Chiński Wisdom prezentuje cztery najnowsze FCEV (pojazdy elektryczne z ogniwami paliwowymi) w kategorii autokarów, autobusów, ciężarówek i pojazdów specjalistycznych.
Te FCEV-y mają praktyczne doświadczenie operacyjne na różnych rozwiniętych rynkach, co stanowi dowód ich niezawodności pod względem mocy, zasięgu oraz możliwości układu wodorowego w celu zaspokojenia najbardziej wymagających potrzeb transportowych.

Wisdom może teraz dostarczać komercyjne rozwiązania FCEV w różnych scenariuszach, w tym autobusy miejskie, autobusy podmiejskie, ciężarówki, pojazdy specjalistyczne oraz wszelkie powiązane usługi wsparcia. W tym celu podmiot nawiązał współpracę z dostawcami zrównoważonych rozwiązań w całym ekosystemie wodorowym, aby proaktywnie odpowiadać na potrzeby rynku, na pierwszym miejscu stawiając koncentrację na kliencie w zakresie generowania dostaw wodoru.
Widom Motor od początku swojej działalności koncentruje się na sektorze pojazdów użytkowych – jak to sami Chińczycy określają – klasy premium, stawiając sobie za cel strategiczny zostanie liderem w nowej erze transportu FCEV poprzez szybką reakcję na zapotrzebowanie rynku i dostosowywanie ulepszeń systemów wodorowych. Produkty Widom mają zwiększone możliwości dzięki większej mocy, różnym tonażom i wymaganiom dotyczącym zasięgu jazdy. Do tego dochodzą dostępność własnych kluczowych komponentów i zabezpieczenie surowców do ich wydobycia, jak również chłonność rynku wewnętrznego nad konkurentami europejskimi dająca istotną przewagę w zakresie korzyści skali i powiązanych korzyści kosztowych.
Ogólnie liczne udoskonalenia, modułowa koncepcja, kompaktowa lekkość i dobra integracja rozwiązań ogniw paliwowych zapewniają zoptymalizowaną wydajność energetyczną, lepszą dynamikę pojazdu, bezpieczeństwo jazdy i komfort dla kierowców oraz obniżają całkowity koszt eksploatacji (TCO) dla operatorów korzystających z produktów Wisdom. Tay, globalny prezes Wisdom Motor, mówi „Dzięki zachętom do dekarbonizacji i wymogom regulacyjnym, takim jak dotacje i budowa infrastruktury, kraje promują wdrażanie technologii bezemisyjnych. Wodór można produkować w sposób zdecentralizowany na potrzeby transportu na całym świecie i obecnie tak się dzieje. Zastosowania przemysłowe i transportowe napędzają wiarygodny popyt na wodór”.
Ta inicjatywa to coś więcej niż tylko transakcja handlowa; to krok w kierunku ustanowienia zrównoważonego ekosystemu transportowego. Wiele krajów wykazało mianowicie duże zainteresowanie i pilne zapotrzebowanie na pojazdy użytkowe o zerowej emisji. W 2023 roku Wisdom wprowadził na drogi publiczne pierwszy w Hongkongu autobus piętrowy zasilany wodorowymi ogniwami pal
iwowymi, dokonując znaczącego przełomu w kierunku zerowej emisji. Ponadto osiągnął znaczący kamień milowy, wprowadzając pierwszy 12-metrowy autobus miejski FCEV na rynek GCC (The Gulf Cooperation Council – Rada Współpracy Zatoki Perskiej, nazywana również Radą Krajów Zatoki) w Abu Zabi, demonstrując praktyczne, zrównoważone i innowacyjne rozwiązanie w transporcie publicznym.
Wraz z rozprzestrzenianiem się projektów następują akumulacja dojrzałego doświadczenia i stopniowe ulepszanie lokalnych obiektów pomocniczych. Wisdom zabezpieczył pomyślne działanie prototypów; to zapewnienie jest integralną częścią aspektów gotowości całego łańcucha przemysłowego do obsługi zamówień komercyjnych, gotowych do dostawy partiami.
Na początku 2024 roku przybycie pierwszego autobusu FCEV do Korei Południowej i Niemiec oznaczało kolejne doniosłe osiągnięcie Wisdom. Dzięki udanym doświadczeniom w zakresie dostaw wolumenowych podmiot dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami związanymi z FCEV z regionami, które stoją w obliczu wyzwań infrastrukturalnych utrudniających przyjęcie zielonego wodoru. W obecnych projektach pilotażowych firma wykorzystuje koncentrację na lokalnych działaniach wsparcia i rozwoju łańcucha przemysłowego, mając na celu napędzanie zielonych postępów w Australii, Hongkongu i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a inne rynki podążają w jego ślady.
FCEV mają ogromny potencjał w zakresie zasilania czegoś więcej niż transportu publicznego ze względu na ich dużą pojemność w sektorze cargo. Zakończenie pierwszej w Australii eksploatacji na drodze głównego napędu ogniw paliwowych jest znaczącym osiągnięciem Wisdom Motors, demonstrującym praktyczne doświadczenie w scenariuszach ciężkich pojazdów w transporcie na duże odległości. Podkreśla to wspólne zaangażowanie w promowanie zrównoważonych przewozów drogowych
Cechy zintegrowanej platformy Wisdom HyWiSure FCEV obejmują:
1.Kabina wyposażona w zatwierdzoną przez ECE funkcję „odwijania”, aby promować bezpieczniejsze praktyki jazdy. Systemy wodorowe z wieloma detektorami wycieków i urządzeniami zapobiegającymi wyciekom wraz z zatwierdzonym przez ECE mechanizmem opróżniania.

  1. Pokrycie martwego pola dzięki systemom kamer 360° w celu wzmocnienia środków bezpieczeństwa.
  2. Inteligentny kontroler Wisdom przyczyniający się do ulepszonych wrażeń z jazdy, przy czym maksymalna prędkość jest ograniczona do 100 kilometrów na godzinę.
    Inteligentne wspomaganie kierowcy i zaawansowany system hamowania awaryjnego (AEBS) zapewniają bezpieczeństwo, zdrową podróż i aktualizacje.
    Wisdom zmienia podejście do humanizacji i projektowania pojazdów, stosując bardziej kompleksową strategię dynamiki pojazdu.

Inżynier Wisdom mówi„Nasza aerodynamiczna konstrukcja pomaga powietrzu płynnie przepływać wzdłuż linii nadwozia, zmniejszając aerodynamiczny opór z przodu i w całym pojeździe. Nasi klienci mogą liczyć na projekt zwiększający oszczędność energii poprzez wydajność paliwową, co może pomóc w obniżeniu całkowitych kosztów eksploatacji. Nasze pojazdy spełniają normy określone przez ECE, DOT i ADR dotyczące transportu dostaw masowych w operacjach komercyjnych”.
Aerodynamika Wisdom obejmuje zestaw dojrzałych rozwiązań projektowych, szczególnie w formacie ciężarówki. Projekty te uwzględniają początkowy wpływ powietrza na pojazd. Zderzak i linie nadwozia są zakrzywione, aby kierować przepływem powietrza i minimalizować jego zawirowania wokół pojazdu. Ponadto pochylona przednia szyba, zintegrowane owiewki dachu kabiny i boczne reduktory szczelin spojlera dodatkowo zmniejszają opór wirowy przepływu powietrza.
Generalnie wprowadzone na rynek pojazdy FCEV wyposażono w zaawansowane akumulatory ogniw paliwowych o mocy 110–200 kW. W rezultacie cechuje je imponujący maksymalny zasięg operacyjny wynoszący 1000 kilometrów. Wszechstronna konstrukcja sprawia, że nadają się one do różnych wymagań transportu komercyjnego, obejmujących międzymiastowy transport towarowy i dalekobieżny transport prowincjonalny. Ciężarówki, które muszą pokonywać duże odległości, są szczególnie elastyczne na trasie i mogą skorzystać z 10-minutowego tankowania na stacji HRS.
Na swoim stoisku Wisdom pokazał podstawowe technologie zmniejszające masę, mogące znacznie poprawić wydajność i ładowność, spełniając tym samym przepisy dotyczące ochrony środowiska oraz wyzwania związane z wydajnością. Cięższe pojazdy wymagają więcej energii, aby ruszyć z miejsca ze względu na zwiększoną bezwładność i opór toczenia, co prowadzi do większego zużycia paliwa. Aby rozwiązać ten problem, Wisdom koncentruje się na opracowywaniu lekkich materiałów kompozytowych, inteligentnej architektury VCU i rozproszonych pokładowych systemów wodorowych dostosowanych do wymagań rynku.
Dlatego modele T19.5FC110 i T25FC110 to nie tylko ciężarówki. To część zintegrowanego rozwiązania, obejmującego też cyfrowe i innowacyjne funkcje. Dzięki wysoce wydajnemu układowi napędowemu z ogniwami paliwowymi te ciężarówki na jednym tankowaniu mogą przejechać od 300 do 400 km. Emitują również znacznie mniej hałasu, zapewniając nowy poziom komfortu kierowcom i mieszkańcom miasta. Jako część zintegrowanego rozwiązania, oferują też kompleksowe korzyści posprzedażowe, takie jak analiza jazdy, zarządzanie eksploatacją, usługi cyfrowe specyficzne dla elektrotechniki oraz umowy serwisowe.
Dzięki nowemu wariantowi modelu T19.5FC110 jako podwoziu, Wisdom systematycznie rozszerza zakres zastosowań w transporcie dystrybucyjnym o dużej ładowności. Nowa konstrukcja jest szczególnie dobrze przystosowana do użytku w środowiskach miejskich. Jeden stos baterii ogniw paliwowych o mocy zainstalowanej 110 kW i dwa zbiorniki z gazem wodorowym do 770 l umożliwiają zasięg do 370 km oraz prędkość maksymalną przy pełnym obciążeniu do 105 km/h. Pojazd występuje jako zintegrowane rozwiązanie, obejmujące też konsultacje szkoleniowe i rozwiązania infrastruktury tankowania, mogące pasować do wszystkich typowych dróg europejskich. Ponadto Wisdom Trucks zapewnia swoim klientom kompleksowe, dopasowane usługi cyfrowe.
Wszystkie pojazdy Wisdom wykorzystują samowzmocnione, lekkie materiały kompozytowe, aby zapewnić 20-letnią żywotność przy doskonałej wytrzymałości, trwałości i estetycznej elastyczności projektowej. Materiały te zwiększają bezpieczeństwo i zapewniają dynamikę pojazdu wysokiej jakości. Wśród unikatowych projektów najnowsza generacja zintegrowanych elektrycznych układów napędowych „wiele w jednym”, w tym VCU, znacząco przyczyniła się do kompleksowej poprawy wydajności. VCU 2.0 oferuje 6 kanałów komunikacyjnych CAN, w tym ulepszoną szybkość transmisji danych z CAN FD, skutecznie podwajając wydajność przetwarzania danych. Przyjmuje także nowe rozwiązanie pojedynczego zasilania (PMIC), pozwalając na zmniejszenie prądu czuwania do 10uA. Główna częstotliwość działa na poziomie 200 MHz z funkcją DSP, co skutkuje szybszymi prędkościami przetwarzania danych. Poza tym ma 2 MB pamięci flash z ochroną ECC, zwiększając pojemność przechowywania danych o 50%. Do tego zastosowanie 12-bitowego przetwornika ADC poprawia dokładność akwizycji danych o 25%.
Branża pojazdów wodorowych przechodzi obecnie fazę ciągłej eksploracji z udziałem wielu interesariuszy. Na tym kluczowym etapie demonstracji głównym celem jest efektywna identyfikacja scenariuszy zastosowań na dużą skalę, rozszerzenie zakresu demonstracji i opracowanie zrównoważonych modeli biznesowych dla rozwoju przemysłu. W tym kontekście Wisdom wierzy w szybkie wdrożenie energii wodorowej, jego zdaniem będącej najważniejszym punktem wejścia i przełomu w komercjalizacji pojazdów wodorowych.

Wodorowa ciężarówka dalekodystansowa Wisdom

Brak lusterek mechanicznych minimalizujących opór powietrza.

Najwyższa efektywność energetyczna i ochrona środowiska.

Ciężarówki zasilane wodorem mają zalety dużego zasięgu, szybkiego tankowania wodoru i lepszej wydajności w niskich temperaturach oraz oferują znaczące zalety w porównaniu z pojazdami elektrycznymi i konwencjonalnymi pod względem efektywności energetycznej. Budowa stacji tankowania wodoru w określonych lokalizacjach jest również możliwa w celu spełnienia wymagań dotyczących tankowania ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej zasilanych wodorem w określonych scenariuszach, takich jak porty, lotniska i kopalnie. Oprócz podstawowych funkcji logistycznych i transportowych, inteligentny system zarządzania wodorem może być używany jako transporter wodoru i mobilna ciężarówka do tankowania wodoru, łącząc wszystkie aspekty produkcji wodoru – przechowywania – użytkowania.

Przy tym własna opatentowana przez branżę konstrukcja monokokowa, wykorzystująca ramę ze stali nierdzewnej STALA, materiały kompozytowe o bardzo wysokiej wytrzymałości oraz wypełnienie z ognioodpornego włókna węglowego, wyznacza standardy wytrzymałości i odporności.

Lekkie nadwozie z wysoce wytrzymałego kompozytu i integralnie uformowanej konstrukcji

Bardzo wytrzymała, odporna na korozję importowana kwadratowa rama stalowa o żywotności ponad 20 lat.

Elektroniczne lusterko wsteczne

Ognioodporne wypełnienie z włókna węglowego

Rama ze stali nierdzewnej

STALA Konstrukcja monokokowa

Materiał kompozytowy o wysokiej wytrzymałości

Optymalna konstrukcja dzięki wykorzystaniu procesów CAE w celu zapewnienia najlżejszej możliwej całkowitej masy i efektywności energetycznej ramy monokokowej ze stali nierdzewnej. Bezpieczeństwo i niezawodność jako kluczowe czynniki dzięki przodującym w swojej klasie materiałom ognioodpornym i termoizolacyjnym w połączeniu z materiałami kompozytowymi o wysokiej wytrzymałości, oferującymi o 10% niższą masę niż podobne produkty, co prowadzi do większej efektywności energetycznej, a tym samym niższych kosztów operacyjnych.

Model WSD4491LFCEV

Wymiary całkowite (dł. * szer. * wys., mm) 7750×2550×4000

DMC (kg) 49000

ULW (kg) 10700

Napęd LHD lub RHD

Maks. zdolność pokonywania wzniesień (%, 1 min) 22

Maksymalna masa trakcyjna 38300 kg

Zasięg w warunkach testowych 400 km

Paliwo i rodzaj zasilania

Pojemność zbiornika wodoru/pojemność akumulatora

Paliwo wodorowe hybryda elektryczna Pojemność zbiornika wodoru: 12*145 l / Pojemność akumulatora: 60 kWh Litowo-manganowy

Główna konfiguracja pojazdu Panel kompozytowy; WABCO ABS, uruchamianie jednym przyciskiem; magistrala CAN; TPMS; 16,5-calowy panel sterowania LCD; przedział sypialny kierowcy.

Dostępne są również opcje z kabiną nad silnikiem 

 

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Jarosław Brach