Rozwój: Volvo rozpoczyna seryjną produkcję elektrycznych ciężarówek w Gandawie
Volvo Trucks zwiększa wolumen pojazdów elektrycznych i w fabryce w Gandawie w Belgii rozpoczyna seryjną produkcję ciężkich modeli elektrycznych z akumulatorem. Oznacza to, że elektryczne ciężarówki Volvo są obecnie produkowane w czterech fabrykach – trzech w Europie oraz jednej w USA.
Roger Alm, prezes Volvo Trucks, podkreśla „Jestem pod wrażeniem! Fabryka w Gandawie jest największą w naszej sieci, dlatego jest to bardzo ważny kamień milowy. Teraz dzięki Volvo jeszcze więcej firm transportowych może przejść na napęd elektryczny”.
W Gandawie będą produkowane trzy różne modele elektryczne – Volvo FH, FM i FMX Electric. Samochody te mogą pracować z masą całkowitą zestawu 44 ton* i można je dostosować do szerokiego zakresu potrzeb transportowych. Roger Alm wskazuje „Nasze ciężarówki są bardzo cenione za wyjątkową jakość, bezpieczeństwo, design i wygodę kierowcy. Bardzo mnie cieszy, że nasi klienci mogą uzyskać wszystkie te korzyści, a jednocześnie transportować ładunki bez emisji CO2”.
Fabryka w Gandawie jest największym zakładem wytwórczym Volvo Trucks, mogącym produkować około 45 000 ciężarówek rocznie. Elektryczne ciężarówki są montowane na tej samej platformie i tej samej linii, co ciężarówki zasilane olejem napędowym i gazem, w konfiguracji produkcyjnej zapewniającej fabryce dużą elastyczność w zakresie obsługi różnych wariantów i wymagań. Pakiety akumulatorów pochodzą z niedawno otwartego zakładu montażu akumulatorów w Gandawie, zlokalizowanego tuż przy linii produkcyjnej.
Na początek elektryczne ciężarówki
Gandawa jest czwartą fabryką Volvo Trucks produkującą akumulatorowe ciężarówki elektryczne. Najpierw pojawiło się Blainville we Francji, gdzie w 2019 roku Volvo rozpoczęło produkcję elektrycznych samochodów do wywozu śmieci i dystrybucji miejskiej. Rok później zakład w New River Valley w USA rozpoczął seryjną produkcję VNR Electric przeznaczonego do transportu regionalnego. Następnie w zeszłym roku osiągnięto ważny kamień milowy, kiedy koncern jako pierwszy światowy wytwórca w fabryce w Tuve w Szwecji wprowadził do produkcji seryjnej swój najcięższy asortyment. Do tej pory w 42 krajach na 6 kontynentach Volvo Trucks przyjęło zamówienia, w tym listy intencyjne na zakup, na około 6 000 elektrycznych ciężarówek. Roger Alm dodaje „Jeszcze kilka lat temu wielu uważało, że zelektryfikowanie transportu ciężkiego jest niemożliwe. Jednak wcześnie zdecydowaliśmy, że elektryfikacja jest naszą główną drogą do zerowej emisji. Teraz możemy zaoferować wiodącą w branży gamę specjalnie zaprojektowanych pojazdów elektrycznych do użytku komercyjnego na całym świecie. Niemniej aby nastąpiła wielka zmiana w sektorze energii elektrycznej, rządy muszą działać już teraz i oferować programy motywacyjne dla tych, którzy inwestują w nową technologię, zwiększają wydajność sieci energetycznej oraz wprowadzają podatki od emisji CO2, aby zrównoważony transport stał się bardziej konkurencyjny”.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent