Przyjazny dla klimatu i ekonomiczny: MAN Lion z nowym układem napędowym PowerLion
Ciągniki siodłowe MAN od roku modelowego 2025 charakteryzują się nawet o 3,7 procent niższym zużyciem paliwa i emisją CO2. Ekonomiczny i niedrogi pod względem emisji CO2: nowy silnik D30, nowa skrzynia biegów, zoptymalizowana aerodynamika, nowe hamulce. Przyjazny dla użytkownika: ulepszona izolacja akustyczna, nowe funkcje wyświetlacza, nowe kolory wnętrza. Zoptymalizowany do użytku: uproszczona konfiguracja pojazdu i bezprzewodowe programowanie funkcji nadwozia. SimplePay: przejrzysta klarowność kosztów dla całej floty
Na targach IAA Transportation 2024 MAN Lion z wkracza w rok modelowy 2025 – z jeszcze większą wydajnością i komfortem jazdy. Innowacje skupiają się na zmniejszeniu zużycia paliwa nawet o 3,7 procent. Inżynierowie koncernu osiągnęli to przede wszystkim dzięki nowemu układowi napędowemu D30 PowerLion i środkom aerodynamicznym. Daje to podwójny potencjał oszczędności: w odniesieniu do klasyfikacji opłat drogowych opartej na emisji CO2, obowiązującej na przykład w Niemczech, Austrii i Danii od 1 stycznia 2024 roku., odpowiednio obniżona stawka opłaty drogowej za oszczędny pojazd może oznaczać oszczędności rzędu kilku tysięcy EUR w porównaniu ze starszym modelem. Friedrich Baumann, członek zarządu ds. sprzedaży i rozwiązań dla klientów w MAN. Truck&Bus, mówi „Nasz nowy, wysoce wydajny układ napędowy PowerLion z nowym silnikiem D30 i nową skrzynią biegów MAN TipMatic 14 stanowi klucz do rentowności działalności transportowej naszych klientów. Opiera się na wspólnej platformie silnikowej TRATON GROUP i jest wymiernym rezultatem intensywnej współpracy pomiędzy naszymi działami rozwoju. Mimo że w dłuższej perspektywie postrzegamy napęd elektryczny jako główną technologię w drogowym transporcie towarowym, olej napędowy w dalszym ciągu odgrywa w nim ważną rolę. Każdy zaoszczędzony przez nas litr paliwa zmniejsza emisję CO2 i koszty To z kolei ułatwia naszym klientom przejście na technologie zeroemisyjne”.
Silnik D30: najwyższe oceny za efektywność ekonomiczną
Nowy D3066 (w skrócie: silnik D30) o maksymalnej sprawności przekraczającej 50% i jednym z najlepszych w swojej klasie zużyciu paliwa, to jeden z najbardziej zaawansowanych silników pojazdów użytkowych na świecie. Całkowicie nowo opracowany korzysta z połączonej wiedzy inżynieryjnej TRATON GROUP i zastąpi dostępne wcześniej serie silników D26 i D15 we wszystkich ciągnikach siodłowych MAN 4×2 o normalnej i małej wysokości konstrukcyjnej. D30 jest dostępny w sześciu poziomach mocy – od 380 do 560 KM (2100 do 2800 Nm).
Harmonijne współdziałanie pomiędzy wtryskiem Common Rail XPI o ciśnieniu wtrysku do 1800 barów i 10-otworowymi dyszami wtryskowymi z jednej strony a zoptymalizowanym turbodoładowaniem za pomocą turnosprężki o zmiennej geometrii łopatek turbiny, z dwoma zakresami pracy w zależności od zakresu mocy z drugiej strony znacząco przyczynia się do osiągnięcia wysokich wydajność silnika w D30. Silnik ten połaczono także z podwójnym układem oczyszczania spalin SCR oraz zawsze z nowo opracowaną skrzynią biegów MAN TipMatic 14 i nową gamą osi hipoidalnych. Wysokowydajny hamulec silnikowy CRB (Compression Release Brake) o mocy do 355 kW, odłączany zwalniacz 47 o mocy hamowania do 4700 Nm dla dodatkowej redukcji zużycia paliwa oraz rozbudowana oferta przystawek odbioru mocy po stronie silnika i skrzyni biegów do szerokiego zakresu dodatkowych zastosowań takiego jak pompy hydrauliczne lub sprężarki, są dostępne jako opcje wyłącznie dla układu napędowego D30 PowerLion.
MAN TipMatic 14: Inteligentna zmiana biegów
Nowa skrzynia biegów MAN TipMatic 14 również skorzystała z połączonej wiedzy technologicznej TRATON GROUP podczas swojego rozwoju i w przyszłości zastąpi poprzednią skrzynię MAN TipMatic 12 we wszystkich standardowych ciężkich ciągnikach siodłowych MAN. W porównaniu z tym nowa generacja jest o około 60 kg lżejsza.
Premierowa przekładnia TipMatic ma 14 biegów do przodu i dwa biegi wsteczne oraz sześć dodatkowych biegów wstecznych, które w razie potrzeby można aktywować bezprzewodowo (on-the-air) za pośrednictwem usługi MAN Now. W razie potrzeby możliwe są również wyższe prędkości cofania. Jednocześnie MAN TipMatic 14 zapewnia bardzo czułe manewrowanie przy niskich prędkościach przy zamkniętym sprzęgle. Zautomatyzowana manualna skrzynia biegów automatycznie przejmuje obsługę sprzęgła i zmianę przełożeń. System jest sterowany programowo i w połączeniu z wykrywaniem obciążenia i nachylenia zawsze określa optymalną strategię ruszania i zmiany biegów. Nowy olej przekładniowy MOTION (klasyfikacja SAE: 75W) oszczędza paliwo dzięki zoptymalizowanym właściwościom smarnym oraz utrzymuje niskie zużycie. Nowy funkcja pomocy przy ruszaniu Hill Start Aid MAN EasyStart z funkcją pełzania dodatkowo wspomaga płynną jazdę do przodu. Poza tym innowacyjna funkcja SmartShifting umożliwia szczególnie szybką zmianę biegów przy minimalnych przerwach w przekazywaniu siły napędowej, gdy powyższe okazuje się wymagane, w ten sposób zwiększając wydajność. Kolejną istotną zmianą w zakresie potencjalnych oszczędności zużycia paliwa jest odejście od konstrukcji Direct Drive na rzecz konstrukcji skrzyni biegów z nadbiegiem – przede wszystkim w połączeniu z tempomatem GPS MAN EfficientCruise i szczególnie układem predykcji jazdy – tzw. jazdy przewidywalnej nPredictive Drive. Dzięki nowej skrzyni MAN TipMatic 14 klienci korzystają też z długiej żywotności, niskich kosztów konserwacji i wysokiego ciągłego momentu hamowania do 4700 Nm w przypadku Retardera 47.
Nowe hamulce tarczowe i zoptymalizowana aerodynamika
Na targach IAA MAN prezentuje także nową wersję hamulców o niższych stratach w wyniku tarcia dla wariantów samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 18 ton i więcej. Wewnętrznie wentylowane tarcze hamulcowe uruchamianych pneumatycznie hamulców zapewniają niezmiennie wysoką skuteczność hamowania przy optymalnym odprowadzaniu ciepła. Dzięki nowej funkcji resetowania okładzin hamulcowych okładziny te są automatycznie odpychane od tarczy hamulcowej za pomocą elementów sprężystych po zwolnieniu hamulca, dzięki czemu nie powstaje resztkowy moment tarcia.
Może to jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie, hałas i zużycie paliwa.
Zespół projektowy MAN wprowadził ponadto nowe wykończenie ramy i podłogi, sprzyjające niskiemu zużyciu paliwa: Gumowe krawędzie nowej opcjonalnej okładziny ramy dla ciągników siodłowych TGX i TGS po prawej i lewej stronie zmniejszają szczelinę powietrzną z góry i dołu. Redukuje to turbulencje i opór powietrza, a w konsekwencji zużycie paliwa. Nowe aerodynamiczne panele podwozia przed przednią osią poprawiają również przepływ powietrza wokół podwozia w ciągnikach siodłowych D30 serii TGX. W pojazdach bez paneli podwozia, przedłużony spoiler na przedniej osłonie podwozia przekłada się w kolei na lepszy przepływ powietrza wokół tego podwozia. Opcjonalnie dostępna jest także nowa osłona chłodnicy.
Pielęgnacja wnętrza: Aktualizacje dotyczące ergonomii, funkcjonalności i wyglądu
W pełni cyfrowy wyświetlacz główny w roku modelowym 2025 oferuje nowe funkcje, takie jak wyświetlanie masy całkowitej pojazdu. Kolorowy wyświetlacz oprzyrządowania Professional o przekątnej 12,3 cala ma też nowo zaprojektowaną konstrukcję wskazówek. Nowość: sekwencja informacji o uruchomieniu dostarcza najważniejszych informacji już po wejściu do pojazdu – bez konieczności włączania zapłonu. Dzięki nowemu trybowi spokojnego wyświetlania ze zredukowanym wyświetlaniem informacji za kierownicą da się jeszcze lepiej skoncentrować na ruchu ulicznym. Dodatkowo ulepszona izolacja akustyczna oznacza więcej ciszy i spokoju w kabinie: Izolująca przednia szyba redukuje bowiem poziom hałasu wewnątrz dzięki akustycznej folii pośredniej o grubości 0,81 mm, natomiast hermetyzacja układu napędowego D30 PowerLion redukuje promieniowanie hałasu silnika do wewnątrz i na zewnątrz. I wreszcie nowe kombinacje kolorystyczne – do wnętrza kabiny wprowadzono akcenty w kolorach pustynnego beżu, toskańskiej czerwieni i księżycowej szarości ze srebrem.
Jednolite ramy: Normy dotyczące rozmieszczenia części odłączalnych
Począwszy od roku modelowego 2025 dostępnych jest przy tym 16 standardowych układów podstawowych dla jednolitej struktury elementów ramy, w oparciu o typowe przypadki zastosowań ciągnika siodłowego 4×2 w wersji o normalnej wysokości i o niskiej konstrukcji – low deck. Dzięki temu konfiguracja, konserwacja, naprawa, rozmieszczenie zbiorników i modernizacja stają się łatwiejsze. Nowe zbiorniki kombinowane z wewnętrznie wydzielonymi obszarami na 690 litrów oleju napędowego i 165 litrów AdBlue też optymalnie wykorzystują przestrzeń montażową. Kolejna innowacja konstrukcyjna: od roku modelowego 2025 dla pojazdów o normalnej wysokości dostępne są nowo zaprojektowane przednie osłony przeciwnajazdowe i solidne zawieszenie wahadłowe najniższego stopnia wejściowego, wcześniej zarezerwowane dla serii modeli terenowych.
Dopasowanie zastosowania: integracja nadwozia bezprzzewodowo – over the air – za pomocą MAN PAL
Włączanie i wyłączanie silnika, załączanie i wyłączanie przystawki odbioru mocy lub załączanie świateł mijania i tylnych świateł migających pracującej wywrotki: na nowym panelu przycisków nadwozia w konsoli środkowej lub na panelu przycisków Easy Control w drzwiach kierowcy można umieścić maksymalnie 10 określonych funkcji nadwozia, które da się łatwo zainstalować w pojeździe drogą radiową za pomocą systemu MAN PAL. Producent nadwozia może po prostu dostosować parametry i logikę działania elektronicznych interfejsów nadwozia i paneli sterowania niezależnie do danej funkcji nadwozia, bez konieczności używania narzędzia diagnostycznego lub czasochłonnej wizyty w warsztacie. Dostęp do MAN PAL można uzyskać szybko i bezpośrednio poprzez portal producentów nadwozi ABBI firmy MAN.
SimplePay: Łatwa obsługa i przejrzystość kosztów floty
Dzięki SimplePay menedżerowie flot mają kontrolę nad kosztami floty MAN lub floty mieszanej, przechowując cyfrowo karty paliwowe i ładujące na platformie i przypisując je do każdego pojazdu (normy emisji 5 i 6). Usługa jest dostępna w wielu krajach i oferuje przyjazny dla użytkownika przegląd na platformie RIO. Od targów IAA 2024 dostępne będą usługi tankowania, parkowania, mycia, czyszczenia wnętrza zbiornika oraz przechowywana cyfrowo platforma zarządzania awariami. Dzięki SimplePay można autoryzować tankowanie za pośrednictwem aplikacji MAN Driver App lub systemu multimedialnego MAN oraz rezerwować i opłacać miejsca parkingowe i myjnie samochodowe za pośrednictwem aplikacji Driver App. W przypadku przerwy w SimplePay można także przechowywać cyfrowy budżet na pokrycie poniesionych kosztów naprawy. Poszczególne elementy wyposażenia z roku modelowego 2025 będą można zamawiać stopniowo, począwszy od października 2024 roku.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent