Z zadowoleniem przyjmuje się wspólną definicję efektywności transportu
CLOSER to program innowacji, którego celem jest osiągnięcie społeczeństwa efektywnego w transporcie. Jednak nie zawsze było całkowicie jasne, co oznacza koncepcja społeczeństwa efektywnie korzystającego z transportu. Dlatego też z zadowoleniem przyjmuje się obecnie wewnętrzne podejście Szwedzkiej Administracji Transportu, w którym pojęcie jest zdefiniowane w sposób uwzględniający złożoność problemu.
Kristoffer Skjutare, kierownik programu CLOSER w Lindholmen Science Park, mówi „Zauważyliśmy, że w naszej współpracy czasami utkniemy w pytaniu, czym jest efektywność transportu. Fakt, że Szwedzka Administracja Transportu uchyliła już nogę od tego, co mają na myśli, mówiąc o społeczeństwie efektywnym w transporcie, również daje nam w CLOSER mocny fundament, na którym możemy się opierać we współpracy z naszymi partnerami. Prawda jest taka, że nie ma prostej definicji, ale zawsze kwestia dotyczy wyobrażonej wartości stworzonej poprzez propozycje rozwiązań zaproponowanych w ramach działań CLOSER, przekraczającą koszty niezbędne do popchnięcia zmiany”.
W wewnętrznym PM, tak zwanym podejściu, szwedzka administracja ds. transportu wyjaśnia obecnie, że społeczeństwo efektywne w transporcie uwzględnia zarówno cele klimatyczne, dostępność, jak i inne aspekty zrównoważonego rozwoju oraz że obszar ten jest zbyt złożony, aby można go było w pełni określić ilościowo. W przeszłości wielu utożsamiało społeczeństwo wydajne w transporcie ze zmniejszonym ruchem, jednak zgodnie z nowym podejściem każde działanie należy oceniać z szerszej perspektywy systemowej. Jonas Eliasson, dyrektor docelowy ds. dostępności w Szwedzkim Zarządzie Transportu,, wskazuje „Według mnie dostępność, zrównoważony rozwój i konkurencyjność są licznikami, a energia, środowisko i gospodarka są mianownikami. Działania, w których ten stosunek jest dodatni, oznaczają, że zbliżamy się do wydajnego systemu transportu”.
Podejście Szwedzkiej Agencji Transportu jest zgodne z definicją rządu zawartą w projekcie ustawy o infrastrukturze z 2020 roku. W społeczeństwie efektywnym w transporcie prace transportowe są wykonywane tak efektywnie, jak to możliwe z punktu widzenia energii, ochrony środowiska i finansów, aby osiągnąć dostępność, zrównoważony rozwój i konkurencyjność. Przykładem może być to, że elektryfikacja jest pożądana, gdyż zmniejsza emisję dwutlenku węgla i poziom hałasu oraz zapewnia przyjemne wrażenia z jazdy, ale jednocześnie samochody są cięższe, co powoduje większe zużycie opon i uwalnianie szkodliwych cząstek. Emisje podczas produkcji i zwiększone wykorzystanie zasobów w postaci metali rzadkich, które są wydobywane w sposób niezrównoważony, również mają ujemne saldo. Kristoffer Skjutare wskazuje „Dla nas w CLOSER wspólne podejście oznacza, że możemy lepiej komunikować się z tym, co robimy i jak myślimy, podejmując się określonych projektów lub angażując się w określone kwestie. Nawet jeśli wszystkie rozwiązania będą miały mniej pozytywne konsekwencje, suma naszych działań powinna przyczynić się do stworzenia społeczeństwa bardziej wydajnego w transporcie”.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent