Utrzymuje chłód w północnej Finlandii: FUSO eCanter działa jako jedna z najbardziej wysuniętych na północ elektrycznych ciężarówek Daimler Truck obsługiwanych przez klientów w DB SCHENKER
Od początku roku dwa FUSO eCantery we flocie DB SCHENKER działają w północnej Finlandii
Transport akumulatorowo-elektryczny za pomocą FUSO eCantera sprawdza się w warunkach atmosferycznych panujących w pobliżu koła podbiegunowego
Na początku roku SCHENKER AG zintegrował dwa FUSO eCantery ze swoją siecią flotową w Finlandii i codziennie obsługuje 7,5-tonowe ciężarówki z napędem akumulatorowym w jednym z najzimniejszych regionów Europy. W Kuusamo, na dalekim północnym wschodzie Finlandii, w okresie od października do kwietnia śnieg często sięga kilku metrów, a temperatury dochodzące do -30 stopni nie są rzadkością. Od początku roku eCanter realizuje dostawy „ostatniej mili” z węzła DB SCHENKER w Kuusamo. Pojazd ten jest obecnie jedną z najbardziej wysuniętych na północ elektrycznych ciężarówek Daimler Truck obsługiwanych przez klientów. Kolejny eCanter zostaje rozmieszczony w Oulu, około 200 km na południowy zachód od Kuusamo.
DB SCHENKER podjął świadomą decyzję o rozmieszczeniu dwóch pierwszych pojazdów obecnego modelu eCantera w tych dwóch lokalizacjach. Raino Mourujärvi, dyrektor obszaru terminala w DB SCHENKER Northern Finland, jest odpowiedzialny za wszystkie budynki, pojazdy i personel transportu lądowego na północy Finlandii: „Naprawdę chciałem, żebyśmy użyli tutaj eCantera i obalili ugruntowane przekonanie, że nic nie można robić w takich warunkach pogodowych, korzystając z elektrycznej ciężarówki”.
Jak dotąd eCanter w pełni to udowodnił. Sami Määtä, kierownik terminalu w hubie DB SCHENKER w Kuusamo oraz kierowca eCantera, w ostatnich tygodniach przejechał tym autem ponad 1200 km, realizując dostawy do klientów. „Pojazd codziennie uruchamia się bez zarzutu. Ponieważ zimą panują niskie temperatury, mieszkańcy Kuusamo od czasu do czasu przyzwyczajają się do innych rzeczy, począwszy od pojazdów z silnikiem Diesla”. Kolejną wyraźną zaletą dla Sami Määttä jest ładowanie bezpośrednio w budynku: podczas gdy eCanter ładuje akumulatory, pracownik DB SCHENKER planuje trasy na dany dzień lub może załadować ładunek do innych pojazdów. Czasy oczekiwania podczas procesu tankowania na stacji benzynowej są całkowicie wyeliminowane.
Dzięki elektrycznemu kondycjonowaniu wstępnemu samochóc można przed uruchomieniem doprowadzić do idealnej temperatury roboczej. Jest to przyjemne dla kierowcy – szczególnie podczas fińskiej zimy – ale służy także zwiększeniu zasięgu i żywotności akumulatora. Kierowca Sami Määttä przyzwyczaił się do zasięgu eCantera, który jest technicznie ograniczony w ekstremalnie niskich temperaturach: „Nigdy nie utknąłem z całkowicie rozładowanym akumulatorem. Planuję odpowiednio trasy swoje i innych naszych pojazdów”. Ale oczywiście planowanie stanie się łatwiejsze, gdy w cieplejszych miesiącach pojazd będzie miał większy zasięg. DB SCHENKER nie może się doczekać nadchodzących miesięcy i chciałby zdobywać dalsze doświadczenia z pojazdem przez cały rok.
Dla Haralda Knaapinena, szefa transportu lądowego w DB SCHENKER, wykorzystanie FUSO eCantera również stanowi część strategii: „Wspólnie z naszymi klientami chcemy też odgrywać pionierską rolę w zrównoważonej logistyce w Finlandii. Aby zmniejszyć emisję CO2, taka inwestycja w transport elektryczny jest dla nas niezbędna. W Finlandii transport paczek stanowi dużą część ruchu odbiorów i dostaw. Obecny eCanter to idealny pojazd do tego zastosowania. A rozmieszczenie obu pojazdów w północnej Finlandia ze swoimi ekstremalnymi warunkami pogodowymi jest dla nas wyjątkową szansą, w zasadzie ostatecznym sprawdzianem”.
DB SCHENKER ma wieloletnie doświadczenie z eCanterem firmy FUSO
DB SCHENKER był jednym z pierwszych użytkowników eCantera w Europie i kilka lat temu, począwszy od Berlina w 2018 roku, do swoich flot w Niemczech, Francji i innych krajach europejskich wprowadził poprzednika obecnego modelu eCantera. Dzisiaj 52 FUSO eCanter (obecny model i jej poprzednik) działają dla DB SCHENKER w Europie. Florian Schulz, dyrektor ds. sprzedaży i obsługi klienta Fuso Europe, docenia dobrą współpracę z DB SCHENKER „Opinie, które w ciągu ostatnich kilku lat otrzymaliśmy od DB SCHENKER na temat eCantera, są dla nas niezwykle cenne. Uwzględniliśmy te uwagi bezpośrednio w rozwoju eCantera nowej generacji. Jesteśmy zachwyceni, że DB SCHENKER wykorzystuje teraz także nowy model w swojej sieci flot w całej Europie.”
Obecny eCanter ze swoją szeroką gamą wariantów uczynił pojazd jeszcze bardziej atrakcyjnym dla DB SCHENKER. Większy rozstaw osi i większa możliwa ładowność modelu 7,49 tony oraz większy zasięg już dowodzą swojej wartości w użytkowaniu, co pokazują auta w Kuusamo i Oulu.
Wszechstronna elektromobilność z nieograniczonymi możliwościami zastosowań
FUSO wprowadziło kilka zmian w eCanterze nowej generacji. Podczas gdy poprzednia elektryczna ciężarówka była dostępna tylko jako wersja o masie całkowitej 7,49 tony i rozstawie osi 3400 milimetrów, klienci mają teraz do wyboru sześć rozstawów osi od 2500 do 4750 milimetrów i masy całkowite od 4,25 do 8,55 ton. Ładowność podwozia wynosi do 5 ton. eCantera nowej generacji napędza silnik elektryczny o mocy 110 kW (warianty o dopuszczalnej masie całkowitej 4,25 i 6 ton) lub 129 kW (warianty o dopuszczalnej masie całkowitej 7,49 i 8,55 ton) ze zoptymalizowanym układem napędowym i momentem obrotowym 430 Nm. Maksymalna prędkość równa się 89 km/h (regulowana).
W zależności od rozstawu osi są dostępne trzy różne zestawy akumulatorów: S, M i L. W akumulatorach zastosowano technologię ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Charakteryzują się one przede wszystkim długą żywotnością i większą ilością energii użytkowej. Pakiet akumulatorów w wariancie S ma nominalną pojemność 41 kWh i umożliwia zasięg do 70 kilometrów. W wariancie M pojemność nominalna wynosi 83 kWh, a zasięg to aż 140 kilometrów. Wariant L, najmocniejszy pakiet, oferuje nominalną pojemność 124 kWh i zasięg do 200 kilometrów. To znacznie więcej niż dystans zwykle pokonywany dziennie w lekkim ruchu dystrybucyjnym. Zasięg da się jeszcze bardziej zwiększyć dzięki rekuperacji, która minimalizuje również przerwy w ładowaniu.
W kwestii zaś ładowania akumulatora, to eCanter nowej generacji jest kompatybilny ze wszystkimi głównymi napięciami na głównych rynkach. Ładowarka obsługuje ładowanie zarówno prądem przemiennym (AC), jak i prądem stałym (DC). Standard ładowania to Combined Charge System CCS, a ładowanie jest możliwe z mocą do 104 kW. Szybkie ładowanie prądem stałym od 20 do 80 procent pojemności jest możliwe w ciągu około 24 (S), 26 (M) i 39 minut (L), w zależności od pakietu akumulatorów (do 70 kW dla akumulatora S oraz do 104 kW dla M i L). Ładowanie prądem zmiennym (11 i 22 kW) trwa od około czterech do sześciu godzin, w zależności od akumulatora.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent