Nowa, w pełni elektryczna ciężarówka do przewozu drewna Scania miała swoją światową premierę na targach Elmia Lastbil w dniach 21–24 sierpnia. Ta elektryczna ciężarówka z napędem tylnego tandemu została zbudowana do obsługi transportu leśnego zestawami o masie całkowitej do 72000 kg.
Od 2022 roku wcześniejsza wersja elektrycznej ciężarówki Scania była testowana w transporcie pomiędzy terminalem SCA w Gimonäs a papiernią Obbola. Transport leśny jest obecnie rozwijany dzięki najnowszej generacji elektrycznej ciężarówce Scania.
Nowa, produkowana seryjnie, elektryczna ciężarówka jest 3-osiowa z kabiną typu R i wyposażona w maszynę elektryczną o mocy ciągłej 450 kW (~610 KM). Zainstalowana pojemność akumulatorów wynosi 624 kWh i są to akumulatory NMC własnej produkcji Scania. Akumulatory te charakteryzują się dużą gęstością energii i są przystosowane do niskich temperatur dzięki mocy ładowania do 375 kW. Zasięg, nawet przy dużym ładunku drewna, szacuje się na około 20 mil, włączając załadunek własnym pokładowym żurawiem w lesie.
Pojazdem tym od jesieni jeździ Rolf Lövgren Åkeri&Entreprenad na zlecenie SCA. Jest to jedna z 12 elektrycznych ciężarówek objętych projektem badawczo-innowacyjnym TREE, koordynowanym przez Skogforsk we współpracy ze Scanią i największymi szwedzkimi firmami z sektora leśnego. Obecnie transport leśny stanowi prawie jedną piątą transportu towarowego na szwedzkich drogach. Wizją sektora leśnego pozostaje to, że połowa wszystkich nowych ciężarówek zakupionych przez ten przemysł w 2030 roku powinna być zelektryfikowana. Las staje się tym samym laboratorium powszechnej elektryfikacji transportu drogowego.
Jak wynika z wyliczeń Scanii, przy odpowiednich warunkach całkowite koszty eksploatacji na napędzie elektrycznym w stosunku do eksploatacji na silniku Diesla będą podobne. W takim przypadku ważne jest, aby pojazdy elektryczne mogły korzystać z konkurencyjnych cen energii, a jednocześnie aby przewoźnicy otrzymywali niezawodne zlecenia transportowe przez dłuższy okres, aby móc liczyć na zwrot tej inwestycji. Niklas Engholm, dyrektor sprzedaży w Scania Szwecja, stwierdził „Aktualnie stoimy w obliczu szerokiego przełomu w zakresie napędu elektrycznego w transporcie ciężkim. Możemy teraz pokazać, jak sektory wcześniej uważane za trudne do zelektryfikowania, również mogą przyjąć transport bez paliw kopalnych. To satysfakcjonujące, że szwedzki sektor leśny stoi na czele tych zmian”.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent