MAN eTrucks z ponad milionem wariantów konfiguracji przystosowanych do dekarbonizacji wszystkich istotnych zadań transportowych. Już 2000 zamówień i zapytań o zamówienia na eTGX i eTGS. Silnik spalinowy wodorowy w hTGX uzupełnia ofertę pojazdów o zerowej emisji do zastosowań specjalnych. Ciężarówka z silnikiem Diesla z nowym, zoptymalizowanym pod względem wydajności układem napędowym Power Lion i zoptymalizowaną aerodynamiką: o 3,7 procent bardziej oszczędna i z analogicznie niższą emisją CO2. Samochody ciężarowe i dostawcze MAN z nowymi systemami bezpieczeństwa i wspomagania chroniącymi najbardziej niechronionych użytkowników dróg
Nowy eTruck, który dzięki modułowej koncepcji akumulatorów, licznym rozstawom osi, kabinom, przystawkom odbioru mocy i wyposażeniu przemysłowemu oferuje obecnie ponad milion wariantów konfiguracji, sprawdził się w przypadku potrzeb wszystkich istotnych branż, rozwiązań nadwozi i zadań transportowych. Jego przygotowanie do nadchodzącego standardu ładowania megawatowego MCS o mocy do 1000 kW umożliwia doładowanie w czasie przerwy kierowcy w pracy. Umożliwia to dzienny zasięg do 800 km, co jest wystarczające też w przypadku typowych zastosowań na długich trasach. To jeden z powodów, dla których klienci są już bardzo zainteresowani: otrzymano dotąd 2000 zamówień i zamówień, w tym duże zamówienie z Francji na 100 pojazdów.Alexander Vlaskamp, dyrektor generalny MAN Truck & Bus, powiedział „Mimo że przejście na transport towarowy bez emisji CO2 charakteryzuje się kilkoma technologiami napędowymi, skupiamy się wyraźnie na elektromobilności jako technologii głównego napędu. Wodorowy silnik spalinowy może być przydatnym dodatkiem do zastosowań specjalnych, podobnie jak napęd na ogniwa paliwowe, który obecnie wciąż znajduje się w fazie rozwoju. Ponadto napęd wysokoprężny będzie nadal odgrywał ważną rolę przez cały okres transformacji, aż do jego całkowitej wymiany. Dlatego dzięki naszemu nowemu silnikowi D30 uczyniliśmy go znacznie bardziej wydajnym, ekonomicznym i cechującym się niższą emisją CO2 Opiera się na wspólnej platformie silnikowej TRATON GROUP i jest wymiernym rezultatem intensywnej współpracy pomiędzy naszymi działami rozwoju. W przyszłości na tej samej linii produkcyjnej będziemy wytwarzać ciężarówki z silnikami spalinowymi i elektrycznymi, aby móc elastycznie reagować na zmianę popytu w kierunku elektrycznych ciężarówek. Jednak aby rewolucja w dziedzinie napędów odniosła sukces, rozbudowa infrastruktury ładowania musi być absolutnym priorytetem dla polityków, operatorów infrastruktury i producentów”.
Do 2030 roku co druga ciężarówka MAN zarejestrowana w Europie powinna być zasilana akumulatorowo. Niedawno spółka joint venture Milence zajmująca się infrastrukturą ładowania, w której MAN jest częścią TRATON GROUP wraz z Daimler Truck i Volvo Trucks, w porcie w Antwerpii otworzyła jeden z pierwszych dużych parków ładowania ciężarówek. W ciągu najbliższych lat z inicjatywy wytwórców ma powstać łącznie 1700 punktów ładowania. Do 2030 roku na stale rosnącą liczbę elektrycznych ciężarówek potrzeba będzie łącznie 50 000 takich punktów pojazdów. MAN pracuje także nad elektryfikacją własnej sieci serwisowej.
MAN jest pierwszym producentem, który wprowadził na rynek samochody ciężarowe z silnikami spalinowymi wodorowymi
Równolegle z rozwojem elektromobilności MAN pracuje nad technologią wodorową jako uzupełniającym rozwiązaniem o zerowej emisji do zastosowań specjalnych, takich jak transport ciężki lub do zastosowań, w których infrastruktura ładowania jest trudna do wdrożenia. Istnieje już prototyp ciężarówki zasilanej wodorem, która od 2025 roku będzie dostarczana jako model hTGX w małych seriach początkowo 200 pojazdów do klientów w Niemczech, Holandii, Norwegii, Islandii oraz w wybranych krajach spoza UE. Pojazd ten, podobnie jak jego elektryczny odpowiednik, spełnia rygorystyczne kryteria pojazdu zeroemisyjnego.
Wysoce wydajny napęd konwencjonalny w okresie przejściowym
W odpowiedzi na zapotrzebowanie na konwencjonalne samochody z silnikiem spalinowym, które nadal istnieje w związku z przejściem technologii na napędy o zerowej emisji, MAN oferuje wysoce wydajny silnik do ciągników siodłowych serii MAN TGX i TGS z nowym układem napędowym Power Lion. W oparciu o połączoną wiedzę technologiczną TRATON GROUP, silnik opracowany specjalnie dla pojazdów MAN osiąga znaczną dalszą redukcję zużycia paliwa, a tym samym redukcję emisji CO2 aż do 3,7 procent dzięki nowej skrzyni biegów MAN TipMatic 14, nowej generacji hamulcom oraz rozwiązaniom aerodynamicznym. W krajach, w których obowiązuje opłata za emisje CO2, będzie ona mogła zapewnić dalsze oszczędności w zakresie kosztów kilometrowych, poprzez przypisanie do bardzo korzystnych klas opłat.
Najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa i wspomagania
Podczas gdy MAN produkuje od początku 2024 roku seryjnie dla swojej serii ciężarówek trzecią generację zaawansowanego układu hamowania awaryjnego (EBA) i wspomagania skrętu w celu ochrony najbardziej bezbronnych użytkowników dróg, nowa wersja auta dostawczego TGE weszła z szeregiem nowych funkcji bezpieczeństwa i wspomagania. Obejmuje to system Cruise Assist Plus z funkcją asystenta awaryjnego oraz system pomocy w sytuacjach awaryjnych. Ten drugi stale monitoruje aktywność kierowcy. Jeżeli tak nie jest, system może zatrzymać pojazd, a następnie go zabezpieczyć (włączyć światła awaryjne, zainicjować eCall, odblokować drzwi).

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent