Uruchomienie nowej linii szybkiego transportu autobusowego – BRT – w Casablance z 40 autobusami dużej pojemności Mercedes-Benz CapaCity L
Od początku marca 2024 roku Casa Transports SA obsługuje w Casablance łącznie 40 autobusów przegubowych o dużej pojemności pojemności. Nowe, 21-metrowe autobusy Mercedes-Benz obsługują dwie nowe linie szybkiego transportu autobusowego (BRT) w sieci transportu publicznego największego miasta Maroka. System BRT o wysokiej częstotliwości kursowania z nowoczesnymi i wygodnymi autobusami poprawia mobilność w marokańskim centrum gospodarczym
Daimler Buses dostarczył zarządowi transportu Casa Transports SA w Casablance 40 nowych pojazdów Mercedes-Benz o pojemności L. Władze odpowiadają za transport publiczny w całym obszarze metropolitalnym Casablanki, łącznie z okolicznymi miastami i gminami. Nowe autobusy o dużej pojemności obsługiwane są przez spółkę operacyjną RATP Dev. Nowy CapaCity L zostanie wdrożony na dwóch pierwszych trasach sieci „Bus Rapid Transport” (BRT), która została zainaugurowana na początku marca 2024 roku w tym północnoafrykańskim węźle gospodarczym. Autobusy dużej pojemności kursują w sposób ciągły po odrębnych pasach ruchu. Bus Rapid Transit to nowoczesny system transportu autobusowego, który zapewnia szybką, wygodną i opłacalną mobilność miejską dzięki wydzielonym pasom i kursom o dużej częstotliwości. Za zawarcie umowy i dostawę 21-metrowych pojazdów przegubowych dużej pojemności odpowiada firma Auto Nejma, marokański generalny dystrybutor Daimler Buses.
W połączeniu z czterema istniejącymi trasami tramwajowymi w Casablance, czterodrzwiowe autobusy przegubowe o dużej pojemności, z miejscami dla maksymalnie 177 pasażerów każdy, wnoszą istotny wkład w poprawę infrastruktury transportowej marokańskiej metropolii. Oprócz wzmocnienia swojej sieci transportowej Casablanca pragnie znacznie przyspieszyć przepływ ruchu i zmniejszyć emisję CO2. Nowy system tras BRT ma łączną długość 24,5 km i 42 przystanki. Nowa linia autobusowa nr 1 kursuje z zachodu na wschód, linia 2 łączy południowo-zachodnią z północno-wschodnią dzielnicą miasta. Obie trasy BRT są ściśle połączone siecią i zespolone z innymi częściami infrastruktury sieci transportu publicznego w Casablance.
Poprawa mobilności miejskiej mieszkańców Casablanki
Trasy BRT w Casablance, zaprojektowane w celu zwiększenia dekarbonizacji, obsługują obszar koncentracji liczący około 300 000 mieszkańców. Szybkie i regularne połączenia autobusowe zmniejszają częstotliwość rozkładów jazdy w godzinach szczytu do 5,5 minuty. Ścisłe, kompleksowe połączenie tras BRT z siecią tramwajową pomaga z kolei przyspieszyć przepływ ruchu w mieście, umożliwiając płynną koordynację połączeń oraz krótkie czasy przesiadek. W pełni zintegrowany i połączony w sieć system telematyki ruchu drogowego ITS (ITS = Intelligent Transportation System) zapewnia zoptymalizowane częstotliwości rozkładów jazdy, a tym samym płynne przejazdy z przesiadkami bez straty czasu dzięki dopasowaniu i kontroli pracy sygnalizacji świetlnej, monitorowaniu wideo sekwencji tras oraz stałej łączności z centrum sterowania.
Ogólnie wysoki stopień usieciowienia i rozbudowana obsługa stacjonarna umożliwiają utrzymanie równie wysokiego poziomu jakości usług jak w sieci tramwajowej. Na wszystkich przystankach dostępny jest personel, który chętnie odpowiada na pytania i wspiera pasażerów. Miasto i przewoźnicy przywiązują dużą wagę do niskich kosztów podróży, aby zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z transportu publicznego – ceny biletów są dotowane i kosztują zaledwie sześć dirhamów (0,55 euro) za przejazd.
Nowoczesne i wygodne: 40 CapaCity L w sieci BRT w Casablance
Nowoczesne, komfortowe i przyjazne dla środowiska autobusy wielkopojemne CapaCity L firmy Mercedes-Benz w jednolitej złoto-szarej stylistyce oferują wysoką zdolność przewozową do 177 pasażerów w każdym pojeździe. Komfort jazdy gwarantują cztery szeroko otwierane drzwi wejściowe, 58 miejsc siedzących oraz wydajna klimatyzacja. Wyposażenie zapewnia dostęp osobom o ograniczonej sprawności ruchowej dzięki ręcznie składanym rampom przy drzwiach nr 2 i 3 oraz dwóm specjalnym powierzchniom dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Napęd pochodzi od przyjaznych dla środowiska silników wysokoprężnych Euro 6 z serii modelowej OM 470, współpracujących z automatyczną skrzynią biegów Voith Diwa.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent