Holenderska Królewska Marynarka Wojenna wprowadza do użytku pierwszą elektryczną Scanię 25P do zaopatrywania okrętów w porcie

15 lutego 2023 roku ukazała się informacja, że w porcie marynarki wojennej w Den Helder Dowództwo Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii wprowadziło do eksploatacji w pełni elektryczną ciężarówkę Scanię – 3-osiowy typ 25P 6×2*4 (BEV – tzw. bateryjny pojazd elektryczny). Służy ona do zaopatrywania okrętów operacyjnych i jest używana do zastosowań, w których preferowany bywa napęd w pełni elektryczny.

Podwozie to zaopatrzono w krótką, dzienną kabinę, tylną oś skręcaną przeciwbieżnie w stosunku do przednich kół kierowanych oraz zabudowę kurtynową, pomalowano je także na kolor żółty, a nie barwy ochronne. Do tego dochodzi pięć zestawów akumulatorów o łącznej zainstalowanej pojemności 165 kWh. Silnik elektryczny ma ciągłą moc wyjściową 230 kW (310 KM). Poza tym pojazd został objęty umową serwisową na okres 8 lat. W tym czasie Scania gwarantuje korzystanie z elektrycznej ciężarówki – jej tzw. pełną mobilność.
Pojazd ten jest też pierwszą elektryczną Scanią wdrożoną w siłach zbrojnych. Użytkując ten pierwszy egzemplarz dowództwo Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii zdobędzie niezbędne doświadczenie, które pomoże określić ewentualną dalszą rozbudowę floty pojazdów elektrycznych w bazie. Pierwsze wrażenia kierowców są bardzo pozytywne. Decydujące znaczenie odgrywają tutaj komfort jazdy, cisza i siła uciągu auta.
Niezbędne urządzenia do ładowania znajdują się na terenie portu morskiego. Pojazd BEV otrzymał złącze ładowania CCS. Przy ładowaniu prądem stałym o mocy 130 kW pięć akumulatorów zostaje naładowanych do 80 procent pojemności w mniej niż 55 minut. Samochód można również ładować poprzez hamowanie rekuperacyjne. Będzie on używany głównie na terenie portu marynarki wojennej w Den Helder, wykonując w nim zadania o typowo logistycznym charakterze.
W połowie 2023 roku Scania otworzy w Szwecji nową montownię, w której seryjnie produkowane będą wyłącznie elektryczne ciężarówki w ilości 15 000 podwozi rocznie. Jednocześnie we współpracy z Northvolt otwierana jest nowa fabryka ogniw akumulatorowych.

Tekst: Jarosław Brach 

Zdjęcia Producent

Autobox dostarcza kolejne zmodernizowane Stary 266M2 dla sił zbrojnych oraz na rynek cywilny

W roku 2022 starachowicka firma Autobox Innovations Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. j. kontynuowała modernizację samochodów Star 266M2. Większość z nich była przeznaczona dla Sił Zbrojnych RP. Niemniej podmiot wykonał także modernizację tych aut dla innych klientów.

Do rodzimego wojska trafiły dokładnie 132 sztuki modelu 266M2. Było to dokładnie:

  1. 120 sztuk egzemplarzy 266M2 w wykonaniu ze standardową zabudową w postaci skrzyni ładunkowej;

  2. 6 egzemplarzy 266M2 z zestawem adaptacyjnym Hibneryt do montażu armaty plot 23 mm;

  3. 6 egzemplarzy 266M2 z instalacją rozlewczą IRS-2M1P.

Ponadto dla innych odbiorców przedsiębiorstwo wykonało 53 sztuki samochodów skrzyniowych Star 266M2. Daje to łącznie 185 zmodernizowanych 266M2, co na przestrzeni ostatnich lat oraz uwzględniając wojnę na Ukrainie i rozwój stanów osobowych naszej armii należy do wyników średnich, a nawet poniżej przeciętnej. Szczególnie, jeśli uwzględni się jedynie same ciężarówki zamówione przez MON. Liczba około 300 w obecnych realiach wydawałaby się zatem być jak najbardziej wskazana.

W bieżącym roku w sferze militarnej podmiot chce się skupić na kilku głównych obszarach. Zasadniczy stanowią dostawy kolejnych zmodernizowanych 266M2. Do tego kontynuowane będą prace nad dalszym rozwojem lekkiego pojazdu integralnie opancerzonego AH 20.44 4×4. Nie można także wykluczyć powrotu do koncepcji przebudowy Honkerów do standardu nazwanego MAX. Osobne zagadnienie stanowi realizacja kontraktu na zestawy do przerzutu ciężkiej techniki bojowej, wykorzystujące uterenowione ciągniki siodłowe Mercedes Zetros 6×6. Poza tym poszukiwane są nowe obszary działalności związane z dalszym wzrostem w sektorze zbrojeniowym. Mają one dotyczyć ewentualnej kooperacji z renomowanymi zagranicznymi producentami wojskowego sprzętu transportowego, w tym wytwórcami samych podwozi oraz specjalistycznych nadwozi do nich. Na tym etapie – co zrozumiałe – szczegóły na ten temat nie mogą być jeszcze ujawnione.

Tekst: Jarosław Brach 

Zdjęcia: Producent