Tatra Trucks z siedzibą w Koprzywnicy ma udany rok 2024

W ubiegłym roku producent ciężarówek Tatra Trucks sprzedał 1548 pojazdów, co oznacza że w porównaniu z rokiem 2023 zwiększył wolumen wytwarzania o prawie 10 procent. Firma zaprezentowała również trzecią generację swojego flagowego modelu przeznaczonego dla sektora cywilnego – Phoenix, którego produkcję seryjną rozpoczęto pod koniec roku. Jednocześnie przygotowywano inwestycje w produkcję, które od tego roku przełożą się na zwiększenie wydajności i wolumenu powstających samochodów. Kontynuowano też przyszłościowe projekty rozwojowe wariantów z napędami alternatywnymi i udoskonaleniami technologicznymi.
W 2024 roku
W 2024 roku najstarszy czeski producent aut – Tatra Trucks, sprzedał swoim klientom i partnerom 1548 pojazdów, czyli o 97 sztuk więcej niż w 2023 roku oraz odnotował wzrost produkcji w porównaniu z rokiem poprzednim o prawie 10 procent. Kristijan Fiket, dyrektor generalny Tatra Trucks, powiedział „W 2024 roku największa część sprzedanych pojazdów, ponad 600 sztuk, trafiła do sektora obronnego. Ponad 400 pojazdów zakupili klienci z sektorów cywilnych, takich jak budownictwo, górnictwo, rolnictwo i inne, podczas gdy ponad 200 pojazdów trafiło do straży pożarnej i służb ratowniczych. Największy wzrost liczby pojazdów w porównaniu do roku 2023 odnotowano w dostawach do klientów cywilnych. Biorąc jednak pod uwagę sytuację międzynarodową i zamówienia dla Armii Republiki Czeskiej, najważniejszą część produkcji Tatry nadal stanowią pojazdy i podwozia przeznaczone do projektów obronnych, również dzięki współpracy z firmami partnerskimi z grupy CSG, która jest większościowym udziałowcem Tatry”
Co więcej, Tatra osiągnęła wzrost produkcji rok do roku, mimo że zaczęła dostarczać na rynek pojazdy zupełnie nowej generacji. „W połowie 2024 roku rozpoczęliśmy seryjną produkcję nowej trzeciej generacji serii Tatra Force oraz zmodernizowanych silników Tatra V8 i V12 serii „RE”, a pod koniec roku uzupełniliśmy ją o rozpoczęcie produkcji seryjnej produkcji najnowszej generacji serii Tatra Phoenix. Radomír Smolka, członek zarządu firmy odpowiedzialny za badania i rozwój, wyjaśnił „Zaczęliśmy także wyposażać pojazdy w nowo opracowane osie Tatra i nowy system skrzyni biegów F-shift własnej konstrukcji Tatra. Produkcja tych nowoczesnych pojazdów, wyposażonych w najnowocześniejsze systemy elektroniczne i bezpieczeństwa, stanowi znaczący przełom technologiczny i obietnicę na przyszłość”.
Ze względu na planowaną wielkość produkcji, Tatra zatrudniła ponadto nowych pracowników do produkcji, którzy musieli dostosować się do trudnych warunków w roku 2024. Dyrektor ds. kadr Tatra Trucks Denisa Sedláčková wskazuje „Produkcja w Tatra Trucks jest bardzo złożona, więc aby zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności, pracownicy muszą się dostosowywać przez rok do półtora roku. Wzrost wolumenu produkcji oraz udane uruchomienie seryjnej produkcji nowych modeli i innowacji konstrukcyjnych to w dużej mierze zasługa obecnych i nowych pracowników Tatry. Wielkie podziękowania dla nich za to. W ciągu roku firma była pod dużą presją ze względu na rosnący popyt, który obecnie znacznie przekracza możliwości produkcyjne Tatry”.
Ubiegłoroczne inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych pozwolą Tatra Trucks w tym roku ponownie zwiększyć wolumen wytwarzania. W tym roku są planowane dalsze inwestycje w budynki i maszyny o wartości kilkuset milionów koron. Krok ten stworzy warunki do zaspokojenia popytu na samochody Tatra, który z roku na rok rośnie i wzmocni pozycję producenta z Kopřivnicy na rynku krajowym i światowym.
Tatra dostarczyła pojazdy klientom i partnerom z Czech do Australii
W ubiegłym roku Tatra dostarczyła pojazdy klientom w wielu krajach na kilku kontynentach. Oprócz rynku krajowego, najwięcej aut trafiło do Holandii, Australii, Indii, Niemiec, Austrii i Słowacji. W obszarze pojazdów wojskowych i podwozi do zastosowań specjalnych dostawy wersji logistycznych i podwozi na potrzeby Armii Republiki Czeskiej zdominowały umowy z poprzedniego okresu. Ponadto w ubiegłym roku Ministerstwo Obrony podpisało kontrakt ramowy na ponad 800 pojazdów Tatra. Do tego kontraktu przyłączyło się później słowackie Ministerstwo Obrony Narodowej, składając wniosek o dostawę ponad 200 pojazdów. We współpracy z DAF Trucks Tatra Trucks kontynuowała też produkcję pojazdów logistycznych dla armii belgijskiej. Setki innych pojazdów zakupiły firmy partnerskie z grupy CSG, realizujące projekty wojskowe dla klientów zagranicznych.

Straż pożarna i ratownictwo są również kluczowymi i referencyjnymi klientami firmy. Podkreśla to jeszcze fakt, że w ubiegłym roku Tatra, jako podwykonawca we współpracy z THT Polička i KOBIT-THZ, uczestniczyła w dostawie kilkudziesięciu samochodów strażackich z serii Force na podstawie umów, jakie w przeszłości te przedsiębiorstwa zawarły z Generalną Dyrekcją Straży Pożarnej i Ratownictwa Republiki Czeskiej. Ponadto w ubiegłym roku obie firmy, we współpracy z Tatrą, pozyskały zamówienia w formie umów ramowych na dodatkowe samochody strażackie na podwoziach z linii Force, które czescy strażacy otrzymają w kolejnych latach. Po ubiegłorocznych niszczycielskich powodziach w Czechach firma przekazała straży pożarnej i służbom ratunkowym 9 ciężarówek Phoenix i 3 pojazdy ratownicze Force 6×6 o łącznej wartości ponad 100 milionów koron.
Dla słowackich strażaków THT Polička wspólnie z Tatrą dostarczyło 3 specjalne pojazdy Tatra Force 8×8 „Titan” z kabinami opancerzonymi oraz 4 duże samochody strażackie zbiornikowe Force 10×10 „Taurus”, a kolejne 3 mają zostać dostarczone w pierwszym kwartale tego roku. Państwowa spółka Lesy Slovenské republiky również wzbogaciła swoją flotę o nowe ciężarówki Tatra. Jesienią 2024 roku, we współpracy z austriacką firmą Rosenbauer, udało się uzyskać zamówienie na dostawę 59 pojazdów dla straży pożarnej w Arabii Saudyjskiej. Hiszpański producent sprzętu gaśniczego, Iturri, wygrał także przetarg na dostawę 23 lotniskowych samochodów strażackich dla hiszpańskich lotnisk. Pojazdy te korzystają z najnowszego podwozia Tatra 6×6 z osiami o szerokości 3 metrów.
Podmiot z Kopřivnicy oprócz standardowych konstrukcji oferuje swoim klientom pojazdy o bardzo indywidualnym przeznaczeniu, składane w niewielkich ilościach lub nawet w pojedynczych egzemplarzach. Przykładem są dwie sztuki Phoenix przygotowywane dla australijskiego dealera Offroad Trucks Australia, które charakteryzują się wyjątkowym podwoziem w konfiguracji 16×16 i są przeznaczone do montażu zabudów dźwigowych. Dla klienta z Bliskiego Wschodu Tatra wyprodukowała zaś serię pięciu specjalnych podwozi Phoenix 14×10 przeznaczonych do podobnych celów. Ponad sześćdziesiąt pojazdów logistycznych Phoenix, na które Tatra zdobyła kontrakt w ubiegłym roku we współpracy z Resource Industries, wkrótce zostanie wysłanych w to samo miejsce.
Poza tym, dzięki projektowi edukacyjnemu Tatra to Schools, który Tatra Trucks od wielu lat organizuje we współpracy z samorządami regionalnymi w Czechach i na Słowacji, w ubiegłym roku dyrekcje dróg w kilku regionach otrzymały łącznie 15 ciężarówek Tatra do utrzymania dróg. Poprzez projekt Tatra to Schools producent samochodów wspólnie ze swoimi partnerami motywuje młodych ludzi do studiowania na kierunkach technicznych oraz pomaga w kształceniu nowych pracowników dla przemysłu motoryzacyjnego i usług.
Tatra zaprezentowała nowe produkty, projekty na przyszłość i otrzymała prestiżowe nagrody
„Podczas światowej premiery na targach Eurosatory w ubiegłym roku oprócz trzeciej generacji serii modeli Tatra Phoenix zaprezentowaliśmy trzecią generację serii modeli Tatra Force w wersji dla sił zbrojnych. Jego produkcja rozpocznie się w tym roku i będzie uzupełnieniem szerokiej gamy modeli tej uniwersalnej linii. Światowa premiera nowego modelu Force e-Drive Hybrid (PHEV) 8×8 odbyła się w ramach listopadowych targów e-Salon 2024. „To kolejny nabytek rozrastającej się rodziny samochodów Tatra o nazwie e-Drive, które mają różne alternatywne układy napędowe” – powiedział Jakub Pončík, dyrektor ds. badań i rozwoju w fabryce. W kwietniu Tatra uzyskała poza tym dofinansowanie z programu TREND Czeskiej Agencji Technologicznej (TAČR) na rozwój ciężarówki Force e-Drive 8×8 (BEV) wykorzystującej całkowicie elektryczny układ napędowy zasilany akumulatorami w połączeniu z ze skrzynią biegów wielobiegową Eaton.
Co więcej, w 2024 roku firma po raz pierwszy w historii dwukrotnie zdobyła nagrodę Red Dot w kategorii Product Design. Nagrodę tę, jedną z najbardziej prestiżowych w dziedzinie wzornictwa, przyznano najnowszym samochodom Force trzeciej generacji, prezentując wersję z kabiną czterodrzwiową oraz odmianę rozwojową e-Drive z napędem elektrycznym i wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCEV).
Do tego, w ramach planów rozbudowy mocy produkcyjnych i wzmocnienia działalności badawczo-rozwojowej, w sierpniu 2024 roku otworzono drugą filię biura konstrukcyjnego poza Koprzywnicą, tym razem w Ostrawie. Oddział w Brnie, działający od jesieni 2023 roku, rozszerzył też współpracę z instytucjami akademickimi. Ponadto od początku 2024 roku Tatra rozpoczęła sprzedaż i dystrybucję wysokiej jakości olejów silnikowych, przekładniowych i hydraulicznych pod własną marką, które we współpracy z Total Energies opracowała specjalnie dla własnych pojazdów z wszystkich linii modelowych.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent