Podczas tegorocznych targów TRANSEXPO w Kielcach, które odbyły się w dniach 16-18 października, Solaris Bus& Coach pokazał tylko jeden autobus. Był nim nagrodzony prestiżowym europejskim tytułem Bus of the Year 2025 – wodorowy typ Urbino 18 hydrogen. To najbardziej zaawansowany technicznie pojazd producenta, który oferuje zasięg nawet 600 km, nie generując przy tym żadnych emisji w miejscu użytkowania.

Urbino 18 hydrogen jest zasilany wodorowym ogniwem paliwowym o mocy 100 kW, które na pokładzie pojazdu przekształca wodór w energię elektryczną. Wyposażono go w 8 lekkich zbiorników na wodór o łącznej pojemności 51,2 kg. Ma także baterię trakcyjną o pojemności 60 kWh, wspomagającą ogniwo paliwowe w momentach największego zapotrzebowania na moc. Dzięki takiej konfiguracji na jednym tankowaniu (według testów eSORT2) autobus może przejechać nawet 600 km. Sam proces tankowania zajmuje zaledwie kilkanaście minut, w zależności od dostępnej infrastruktury, co wraz ze znacznym zasięgiem zapewnia przewoźnikom wyjątkową elastyczność i efektywność operacyjną.

Solaris pozostaje niekwestionowanym liderem europejskiego rynku autobusów miejskich zasilanych wodorem. Blisko połowę (44,5%) wszystkich autobusów wodorowych w 2023 roku zarejestrowanych w kontynentalnej Europie stanowiły wyroby tej marki. Ponad 320 sztuk Urbino hydrogen obsługuje bowiem ruch pasażerski już w 31 miastach całej Europy. Podmiot realizuje też zamówienia na kolejnych 500 pojazdów z takim napędem. Wodorowe Solarisy cieszą się także coraz większym zainteresowaniem na polskim rynku. W swoich flotach posiadają je już Poznań, Wałbrzych, Konin czy Lublin.

Od 2012 roku Solaris zajmuje również pierwsze miejsce w Europie po względem łącznej liczby dostarczonych autobusów zeroemisyjnych, czyli elektrycznych i wodorowych,. W samym 2023 roku miał w tym segmencie 15,2% udziałów. W szerokim portfolio bolechowskiego wytwórcy znajdują się wersje wodorowe o długościach 12 i 18 metrów oraz elektryczne o 5 długościach, które można elastycznie konfigurować. Do tego dochodzi szeroka gama bateryjnych opcji, komponentów i systemów ładowania, w tym kompleksowe usługi „pod klucz” oraz rozbudowane usługi posprzedażowe. Do ponad 200 miast w całej Europie firma dostarczyła dotąd łącznie 3000 pojazdów bateryjnych i wodorowych.

Solaris Urbino 18 hydrogen – Bus of the Year 2025

Dane techniczne

Wymiary – długość. 18 000 mm, szerokość 2 550 mm, wysokość. 3 400 mm zwis przedni 2 700 mm, rozstaw osi 5 900 mm (1 do 2) 6 000 m (2 do 3) zwis tylni 3 400 mm

Dopuszczalna masa całkowita 29 000 kg

Układ drzwi 2-2-2-2

Napęd elektryczny – modułowy

Silnik elektryczny – silnik centralny, 240 kW, wodorowe ogniwo paliwowe 100 kW, zbiorniki wodoru 2 142 l (5 x 312 l, 3 x 194 l), typ IV Baterie Solaris High Energy, 60 kWh

Pojemność pasażerska – do 140 osób

Maksymalna liczba miejsc siedzących – do 52, maksymalna liczba miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi – do 18

Klimatyzacja CO2 z funkcją grania pompą ciepła, przestrzeń pasażerska, kabina kierowcy

Poza tym pierwszego dnia imprezy odbyła się konferencja prasowa przedsiębiorstwa. W jej trakcie jego przedstawiciele poinformowali także o swoich planach na najbliższą przyszłość, w tym premierowych produktach. Jednym z nich będzie Urbino Electric z napędem modułowym. Przede wszystkim zwraca uwagę jego imponujący zasięg, przekraczający 600 km, wyliczone na podstawie testu E-SORT II. Napęd ma być modułowy. Cechować go mają m.in. brak charakterystycznej tylnej wieży silnika oraz więcej miejsca na dachu, więcej siedzeń i łatwiejsze serwisowanie. Do tego dochodzą dodatkowe baterie. Mają to być baterie nowej generacji, o wysokiej gęstości energii, montowane tylko na dachu. Będzie to do 8 baterii w odmianie przegubowej (18 m) oraz do 6 baterii w wersji solo (12m), o pojemności odpowiednio 800 kWh (18m) i 600 kWh (12m). Następna istotna zaleta to więcej miejsc siedzących: do 52 miejsc w przegubowcu (18m) i do 41 (12m), co oznacza o 6 miejsc więcej w przegubowcu (18m) i do 7 miejsc więcej w odmianie solo (12m). W efekcie pojemność pasażerska może wzrosnąć do 160 osób w przegubowcu (18m) i do 100 w solo (12m). Bedzie to zatem już pojemność na poziomie zbliżonym do wydań tradycyjnych z napędem spalinowym.

Poza tym kluczową rolę odgrywa wysoki poziom standaryzacji. W tym kontekście następuje ewolucja platformy w kierunku standaryzacji i unifikacji, a rozwiązanie bateryjne nowej generacji oznacza dodatkowe kilometry i wysoką gęstość energii.powyższe uzupełnia rozszerzona gwarancja. Są to też pojazdy przyjazne środowisku w nieco innym ujęciu. Po pierwsze następuje lepsze wykorzystanie przestrzeni w części pasażerskiej, co oznacza mniejsze przeliczeniowe zużycie energii (w przeliczeniu na pasażerokilometr). Przy tym dochodzi lokalna produkcja w celu zoptymalizowania – skrócenia łańcucha dostaw, co przekłada się na mniejsze emisje z tego tytułu. Co więcej, wszystkie baterie Solarisa są kompatybilne z każdym z autobusów.

Ponadto Solaris planuje wejść w Europie na rynek bezemisyjnych autobusów międzymiastowych oraz wejść na rynek zeroemisyjnych autobusów miejskich w Ameryce Północnej.

 

        Tekst: Jarosław Brach

         Zdjęcia: Producent