utobox Innovations Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. j. podsumowała rok 2024 i przedstawiła swoje wybrane plany dotyczące roku 2025.

Podstawę działalności podmiotu nadal będą stanowić remonty i modernizację ciężarówek Star 266 do wariantu oznaczonego jako 266M2. W 2024 roku zakład wykonał samochody Star 266M2 w ilościach i konfiguracja jak poniżej:

  1. Samochody skrzyniowe – 110 sztuk.
  2. Warsztaty dla Służby Czołgowo Samochodowej – 18 sztuk, w tym:
  1. Warsztat Obsługi Pojazdów WOP – 9 sztuk;
  2. Warsztat Spawalniczo Blacharski – WSB – 1 sztuka
  3. Polowa Stacja ładowania Akumulatorów – PSŁA – 8 sztuk.
  1. Warsztaty dla Służby Eksploatacji Sprzętu Inżynieryjnego i OPBMAR – 12 sztuk, w tym:
  1. Warsztat WOR/Inż. – 6 sztuk;
  2. Warsztat RWSPCH-72M1 – 6 sztuk.
  1. Warsztaty dla Służby Uzbrojenia i Elektroniki
  1. Warsztat RWEM – 45 sztuk, w tym 2 sztuki z automatyczną skrzynia biegów Allison.

Ponadto dla Służby Eksploatacji Sprzętu Inżynieryjnego i OPBMAR Autobox wykonał:

  1. dwa pojazdy STAR 266M2 AP do parku pontonowego PP – 64;
  2. samochody STAR 266M2 IRS w wersjach IRS 2CM oraz IRS 2M1P w liczbie 32 sztuk. Samochody te wykonano w ramach konsorcjum z inną starachowicką firmą od lat zaangażowaną w modernizację Starów 266, czyli STAR SAN DUO

Przy tym wszystkie warsztaty, w tym również PSŁA, dostarczono z nowymi przyczepami jednoosiowymi

Daje to razem 219 egzemplarzy zmodernizowanych ciężarówek Star 266M2, w tym 185 egzemplarzy zrealizowanych samodzielnie oraz 34 egzemplarze zrealizowane wraz z kooperacji z STAR SAN DUO.

Co się natomiast tyczy dalszych planów rozwojowych i działań, jakie w tej sferze mają być prowadzone w bieżącym roku, to przedsiębiorstwo zwraca szczególnie uwagę na dwa zasadnicze obszary, oba odnoszące się do ciężarówek. Po pierwsze, spółka zamierza dążyć do zwiększenia dostaw odmiany 266M2 zaopatrzonej w pełni automatyczną skrzynię przekładniową Allison. Po przekazaniu wojsku w roku ubiegłym dwóch tak skompletowanych pojazdów i wstępnych przychylnych opiniach z ich eksploatacji w Autobox liczą, że siły zbrojne zdecydują się zakontraktowanie kolejnych, pomimo nieco wyższej ceny. Drugi zakres prac dotyczy zaś już przyszłości, a dokładnie kompletnie nowego wariantu, będącego docelowym następcą nie tylko wersji 266, 266M i 266M2, ale także 944 i 1466. Pierwsze analizy tego projektu – pierwotne prace koncepcyjno-analityczne zostały wykonane dwa lata temu, łącznie z określeniem podstawowych parametrów, kompletacji i pól potencjalnego wdrożenia. Następnie w roku ubiegłym odbyła się seria spotkań w partnerem, we współdziałaniu z którym mam być wykonany ten produkt. Wiele kluczowych kwestii wymaga bowiem wciąż uszczegółowienia. Ze względu na intensywne negocjacje na tym etapie nie mogą one jeszcze – z oczywistych względów – zostać ujawnione. Niemniej wiadomo, że będzie to wciąż propozycja 3-osiowa, analogicznie jak typy 266 i 1466, ale o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 21000 kg. Otrzyma też zdecydowanie mocniejszy silnik oraz będzie odpowiadała wymogom współczesnego pola walki. Zespół ekspertów wskazuje na jej znaczny możliwy wymiar tzw. wdrożenia komplementarnego, a nie substytucyjnego. Co równie ważne, ma ona powstawać w naszym kraju, ze znacznym wkładem rodzimej robocizny, a w jej budowę może być zaangażowanych nawet kilka rodzimych lokalizacji…

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent