Schmitz Cargobull rozpoczyna w Niemczech pilotażowy projekt EcoDuo
Rozpoczęcie rocznego projektu pilotażowego mającego na celu optymalizację drogowego przewozu dowozowego i odwozowego w transporcie kombinowanym.
Na początku września grupa projektowa złożona z niemieckich i hiszpańskich firm, kierowana przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Samochodowego (VDA), rozpoczęła roczny projekt pilotażowy wykorzystujący kombinację pojazdów EcoDuo w celu optymalizacji przewozu dowozowego i odwozowego w transporcie kombinowanym. Po pozytywnych doświadczeniach z podobnymi projektami w Hiszpanii i Skandynawii, koncepcja długiego dwunaczepowego zestawu ma zostać przetestowana w Niemczech z kilkoma celami, w tym co do zmniejszenia śladu węglowego w łańcuchu transportowym.
EcoDuo to kombinacja pojazdów, w której dwie standardowe naczepy, połączone za pomocą wózka łącznikowego – tzw. dolly, są ciągnięte tylko przez jedną ciężarówkę – jeden ciągnik siodłowy. Połączone wózkiem EcoDuo osiąga całkowitą długość 31,70 metra. Standardowe naczepy można łatwo załadować na pociągi, w przeciwieństwie do innych wydłużonych naczep, których wymiary odbiegają od standardowych rozmiarów.
Andreas Schmitz, CEO Schmitz Cargobull, stwierdził „W przeciwieństwie do poprzednich koncepcji długich zestawów, istniejące naczepy mogą być nadal używane bez żadnych kosztownych inwestycji. Gdy używane są nowoczesne naczepy wyposażone w najnowszą technologię osi i hamulców, EcoDuo spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Połączenie EcoDuo jest idealnie dostosowane do transportu kombinowanego i bezpośrednio zmniejsza emisję dwutlenku węgla na tonę przewożonego ładunku w ruchu drogowym”.
Połączenie EcoDuo idealne do transportu kombinowanego
Podczas rocznej fazy pilotażowej w Niemczech EcoDuo będzie jeździć między fabryką Volkswagena w Wolfsburgu a MegaHub, położonym 70 kilometrów dalej w Lehrte koło Hanoweru. Koncern Volkswagen zapewnia stałą trasę transportową – przed projektem trasa ta była obsługiwana wyłącznie przez ciężarówki przewożące kontenery produkcyjne między Wolfsburgiem a Hiszpanią. Teraz globalny dostawca usług logistycznych Sesé będzie używał zestawy klasy SEC – Schmitz EcoDuo z fabryki VW do terminalu w Lehrte, którym zarządzają dwie niemieckie firmy przeładunkowe Deutsche Umschlaggesellschaft Schiene-Straße i Kombiverkehr. Stamtąd naczepy zostaną przetransportowane do Hiszpanii koleją na odległość 1700 kilometrów, korzystając z sieci Kombiverkehr KG, gwarantującej przyjazny dla środowiska przewóz. Na stacji przeładunkowej w Barcelonie poszczególne naczepy zostaną ponownie podłączone do zestawu EcoDuo, a następnie przemieszczone drogą przez Sesé, aż dotrą do celu. TÜV-Rheinland nadzoruje projekt pilotażowy pod kątem przepisów ruchu drogowego i aspektów akademickich.
Roczny projekt pilotażowy, oparty na rzeczywistych operacjach, ma na celu ocenę szans i zagrożeń związanych z zestawem pojazdów EcoDuo oraz obliczenie potencjalnych oszczędności na drodze i w terminalach. Wyniki projektu pilotażowego zostaną podsumowane w raporcie końcowym.
Andreas Schmitz dodał „Dzięki współpracy wszystkich zaangażowanych partnerów zbudowaliśmy szerokie podstawy dla tego projektu pilotażowego. To doskonały punkt wyjścia do osiągnięcia wysokiego poziomu ogólnej akceptacji. Dzięki EcoDuo podkreślamy nasze europejskie spojrzenie, gdyż pojazd spełnia większość standardowych wymiarów i może być łatwo używany do transportu intermodalnego, w tym w pociągach. Dlatego uważamy EcoDuo za ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie transportowe do wykorzystania w całej Europie”.
W porównaniu do konwencjonalnej zestawu z jedną naczepą o łącznej masie całkowitej 40 ton, koncepcja EcoDuo oferuje następujące korzyści:
– Zmniejszone przeliczeniowe zużycie paliwa, a w rezultacie niższe emisje dwutlenku węgla na przewiezioną tonę
– Mniejsze obciążenia pojedynczej osi
– Zwiększona przepustowość dróg lub zmniejszenie ruchu dzięki wykorzystaniu mniejszej liczby zestawów pojazdów o większej ładowności
– Mniejsze obciążenie dróg i mostów dzięki mniejszym obciążeniom osi i mniejszej sumarycznej liczbie pojazdów
– Rozwiązanie niedoboru kierowców – jeden kierowca na dalekich trasach obsługuje zestaw złożony z dwóch naczep.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent