Zelektryfikowany przepływ logistyczny między Nykvarn a Södertälje
Scania zrobiła kolejny krok w kierunku zrównoważonego transportu przychodzącego, wprowadzając elektryczną ciężarówkę własnej marki na trasie logistycznej między Nykvarn a Södertälje – to zatem jeden z pierwszych zelektryfikowanych przewozów przychodzących Scanii w Europie.
Scania korzysta z usług firmy Ahola Transport w celu zapewnienia przepływu logistycznego między magazynem konsolidacyjnym w Nykvarn a jednostkami produkcyjnymi w Södertälje, gdzie materiał jest ładowany i rozładowywany z elektrycznej ciężarówki. Ciężarówka ta kursuje na tej trasie od trzech do sześciu razy dziennie.
Elektryczna współpraca – współpraca na bazie elektryfikacji
Ahola Transport mocno wierzy w możliwości, jakie dają cyfryzacja i wydajne przewozy. Ponieważ od dawna kooperuje ze Scanią, łatwo było zdecydować, że chcą być częścią współpracy ze zelektryfikowanym przepływem logistycznym. „Eksploatacja naszej pierwszej w pełni elektrycznej ciężarówki na niektórych trasach jest dla nas ważnym krokiem i krokiem naprzód na naszej mapie drogowej zrównoważonego rozwoju, w której kluczowe znaczenie mają paliwa wolne od paliw kopalnych i elektryfikacja” – mówi Åke Nyblom, dyrektor generalny Ahola Transport. Podkreśla, że szykują się kolejne inwestycje w zrównoważony transport.
Wiele zalet
Dzięki Scanii istnieje wiele korzyści z utrzymywania elektrycznej ciężarówki w ruchu tak blisko domu, gdzie znasz trasę i dysponujesz funkcjonalną infrastrukturą. „Zbieramy tak wiele spostrzeżeń na temat zelektryfikowanych przepływów. To otwiera nowe możliwości dla logistyki i nauczyliśmy się, co należy wziąć pod uwagę, przechodząc na elektryczność. To zapewni nam warunki wstępne, których potrzebujemy, aby odnieść sukces, gdy zwiększymy skalę, na przykład, jak zoptymalizować cały proces, nie tylko ładując w nocy, ale także podczas załadunku ciężarówki”, mówi Matilda Eriksson, programista ds. zrównoważonego rozwoju i kierownik projektu.
To, że jest to elektryczna ciężarówka Scanii, maksymalizuje też możliwość poznania własnych produktów, dzięki szczegółowym analizom zasięgu i czasu ładowania oraz tego, jak należy dostosować proces. Eriksson dodaje „Kiedy w naszej sieci będziemy używać zelektryfikowanych ciężarówek zasilanych ekologiczną energią elektryczną, z pewnością odnotujemy redukcję emisji. Ten program pilotażowy stanowi dla nas także sposób na utorowanie drogi do większej skali. A przede wszystkim to kolejny sposób na potwierdzenie naszej wizji – robimy to naprawdę!”.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent