Producent materiałów budowlanych Holcim w realizacji swojej strategii zrównoważonego rozwoju polega na elektrycznych ciężarówkach Mercedes-Benz. Największe jak dotąd zaplanowane pojedyncze zamówienie na typ eActros 600. Ta e-ciężarówka bez ładowania pośredniego ma zasięg 500 km. Większość pojazdów przeznaczona jest do transportu materiałów budowlanych takich jak cement za pomocą naczep silosowych.

Do realizacji swojej strategii zrównoważonego rozwoju na dużą skalę Holcim polega na Mercedes-Benz eActros 600. Aby pobić rekord szwajcarski producent materiałów budowlanych chce dodać łącznie 1000 sztuk akumulatorowo-elektrycznej ciężarówki Mercedes- Benz Trucks, która została wprowadzona na europejski rynek zaledwie w październiku ubiegłego roku. W tym celu obie firmy podpisały wspólną deklarację woli. Jest to największe planowane do tej pory pojedyncze zamówienie na typ eActros 600 i przyczynia się do osiągnięcia celów obu podmiotów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Większość elektrycznych ciężarówek będzie wykorzystywana z naczepami silosami do wymagającego transportu materiałów budowlanych, takich jak cement. Wysoka pojemność akumulatora wynosząca ponad 600 kilowatogodzin – stąd oznaczenie typu 600 – oraz nowa, szczególnie wydajna własna elektryczna oś napędowa umożliwiają elektrycznym ciężarówkom zasięg 500 kilometrów[1] bez pośredniego ładowania. eActros 600 będzie w stanie pokonywać dziennie znacznie ponad 1000 kilometrów. Umożliwia to przerywane ładowanie podczas wymaganych prawem przerw dla kierowcy – nawet bez ładowania megawatowego.

Karin Rådström, dyrektor generalna Mercedes-Benz Trucks, powiedziała „Holcim jest jednym z najważniejszych klientów Mercedes-Benz Trucks w branży budowlanej. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w ramach swojej transformacji w kierunku napędów alternatywnych firma wybrała eActrosa 600. Nasza elektryczna ciężarówka z gwiazdą wyznaczy nowe standardy w zakresie wydajności”. Miljan Gutovic, dyrektor regionalny na Europę, Holcim dodał zaś „Holcim napędza transformację w kierunku bardziej zrównoważonego i wydajnego transportu poprzez dekaborizację naszej logistyki. Cieszymy się, że przy elektryfikacji naszej floty możemy współpracować z Mercedes-Benz Trucks. W ten sposób chcemy zbliżyć się do naszego celu, jakim jest to, aby do 2030 roku bezemisyjne ciężkie samochody ciężarowe miały stanowić 30 procent naszych zakupów pojazdów lub kontraktów”.

Mercedesa eActrosa 600 

Oprócz ładowania CCS z mocą do 400 kW eActros 600 będzie później umożliwiał ładowanie megawatowe (MCS). Od początku sprzedaży klienci mogą zamówić przygotowanie do tego. Gdy tylko technologia MCS stanie się dostępna i ustandaryzowana u producentów, należy umożliwić jej modernizację w modelach eActros 600. Na odpowiedniej stacji ładowania o mocy około jednego megawata[2] akumulatory można naładować od 20 do 80 procent w ciągu około 30 minut .

Wizualnie elektryczną ciężarówkę charakteryzuje całkowicie nowy, purystyczny design z wyraźnymi liniami i aerodynamicznym kształtem. Elektryczna ciężarówka ma wyznaczyć nowe standardy w zakresie opłacalności dla operatorów flot, co oznacza, że w dłuższej perspektywie w ważnym segmencie transportu dalekobieżnego może zastąpić większość odpowiedników z silnikiem Diesla. Istotą koncepcji Mercedes-Benz Trucks dotyczącej akumulatorowo-elektrycznego transportu dalekobieżnego jest zaoferowanie klientom całościowego rozwiązania transportowego obejmującego technologię pojazdu, doradztwo, infrastrukturę ładowania i usługi.

Rozpoczęcie produkcji seryjnej zaplanowano na koniec 2024 roku. Od samego początku eActros 600 powstaje jako ciągnik siodłowy oraz jako wariant podwozia pod zabudowy, co daje klientom wiele dodatkowych możliwości zastosowań w transporcie w pełni elektrycznym. Obecnie budowana jest flota około pięćdziesięciu prototypów, z których część w kolejnym etapie zostanie przetestowana w praktyce przez pierwszych klientów.

[1] Zakres został określony wewnętrznie w specyficznych warunkach testowych, po wstępnym kondycjonowaniu ciągnika siodłowego 4×2, przy masie całkowitej zestawu 40 t i przy temperaturze zewnętrznej 20°C w transporcie dalekobieżnym i może odbiegać od ustalonych wartości. zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/2400.

[2] Na podstawie wewnętrznych symulacji, obecnie wciąż opracowywany jest wiążący i jednolity standard Megawatt Charge System (MCS).

             Tekst: Jarosław Brach

             Zdjęcia: Producent