W czerwcu 2013 roku Rosenbauer wprowadzilł na rynek pierwotną wersję drabiny obrotowej XS i jednocześnie dostarczył pierwsze egzemplarze klientom, którzy mieli wcześniej do czynienia z tym nowym produktem. Na długo przed wprowadzeniem na rynek w najściślejszej tajemnicy podmiot omawiał bowiem koncepcję nowej drabiny z klientami i już wtedy uch reakcje były bardzo obiecujące.

Podczas oficjalnej premiery w czerwcu 2013 roku, pod hasłem „Teraz jeszcze bliżej”, szybko stało się jasne, że dzięki L32A-XS Rosenbauer osiągnął wielki sukces. Reakcje były pozytywne, ponieważ korzyści okazały się oczywiste. Umieszczenie kosza bezpośrednio przed kabiną kierowcy, skręcanie w najwęższych uliczkach i docieranie nawet na najniższe piętra przekonały ekspertów.

Nie chcąc spocząć na laurach, w 2015 roku koncern wprowadził na rynek wersję 2.0 z koszem o nośności 500 kg. Tutaj jako wsparcie dla służb ratowniczych odpowiadał na rosnące żądania straży pożarnej dotyczące bezpiecznego transportu otyłych pacjentów z ich domów. Kolejną daleko idącą innowacją był przód klatki, który można zdemontować podobnie jak w przypadku platform hydraulicznych. Dało to możliwość transportu pacjentów na podłodze kosza i przewozu ich razem z wózkiem inwalidzkim .

Wraz z wersją 3.0 w 2018 roku pojawił się z kolei ulepszony system sterowania. Dzięki zoptymalizowanemu zestawowi drabin i lżejszemu o 30 kg koszowi promień obrotowej drabiny można było zwiększyć o 1,5 metra . Ponadto L32A-XS ma młodszą siostrę w postaci L27A-XS, która szczególnie dobrze czuje się we Francji.

Ostatecznie w 2022 roku XS w odmianie 3.2. otrzymał nowe 10-calowe wyświetlacze korporacyjne i został przygotowany do dalszego rozwoju łączności.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent