Rosenbauer RT – wyznacza nowe standardy
RT (Revolutionary Technology) firmy Rosenbauer stanowi nie tylko rozwinięcie istniejącej technologii – ten pojazd został opracowany od podstaw. I osiąga wysokie wyniki dzięki licznym praktycznym funkcjom.
Opiera się na całkowicie nowej i ujednoliconej koncepcji samochodu. Jest to zauważalne w wielu różnych obszarach: w dynamice jazdy i bezpieczeństwie, w ergonomicznej konstrukcji i oczywiście w zakresie zrównoważonego rozwoju i przyjazności dla środowiska.
Imponujące osiągi podczas jazdy
Silniki elektryczne służą zarówno do napędu, jak i napędu pompy. Moc 360 kW (490 KM) zapewnia niezrównaną dynamikę jazdy, a nisko położony środek ciężkości i zrównoważony rozkład obciążenia osi gwarantują wysoką stabilność jazdy w każdej sytuacji. Stały napęd na wszystkie koła i najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa oznaczają optymalne wsparcie w drodze na miejsce zdarzenia.
Ekstremalna zwrotność i zawieszenie pneumatyczne
Dzięki niezależnemu zawieszeniu kół i przełączanemu układowi skrętu tylnej osi, RT jest wyjątkowo zwrotny. Szczególnie w połączeniu z kompaktowymi wymiarami (szerokość 2,35 m) stanowi to wielką zaletę w ciasnych przestrzeniach. Kolejna zaleta: podwozie z adaptacyjnym zawieszeniem pneumatycznym z czterema poziomami jazdy do wyboru – od trybu czuwania (prześwit pod osią 17,5 cm) do trybu brodzenia (prześwit pod osią 47 cm).
Czysto elektryczny tryb pracy
Praktycznie 100% operacji RT można wykonać w trybie czysto elektrycznym. Zostało to zademonstrowane w Los Angeles i Berlinie, gdzie Rosenbauer RT są już w użyciu. Do ciągłej pracy, RT jest wyposażony w przedłużacz zasięgu (Energy Backup System).
Szybko ponownie gotowy do pracy
Standardowe gniazdko przemysłowe wystarczy, aby naładować wysokonapięciowe akumulatory RT w ciągu kilku godzin. W przypadku wysokich poziomów operacyjnych najlepszym rozwiązaniem są stacje ładowania DC, skracające czas ładowania do mniej niż jednej godziny.
Niższa emisja zanieczyszczeń i hałasu
Ze względu na dużą liczbę operacji, które można wykonać wyłącznie z napędem elektrycznym, zużycie paliwa i emisja CO 2 są znacznie zmniejszone. Podczas 18-tygodniowej fazy testowej RTX w Los Angeles zaoszczędzono około 6500 litrów oleju napędowego w porównaniu z pojazdem uprzywilejowanym z konwencjonalnym napędem. Ale nie tylko emisja gazów cieplarnianych zostaje zmniejszona: cicha praca w trybie elektrycznym też znacznie poprawia warunki pracy załóg pojazdów.
Ergonomiczny styl
Pełnowymiarowe stopnie do schowków i drabiny prowadzące na dach nie są już potrzebne w RT: dzięki ergonomicznej konstrukcji cały sprzęt w przedziałach sprzętowych jest łatwo dostępny. Oprócz tego wprowadzono inne usprawnienia, takie jak łatwy dostęp do kabiny załogi.
Uproszczona komunikacja
W pełni zintegrowana kabina łączy strefę kierowcy i załogi. W sytuacjach awaryjnych znacznie to ułatwia komunikację. Dzięki obrotowym przednim fotelom kabinę można szybko przekształcić w mobilne centrum operacyjne.
Sieć cyfrowa
RT oferuje już opcje dla przyszłych scenariuszy operacyjnych: można go skonfigurować z własnym Wi-Fi oraz możliwe jest połączenie sieciowe z miejscem operacyjnym i sprzętem do sterowania dronami lub robotami.
RT to więc nie tylko pojazd strażacki, to decydujący krok w przyszłość strażaków, dla których opracowano tę całkowicie nową koncepcję pojazdu. Bez zaślepek i bez kompromisów. Ale dzięki rewolucyjnemu podejściu, zapewniającemu jeszcze większą wydajność, bezpieczeństwo i zgodność ze środowiskiem.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent