W 2023 roku starachowicka spółka Autobox Innovations Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. j. samodzielnie oraz wraz z innymi podmiotami wykonała i dostarczyła – w tym w ramach dwóch konsorcjów, blisko 280 pojazdów/zestawów pojazdów. W zdecydowanej większości był to główny produkt firmy – terenowy Star zmodernizowany do wariantu 266M2.

Same Stary 266M2 były wykonywane jako zmodernizowane do wersji cargo oraz do wydań specjalistycznych. Dokładnie podmiot wykonał:

  1. Modernizacje samochodów skrzyniowych – 188 sztuk
  2. Modernizację i modyfikację warsztatów na samochodzie STAR 266M2 i przyczepie jednoosiowej:

– warsztat obsługi pojazdów WOP – 23 sztuki;

– warsztat spawalniczo-blacharski WSB – 2 sztuki;

– polowe stacje ładowanie akumulatorów PSŁA – 10 sztuk;

– warsztat obsługi sprzętu inżynieryjnego WOR/Inż. – 6 sztuk;

– ruchomy warsztat sprzętu przeciwchemicznego RWSPCH-72M1 – 6 sztuk;

– ruchomy warsztat elektromechaniczny RWEM – 17 sztuk. Warsztaty RWEM po raz pierwszy wystąpiły z nadwoziami SARNA i miały całkowicie nowe ukompletowanie w stosunku do poprzednich dostaw (dotychczas z nadwoziami AUM 117).

Ponadto Autobox Innovations w konsorcjum ze STAR SAN DUO wykonał 18 sztuk pojazdów STAR 266M2  z instalacją rozlewczą IRS -2M1P. Daje to łącznie 270 sztuk Starów 266M2 (188+64+18). Tym samym na przestrzeni ostatnich lat rok 2023 należał do rekordowych pod względem liczby przekazanych egzemplarzy 266M2. Poprzednio rekordowy był rok 2017, gdy do odbiorców krajowych trafiło 265 odmłodzonych kompletów podwozi i zabudów, w tym 261 dla MON. Zarazem Autobox Innovations na inne rynki wykonał wtedy kilka sztuk zmodernizowanego 266M2 z różnymi nadwoziami, w tym jeden dopasowany do ruchu lewostronnego – tzw. 266M2 RHD.

Podmiot dostarczył również w ramach konsorcjum 7 zestawów o ładowności 67,5 tony do transportu czołgów zestaw do transportu czołgów i innego ciężkiego sprzętu. Są to zestawy kategorii HET, składające się z ciężkiego ciągnika siodłowo-balastowego Mercedes Benz Zetros 3348AS 6×6 oraz naczepy niskopodwoziowej Dobrowolski NC wz. 21, Po raz pierwszy publicznie były one pokazane we wrześniu 2023 na kieleckich targach MSPO. Tam też swoją premierę miał lekki samochód terenowy – typ AH 23.44 LC 4×4, gdzie poszczególne skróty oznaczają – AH – AutoboxHonker 23 – rok premiery, 4×4 układ napędowy, L-jak Long, C-silnik Cummins, to kolejny, już czwarty – po wersjach M-AX, M-AX Africa i AH 20.44 4×4 – model wchodzący w skład stale rozwijanej rodziny Honker. Jest to pojazd lekki, klasy lekko średniej, terenowy, o dopuszczalnej masie całkowitej 5000 kg. Tym samym to najcięższy wariant z serii Honker, jaki dotychczas został przygotowany. Na MSPO w 2023 roku wystawiano go w tzw. wydaniu transportowym – tzn. jako transporter piechoty/żołnierzy. W tej konfiguracji zabiera dokładnie do 12 osób wraz z kierowcą. Jest to oczywiście jedna z wielu możliwych propozycji, ponieważ pojazd może zostać skonfigurowany w niemal dowolnym wydaniu docelowym, w tym jako odmiana opancerzona, odmiana cargo czy nośnik różnorodnych systemów uzbrojenia lub łączności, w tym systemów kontenerowych. Zgodnie również ze swoją filozofią opracowywania wyrobów typ AH 23.44 LC 4×4 cechuje się modułowym doborem kluczowych komponentów. Przykładowo jako silniki  oferowane są alternatywnie jednostki IVECO lub Cummins. Na tym etapie został wybrany silnik Cummins ze względu na preferencje jednego z potencjalnych odbiorców. Zgodnie z założeniami minimalna moc stosowanego silnika wynosi 150 KM, z możliwością zastosowania silnika o mocy maksymalnej 195 KM. Napęd jest przenoszony na obie osie – układ 4×4 – z blokadami mechanizmów różnicowych, do czego dochodzi blokada międzymostowa. Co jeszcze podkreśla Autobox, oba mosty, zawieszone mechanicznie, są krajowej produkcji oraz przygotowane na zlecenie i według wymagań Autobox. Poza tym samochód wyposażono w hamulce tarczowe przy obu osiach z układem ABS

Generalnie, ze względu na fakt, ze jest to własny projekt Autobox, potencjalni nabywcy mogą liczyć na szeroki zakres zmian dostosowujących go do ich indywidualnych potrzeb.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent