W 2022 roku Tatra Trucks wyprodukowała więcej pojazdów niż rok wcześniej i osiągnęła wyższą sprzedaż niż planowano
W 2022 roku Tatra Trucks odniosła sukces, co znalazło odzwierciedlenie w liczbie 1326 wyprodukowanych i sprzedanych samochodów oraz przekroczeniu wielkości oczekiwanej sprzedaży. W ubiegłym roku producent kontynuował również realizację kluczowych kontraktów i rozpoczął prace nad nowymi generacjami pojazdów w swoich podstawowych liniach modelowych oraz nad alternatywnymi układami napędowymi. Procesy te będą miały fundamentalny wpływ na jego produkcję w kolejnych latach.
Na rok 2022 koprzywnicka firma samochodowa TATRA TRUCKS osiągnęła sprzedaż w wysokości 7,12 miliarda koron, czyli o 10 procent więcej niż planowała. Dostarczył klientom z różnych segmentów 1326 samochodów, czyli więcej niż w latach ubiegłych, a liczba ta potwierdza trend stopniowego zwiększania wolumenu produkcji. Na ten rok TATRA TRUCKS planuje dalszy wzrost produkcji. Jeśli plan się powiedzie, firma osiągnie rekordowe liczby we współczesnej historii.
TATRA TRUCKS od dawna rozwija swoją produkcję dla wszystkich sektorów, w których używane są średnie i ciężkie samochody ciężarowe z napędem na wszystkie koła, jednocześnie starając się zachować równowagę wielkości produkcji dla sektora cywilnego i obronnego. Największa część z łącznej liczby 1326 ciężarówek dostarczonych w ubiegłym roku trafiła na rynek krajowy – tzn, czeski.Mniej niż połowę całkowitej produkcji stanowiły pojazdy dla segmentów cywilnych, takich jak budownictwo, górnictwo, usługi komunalne, rolnictwo itp., oraz straży pożarnej i służb ratowniczych. W ubiegłym roku nieznacznie dominowała produkcja ciężarówek dla segmentu obronnego, głównie ze względu na sytuację bezpieczeństwa międzynarodowego oraz potrzeby czeskiej armii. Pavel Lazar, CEO i Prezes Zarządu TATRA TRUCKS, wyjaśnił „Ostatnie lata były dla naszej firmy udane i chcemy to kontynuować w 2023 roku. W ubiegłym roku pracowaliśmy nad szeregiem zleceń, z których największe były w sektorze obronno-ratowniczym. Były to głównie pojazdy logistyczne do przewozu ładunków i osób dla armii czeskiej i belgijskiej, ale także np. pojazdy strażackie na rynek niemiecki”.
W ubiegłym roku TATRA TRUCKS we współpracy z DAF Trucks i inną firmą z Kopřivnicy – TATRA Defence Vehicle (TDV) – rozpoczęła dostawy aut w ramach zamówienia na prawie 900 pojazdów logistycznych dla armii belgijskiej. Trzy firmy partnerskie wygrały ten kontrakt w przetargu rok wcześniej. Belgijski kontrakt to przełomowy projekt zarówno dla TATRA TRUCKS, jak i TDV, gdyż po raz pierwszy to umowa na tak dużą skalę na terytorium zachodnioeuropejskich członków NATO, gdzie istnieje silna konkurencja ze strony lokalnych wytwórców.
W drugiej połowie 2022 roku pojawiły się również bardzo ważne zamówienia na prawie trzysta pojazdów transportowych TATRA dla czeskiej armii, które Ministerstwo Obrony Czech zamówiło w trybie pilnym w związku z pogarszającym się stanem bezpieczeństwa. Petr Hendrych, dyrektor handlowy i wiceprezes zarządu TATRA TRUCKS, wskazuje „Udało się nam bardzo elastycznie reagować na wymagania ministerstwa i do końca 2022 roku dostarczyliśmy dwieście ciężarówek zgodnie z kontraktami sierpniowymi i wrześniowymi. Realizacja kontraktów trwa w tym roku, dostarczymy wojsku kilkadziesiąt kolejnych Tatr, jak również w przyszłym roku”.
Bardzo ważne z punktu widzenia penetracji rynków Europy Zachodniej są też zamówienia na specjalne wersje przeciwpożarowe przeznaczone dla Niemiec. W 2022 roku podmiot zrealizował dostawę 46 samochodów strażackich TATRA z zabudową innego czeskiego przedsiębiorstwa – THT Polička – dla jednostek straży pożarnej kraju związkowego Brandenburgia. Ponadto także w roku ubiegłym we współpracy z Rosenbauer rozpoczęła produkcja 77 samochodów strażackich TATRA dla niemieckiej Bundeswehry. Dostawy tych pojazdów będą kontynuowane w tym roku. Co więcej, w ubiegłym roku firma wyprodukowała pierwsze pojazdy TATRA przeznaczone dla nowych mobilnych radarów 3D typu MADR armii czeskiej oraz specjalne elektroniczne systemy zagłuszające STARKOM czy podwozia 6×6 przeznaczone dla pojazdów opancerzonych TITUS, które również zamówiła czeska armia.
Poza tym miniony rok upłynął pod znakiem ważnych wydarzeń. Na przykład TATRA TRUCKS wyprodukowała jubileuszową ciężarówkę o numerze seryjnym 10 000 od momentu przejęcia firmy samochodowej przez obecnych czeskich właścicieli w 2013 roku. Temu wydarzeniu towarzyszył uroczysty akt z udziałem zaproszonych osobistości i duże zainteresowanie mediów. Producent otworzył jeszcze we wrześniu nowe centrum serwisowo-szkoleniowe w Kopřivnicy, co znacząco pomogło poprawić jakość usług dla klientów i partnerów biznesowych TATRA TRUCKS.
Ale oczywiście firma Kopřivnica myśli również o przyszłości. Na przykład w ubiegłym roku uruchomiono projekt opracowania ciężarówki z wodorowymi ogniwami paliwowymi.Radomír Smolka, dyrektor ds. badań i rozwoju w TATRA TRUCKS, powiedział „Współpracujemy z kilkoma naszymi partnerami nad projektem, w zeszłym roku przygotowaliśmy koncepcję samochodu, a w tym roku pracujemy nad budową prototypu. Powinien być gotowy do instalacji ogniw paliwowych w połowie tego roku. Pracujemy również nad pojazdem hybrydowym z silnikiem TATRA i generatorem lub pojazdem akumulatorowym z silnikiem spalinowym jako przedłużeniem zasięgu, a we współpracy z Politechniką Czeską także nad silnikiem TATRA spalającym wodór”.
Do tego TATRA TRUCKS kontynuuje opracowywanie nowych generacji swoich standardowych modeli. Na przykład w ubiegłym roku rozpoczęły się już testy prototypów nowej generacji serii modeli Force. Od zeszłego roku konstruktorzy firmy pracowali przy tym nad nowym generacja serii modeli TATRA Phoenix. Obie nowości mogą wejść do produkcji seryjnej w 2024 lub 2025 roku.
W ubiegłym roku, w związku z rosnącą liczbą realizowanych projektów oraz wielkością produkcji, TATRA TRUCKS poszukiwała nowych pracowników i na tym polu też odnosiła sukcesy. Dyrektor HR Natálie Linhartová oceniła „Wspólnie z firmami partnerskimi z holdingu Czechoslovak Group i Promet Group rozpoczęliśmy kampanię rekrutacyjną TATRA poszukuje 500 pracowników. W jej trakcie udało nam się pozyskać ponad 570 nowych pracowników dla firmy Tatra i innych współpracujących firm w obszarze przemysłowym Kopřivnice”. Niemniej miniony rok przyniósł także komplikacje i trudności spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Z jednej strony u niektórych podwykonawców pojawiły się echa kryzysu wywołanego pandemią, ale przede wszystkim nastąpiło pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w związku z konfliktem na Ukrainie, co negatywnie wpłynęło na stabilność części dostaw od partnerów biznesowych i dostawców komponentów, ale głównie wszystko to znalazło odzwierciedlenie we wzroście cen energii,
Oprócz rozwoju działalności biznesowej TATRA TRUCKS w ubiegłym roku skupiła się na uruchomieniu projektu ESG (Environmental, Social, Governance), czyli na nowoczesnym sposobie funkcjonowania i zarządzania firmą w ramach zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności wobec środowiska i społeczeństwo. „Wyróżnieniem dla tego projektu jest włączenie Tatry do TOP 10 czeskich firm w ramach Rankingu ESG opracowanego przez Stowarzyszenie Odpowiedzialności Społecznej. W listopadzie nasza firma zdobyła jeszcze dwie społeczne nagrody. Odzwierciedlają także nasze zaangażowanie społeczne i zainteresowanie naszym otoczeniem oraz dbałość o dziedzictwo historyczne związane z naszym ponad 170-letnim istnieniem” – poinformował dyrektor marketingu firmy samochodowej Kamil Košťál.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent