Krone partnerem projektu „Badanie niedoborów mocy produkcyjnych w logistyce”

W branży transportowej brakuje około 56 000 wykwalifikowanych pracowników

Zespół badawczy kierowany przez prof. dr Wolfganga Stölzle z Logistics Advisory Experts, prof. dr inż. Thorstna Schmidta z Politechniki w Dreźnie i prof. dr Christiana Kille z Instytutu Logistyki Stosowanej na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Würzburg-Schweinfurt zbadali, w jaki sposób braki kadrowe wpływają na branżę logistyczną i jak można je rozwiązać. Jako partner konsorcjum Krone aktywnie uczestniczyło w tym przełomowym projekcie i wniosło swój wkład w różne aspekty badania.
W opublikowanym pod koniec stycznia 2023 roku badaniu konsorcjum „Zaspokajanie niedoborów zdolności produkcyjnych w logistyce: analiza sytuacji – rozwiązania – potencjał – pakiety działań – mapy drogowe” oceniono prawie 200 odpowiedzi. Na tej podstawie zespół badający doszedł do wniosku: „Przy całkowitym niedoborze w 2022 roku około 56000 wykwalifikowanych pracowników branża transportowa znajduje się nawet powyżej poziomu najbardziej deficytowych zawodów związanych z opieką i wychowaniem dzieci”. Długie, nieatrakcyjne i źle zaplanowane godziny pracy, mało konkurencyjne perspektywy płacowe oraz nieatrakcyjny wizerunek zawodu odstraszają potencjalnych wykwalifikowanych pracowników. Innymi czynnikami gwałtownego spadku liczby nowych rekrutów są zmiany demograficzne i zawieszenie służby wojskowej.
Dr Frank Albers, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Krone Commercial Vehicle Group, wyjaśnia zaangażowanie producenta naczep: „Wyniki tego badania otwierają również nowe możliwości dla firmy Krone, aby lepiej zaspokajać potrzeby kierowców płci męskiej i żeńskiej oraz dostosowywać nasze działania rozwojowe. dzięki tym naukowo popartym odkryciom. Krone zawsze było zaangażowane w poprawę środowiska pracy w wielu obszarach. Przykładem jest nasze nowe centrum dostaw Trailer Point z przestronnymi pomieszczeniami oraz nasz wygodny portal dostaw online „MyKrone”.
Automatyzacja to kolejne rozwiązanie Krone, które może znacząco poprawić środowisko pracy kierowców. Na przykład nowy Box Liner
eLTU 50 Automatic – to podwozie kontenerowe można dopasować do odpowiedniego kontenera za naciśnięciem przycisku z kabiny ciężarówki – wszystkie dotychczas wymagane ręczne czynności należą już do przeszłości. Dla kierowcy oznacza to nie tylko fizyczną ulgę, ale także znaczny wzrost bezpieczeństwa.
W sumie konsorcjum badawcze składa się z 16 firm, czterech stowarzyszeń federalnych i platformy internetowej Jobmatch.me. Wyniki badania są dostępne bezpłatnie na stronie logistik-digitalisierung.de.