Samochód ratowniczo-gaśniczy dla szwedzkiego portu lotniczego w Örebro
Na potrzeby lotniska w szwedzkim mieście Örebro polska rodzinna firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. dostarczyła nowoczesny ciężki lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy.
Zabudowa wykonana na modelu Scania P500B6X6HZ XT stanlwi dobry przykład polskiej myśli technicznej, spełniający najwyższe standardy określone w przepisach ICAO dla lotnisk kategorii 5. To też kolejny sukces podmiotu w tym sehmencie rynku, gdyż od lat z powodzeniem sprzedaje on zaawansowane technologicznie pojazdy ratownicze na rynek międzynarodowy. Specjalizuje się w tworzeniu pojazdów dostosowanych do wymagań stawianych Lotniskowym Służbom Ratowniczo-Gaśniczym w portach lotniczych na całym świecie. Omawiany samochód został zaprojektowany z myślą o szybkości podejmowanych działań, bezpieczeństwie oraz wygodzie załogi.
Do napędu służy 13-litrowy, rzędowy, 6-cylindrowu wysokoprężny silnik w nastawie o mocy maksymalnej 368 kW/500 KM, spełniający rygorystyczną normę emisji spalin EURO 6e. Do tego dochodzi wysoka stabilność dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości oraz zastosowaniu pojedynczego ogumienia na wszystkich osiach, które sprawdza się w trudnych warunkach terenowych. Napęd na wszystkie osie przenoszony jest poprzez sześciobiegową automatyczną skrzynię przekładniową (6+1).
Jednomodułowa, czterodrzwiowa fabryczna kabina brygadowa typu CP28L zaprojektowana z myślą o maksymalnym komforcie pięcioosobowej załogi, jest izolowana termicznie i akustycznie. Do jej wnętrza prowadzą trzy stopnie z oświetleniem. Dla kierowcy oraz dowódcy przewidziano ergonomiczne fotele. Pomiędzy fotelami umieszczono dwa niezależne joysticki do sterowania działkami wodno-pianowymi (zderzakowym oraz głównym). W tylnej części znajdują się zaś miejsca dla trzech strażaków. Pomiędzy przednimi fotelami, a fotelami ratowników zabudowano szafkę na drobny sprzęt. W celu zwiększenia bezpieczeństwa załogantów tylne drzwi kabiny zostały dostały fabryczne niewielkie lusterka ułatwiające bezpieczne wysiadanie z pojazdu. Dodatkowo, antypoślizgowe powierzchnie oraz łatwy dostęp do dachu i pozostałych urządzeń gwarantuje pełne bezpieczeństwo w każdej sytuacji.
Poza tym, w celu zagwarantowania osłony kabiny, z przodu zainstalowano ochronną konstrukcję tzw. kangura, a przednia część kabiny oraz szyba są chronione poprzez system trzech zraszaczy.
Zabudowa powstała z materiałów odpornych na korozję. W trzymodułowej konstrukcji zastosowano liczne innowacyjne rozwiązania. Szkielet pierwszego i ostatniego z modułów wykonano ze spawanych profili aluminiowych. Dach ma postać pokładu – podestu roboczego w wydaniu antypoślizgowy. Prowadzi na niego tylna lekka, aluminiowa drabinka, rozsuwana do dołu, zamocowana po prawej stronie. Przewidziano także sześć skrytek przeznaczonych na sprzęt: trzy po lewej stronie, dwie po prawej oraz jedną z tyłu. Zamykane są one lekkimi aluminiowymi żaluzjami wodo- i pyłoszczelnymi. Dostęp do pozycji ulokowanych wyżej ułatwiają odchylane obrotowo do dołu dolne podesty. Izolowany termicznie zbiornik na wodę o pojemności 10500 litrów zamontowano w środkowej części nadwozia. Wykonano go z kompozytu GRP. Z kolei stanowiący integralną część zbiornika na wodę zbiornik środka pianotwórczego wyróżnia pojemność 700 litrów. Ponadto, z uwagi na specyfikę lotniskowej Scanii, w przednim module umieszczono agregat proszkowy. W jego stalowym wysokociśnieniowym zbiorniku przechowywanych jest
250 kg kompatybilnego z pianą gaśniczą proszku gaśniczego ABC. Do jego wyrzutu służy azot przechowywany w jednej butli o pojemności 40 litrów. Podawanie proszku jest możliwe poprzez wąż o średnicy 25 mm i długości 30 metrów, zakończony proszkową prądownicą pistoletową o wydajności 2,25 kg/s. Wąż ten jest nawinięty na zwijadło szybkiego natarcia z napędem elektrycznym. Uzupełnia to, umieszczone z przodu samochodu, zwijadło szybkiego natarcia z napędem elektrycznym. Zaopatrzono je w 50-metrowy odcinek węża zakończonego prądownicą o wydajności 240 l/min. Oprócz tego również z przodu zlokalizowano sterowane elektrycznie, zderzakowe działko wodno-pianowe o wydajności w przedziale pomiędzy 600 a 1500 l/min przy ciśnieniu 7 barów. Natomiast w przedniej części dachu kabiny wprowadzono sterowane elektrycznie główne działko wodno-pianowe z deflektorem. Pozwala ono na podawanie od 3000 do 6000 litrów wody lub piany na odległość 70 metrów. W module pompowo-sprzętowym znajduje się zaś jednostopniowa autopompa pożarnicza klasy premium Godiva P1A 6010. Uzyskuje ona maksymalną wydajność 6000 l/min przy ciśnieniu 10 barów. Jej sterowanie odbywa się zgodnie z życzeniem zamawiającego przy pomocy jednego z dwóch paneli sterowania umieszczonych po lewej i prawej stronie w ostatnich skrytkach zabudowy. W układ wodno-pianowy został też wbudowany automatyczny dozownik środka pianotwórczego. Ma on możliwość regulacji, co pozwala na precyzyjne dozowanie środka w zakresie stężeń 1%, 3 i 6 %. Przy tym na użytkowym dachu wprowadzono pneumatycznie wysuwany maszt oświetleniowy o wysokości 5 metrów z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.
Lotnisko w szwedzkim Örebro, jedno z najważniejszych w regionie, zyskało pojazd, który w pełni odpowiada na potrzeby nowoczesnego portu lotniczego. Dostarczenie samochodu przez krajową firmę stanowi kolejny dowód na to, że polska myśl techniczna oraz zastosowane rozwiązania znajdują uznanie wśród zagranicznych klientów.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent