Stora Enso i LBC Frakt we współpracy ze Scanią wdrażają do eksploatacji 94-tonowy zestaw drogowy – dwunaczepowy z całkowicie elektryczną ciężarówką. Elektryczny samochód stanowi część projektu badawczego TREE, który podejmuje wyzwanie społeczne, jakim jest efektywne przejście na zelektryfikowany ciężki transport drogowy w sektorze leśnym.
Po oficjalnej inauguracji, która odbyła się 26 marca w Skoghall, LBC Frakt i Stora Enso zaczęły używać w pełni elektrycznej ciężarówki Scania o tworzącej zestaw o masie całkowitej 94 tony. Zestaw ten służy do transportu zrębków drzewnych pomiędzy tartakami w Värmland a młynem Skoghall należącym do Stora Enso. Pojazd ten jest prawdopodobnie ciężarówką z napędem elektrycznym wchodzącą w skład zestawu wykorzystywanego w Europie do przewozu po drogach publicznych.
Stora Enso, jeden z największych na świecie prywatnych właścicieli lasów i dostawca opakowań odnawialnych, ma zamiar do 2040 roku uczynić swoją krajową flotę pojazdów wolną od paliw kopalnych. Ta inicjatywa pokazuje, w jaki sposób firmy mogą współpracować w celu opracowywania innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań transportowych. Jörgen Olofsson, kierownik ds. rozwoju transportu w Stora Enso Forest Sweden, mówi „Transformacja transportu w sektorze leśnym jest złożona i wymaga współpracy w całym łańcuchu. Jeśli transformacja ma się powieść, konkurencyjny i neutralny dla klimatu transport jest dla nas i naszej firmy kluczowy. Elektryfikacja naszego transportu oznacza, że dokonujemy przeglądu różnych elementów systemu dla naszych operacji, opracowujemy nowe modele biznesowe, wdrażamy rozwiązania dotyczące ładowania i wprowadzamy efektywne planowanie transportu w celu zwiększenia skali działalności”.
Firma transportowa LBC Frakt ma już w swoich flotach 21 pojazdów elektrycznych i obecnie podejmuje kolejny krok w kierunku zwiększenia efektywności i zrównoważonego rozwoju transportu. Projekt ten pokazuje, że ciężarówki z napędem elektrycznym na baterie mogą mieć znaczące możliwości logistyczne, minimalizując jednocześnie wpływ na klimat. Ponadto LBC Frakt ma dobry przepływ logistyczny, a strategiczna sieć załadunkowa tuż za Skoghall Bruk umożliwia transport zarówno surowców, jak i gotowych produktów.
Elektryczna ciężarówka, wchodząca w skład zestawu klasy HCT (High Capacity Transport) o masie całkowitej 94000 kg, stanowi część rozwoju cięższego i dłuższego zelektryfikowanego transportu. Scania wcześniej seryjnie produkowała ciężarówki elektryczne tworzące zestawy o masie całkowitej 64000 i 74000 kg. Nowe auto ma napęd elektryczny o mocy 450 kW, pojemność akumulatora 624 kWh i jest ładowane mocą 375 kW. „Elektryczna ciężarówka jest oceniana przez dział badań i innowacji Scania we współpracy z naszym programem Pilot Partner, co oznacza, żeScania, w ścisłej współpracy z LBC Frakt i Stora Enso, sprawdza możliwości pojazdów elektrycznych Scanii. Według naszej wiedzy jest to najcięższy transport realizowany za pomocą ciężarówki elektrycznej na drogach publicznych w Europie, a może nawet na świecie” – mówi Ulf Ceder, starszy kierownik ds. badań w firmie Scania.
Fakty TREE
Elektryczny samochód ciężarowy jest częścią projektu badawczo-innowacyjnego TREE, prowadzonego przez Skogforsk, ukierunkowanego na opracowanie i optymalizację całego systemu elektrycznego transportu leśnego – od infrastruktury ładowania i planowania transportu po modele biznesowe i środowisko pracy kierowcy. Kwestia dotyczy partnerstwa między nabywcami środków transportu, producentami, instytutami badawczymi, środowiskiem akademickim i władzami, którego celem jest ułatwienie transformacji. Projekt jest realizowany przy wsparciu programu Strategicznych Badań i Innowacji w Branży Motoryzacyjnej, FFI, Vinnova.

 

       Tekst: Jarosław Brach

        Zdjęcia: Producent