Wibax Finland stawia na przyszłość z elektrycznymi zestawami z cysternami i samodzielnie produkowaną zieloną energią elektryczną
Wibax kontynuuje działania na rzecz elektryfikacji, dążąc do osiągnięcia do 2030 roku w 100% zelektryfikowanej floty pojazdów. W drugiej połowie 2024 roku spodziewana była dostawa do Wibax w Hamina pierwszej w Finlandii elektrycznej cysterny z homologacją ADR.
W 2023 roku Wibax postawił sobie ambitny cel środowiskowy: flota pojazdów elektrycznych w 100% wolna od paliw kopalnych, zasilana w 100% samodzielnie produkowaną energią elektryczną. Ambitnym celem jest to, że pojazdy elektryczne są nadal rzadko używane w transporcie chemikaliów. Wibax chce być wzorem do naśladowania i pionierem w tej dziedzinie. Olli Paasio, dyrektor generalny Wibax Logistics Oy, w tym kontekście wskazał „W 2022 roku w Szwecji rozpoczęła działalność pierwsza elektryczna cysterna Wibax. Według naszych informacji była to pierwsza na świecie elektryczna cysterna z homologacją ADR, a obecnie nadal nie ma ich zbyt wiele”
Doświadczenia były pozytywne, a teraz Wibax czeka na cztery nowe elektryczne cysterny, z czego trzy zestawy są przeznaczone dla Szwecji, a czwarty dla Finlandii. Paasio dodaje „Jesteśmy pionierami w branży w Finlandii, gdyż ten pojazd będzie pierwszą elektryczną cysterną z homologacją ADR w Finlandii”. Nowym pojazdem jest ciągnik siodłowy Scania BEV 45R, a Wibax rozpocznie ciężkie operacje transportowe cystern w Finlandii, korzystając z tej kombinacji naczep. „Ciężarówka będzie wykorzystywana do transportu w południowo-wschodniej Finlandii, a jej bazą będzie terminal Wibax w Hamina. Tam również zostanie zainstalowana nasza pierwsza szybka ładowarka”, mówi Paasio.
Samodzielnie produkowana zielona energia elektryczna
Chociaż infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych znacznie się rozwinęła w sektorze aut osobowych, w przypadku ciężarówek znajduje się ona wciąż na wczesnym etapie. Paasio dodaje
„Plan zakłada, że początkowo umieścimy nasze szybkie ładowarki w naszych własnych terminalach. W ten sposób będziemy mogli efektywnie ładować ciężarówkę, korzystając z naszej własnej infrastruktury ładowania podczas ładowania”. Oprócz stałych stacji ładowania w terminalach, Wibax ma mobilną stację ładowania WiCharge w Szwecji. Paasio kontynuuje „Wygodnie jest mieć mobilne stacje ładowania, które można umieścić wzdłuż długich tras transportowych i w lokalizacjach klientów. Nie są one jeszcze dostępne w Finlandii, ale możemy z nich korzystać w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba”.
Elektryczne pojazdy ciężarowe naturalnie zwiększą zużycie energii elektrycznej, a Wibax nie chce być konsumentem netto na rynku energii elektrycznej i podnosić cen energii elektrycznej. „Jesteśmy odpowiedzialną i zrównoważoną firmą, więc samo przejście na pojazdy elektryczne nie wystarczy. Chcemy, aby energia elektryczna, której używają nasze pojazdy, też była produkowana samodzielnie” wskazuje Paasio. W tym celu utworzono zupełnie nową firmę, Wibax Energy AB, która będzie odpowiedzialna za wszystkie projekty elektryfikacji Grupy Wibax, zarówno pod względem infrastruktury ładowania, jak i samodzielnie produkowanej zielonej energii elektrycznej.
„Starannie rozważamy wszystkie opcje dotyczące sposobu produkcji zielonej energii elektrycznej i oceniamy, co jest najbardziej rozsądne w danym momencie. Technologia ta również znacznie rozwinie się do 2030 roku, więc istnieje i będzie wiele opcji” — wyjaśnia Paasio.
Wyraźnie zmierzamy w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości
Obecnie Wibax ma w sumie w regionie nordyckim około 70 pojazdów, z czego około dwadzieścia jest w eksploatacji w Finlandii. Biorąc pod uwagę przewidywany wzrost, liczba pojazdów wzrośnie w nadchodzących latach. Potrzeba wielu szybkich inwestycji i rozwoju, aby osiągnąć ambitny cel elektryfikacji całej floty pojazdów do 2030 roku. „W nadchodzących latach liczba pojazdów elektrycznych w naszych operacjach będzie stopniowo wzrastać. Śledzimy rozwój technologiczny i inwestujemy w nowy sprzęt, gdy jest to uzasadnione w kontekście planowanych zadań transportowych. Inwestycje są dokonywane zarówno w celu rozwoju, jak i w ramach normalnej wymiany pojazdów we flocie”.
Dumni pionierzy w naszej dziedzinie
Kierunek pozostaje jasny, a Wibax zdecydowanie pracuje nad elektryfikacją, zrównoważonym rozwojem i bardziej przyjaznymi dla środowiska operacjami. Paasio mówi, że Wibax chce robić rzeczy lepiej i czyściej, zgodnie ze strategicznymi wyborami Grupy Wibax. „I oczywiście jest to także ważne dla naszych klientów. Chcemy pomóc w zmniejszeniu emisji w ich łańcuchach wartości. Chcemy pozostać pionierami w branży i pokazać innym, że ciężka logistyka również może być zrównoważona!”
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent