część można znaleźć w Profi Liner do dzisiaj (a teraz także u konkurencji) : stalowa ściana czołowa, stalowe drzwi tylne z zawiasem jednoprzegubowym, podstawowa konstrukcja podwozia i prowadzenie kabli. Od samego początku programiści polegali na modułowej strukturze, aby wykorzystać ekonomię skali. Kolejną cechą jakościową, którą Krone jako pierwszy producent na świecie wprowadził w 1997 roku, był proces malowania proszkowego KTL plus, zapewniający długotrwałą ochronę przed rdzą.
Brakowało jednak tylko chwytliwej nazwy, zrozumiałej we wszystkich krajach. Rainer Steuernagel, ówczesny szef sprzedaży i marketingu w Krone, wpadł na genialny pomysł: „Profi Liner”, liner dla profesjonalistów. Chwytliwa nazwa szybko się przyjęła, a druga połowa słowa „liner” stała się programem, tak że wkrótce potem dodano pochodne linera Coil, Mega, Paper, City, Box, Cool i Dry. Na targach pojazdów użytkowych IAA 1998 nowa rodzina Krone Liner miała swoje wielkie wejście, mimo że nowe nazewnictwo częściowo obejmowało już znane produkty.
Dzisiaj, w swoje 25. urodziny, Profi Liner jest już piątą generacją. W 2003 roku wprowadzono Profi Liner 2; oprócz wielu ulepszeń jakościowych, swoją światową premierę świętowała nowa rama zewnętrzna Multi-Lock. Dzięki temu wyjątkowemu systemowi mocowania ładunku stworzono ponad 3000 możliwości mocowania ładunku. Trzecia generacja została wprowadzona na rynek w 2006 roku, tym razem koncentrując się na obniżeniu kosztów cyklu życia i masy. W przypadku Profi Liner 4, skomercjalizowanego w 2009 roku, celami było uproszczenie procesów wewnętrznych i obniżenie kosztów logistyki oraz dalsza optymalizacja jakości. Wreszcie, obecny Profi Liner 5 ze standardowym wyposażeniem ma masę własną 5950 kg – kompletacja obejmuje m.in. stalowe drzwi kontenerowe wykonane przez robota i wiele nowych detali w nadwoziu oraz fosforanowanie cynkowe KTL i malowanie proszkowe. Ponadto Profi Liner występuje z licznymi funkcjami telematycznymi.
Dzięki wyrafinowanemu systemowi modułowemu Profi Liner da się dopasować do wielu indywidualnych wymagań. Jest on również dobrze wyposażony w odniesieniu do przyszłych wymagań. W ramach „Misji poza zerem” zainicjowanej przez Krone w 2022 roku, nowy eTrailer Krone pomaga zmniejszyć ślad węglowy. Mimo, że po raz pierwszy Profi Liner został wprowadzony w 1998 roku. – 25 lat temu – ta naczepa kurtynowa Krone pozostaje aktualna i oferuje duży potencjał w odniesieniu do przyszłych innowacji.

  Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent