W Szwecji działa unikatowa TATRA PHOENIX 8×8 w wersji do rozdrabniania drewna
Ta Tatra Phoenix zaprojektowana dla sektora leśnego pełni rolę mobilnego rębaka, czyli maszyny służącej do rozdrabniania kawałków drewna lub gałęzi. Ten egzemplarz przeznaczono dokładnie do rozdrabniania korzeni, łodyg czy gałęzi. Pojazd ren stanowi efekt współpracy firmy zabudowującej – wyspecjalizowanego szwedzkiego przedsiębiorstwa produkującego takie urządzenia – OP Erjo AB, Sweden i autoryzowanego szwedzkiego dealera Tatry – Cordestam Maskin AB. Sami Szwedzi nazywają ten pojazd MAZUMA, co w języku lapońskim oznacza dostępność. W tym kontekście ta nazwa symbolizuje ciężarówki TATRY, dzięki którym klienci mogą się przebić nawet przez najtrudniejsze drogi.
W układzie konstrukcyjnym samochód bazuje na 4-osiowym podwoziu w układzie napędowym 8×8, co ciekawe z kabiną długą z podwyższonym dachem. Jej wybór był konieczny, gdyż wewnątrz tej kabiny, z tyłu, po jej prawej stronie zamontowano stanowisko pracy operatora rębaka z obrotowym fotelem. Dlatego też po prawej stronie w ścianie bocznej – za drzwiami i z tyłu – w ścianie tylnej wprowadzono panoramiczne okno, zapewniające dobry widok na urządzenie podczas jego pracy. Dodatkowo, ze względu na hałas i wibracje powstające podczas pracy, fotel operatora rębaka ma specjalne antywibracyjne i ergonomiczne siedzisko. Kolejna istotna zmiana, uwzględniająca specyfikę auta i rodzaj wykonywanych przez niego prac, to założenie z tyłu szerokich, pojedynczych opon, z odpowiednio dobranym bieżnikiem. Dzięki temu ciężarówka lepiej porusza się nie tylko po błotnistych czy piaszczystych leśnych duktach albo pokonuje przeszkody wodne, ale także lepiej radzi sobie w trakcie przejazdu przez leżące na drodze gałęzie. Takie szerokie opony redukują bowiem nacisk jednostkowy, co z kolei ogranicza możliwość ugrzęźnięcia w błocie czy cieku wodnym bądź wplatania się gałęzi między koła.
Sam rębak to typ ERJO 9/93, dedykowany do rozdrabniania korzeni, pni i drewna okrągłego oraz w pełni zautomatyzowany w obsłudze. Ma on otwór wejściowy o wymiarach 930 x 650 mm oraz może być montowany na dowolnym nośniku z oddzielnym napędem silnikowym lub bez niego. W tym przypadku napęd rębaka zabezpiecza osobny silnik o mocy maksymalnej 522 kW/710 KM, uzupełniony o wydajny wentylator.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent