Próby systemu jazdy autonomiczej ciężarówek Rheunmetall – RMMV
Dwie ciężarówki HX z systemem nawigacyjnym PATH A-Kit obsługiwanym przez AI. Autonomiczna technologia opanowała rzeczywiste scenariusze wojskowe. PATH A-Kit został oceniony jako odpowiedni do rzeczywistego zastosowania
Rheinmetallodniósł znaczący sukces w związku z projektem Interoperable Robotic Convoy (InterRoC). W konkursie European Land Robot Trial 2024 (ELROB) zespół Rheinmetall InterRoc składający się z działu Research & Technology Rheinmetall Landsysteme GmbH i Rheinmetall Canada Inc. zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Zautomatyzowany konwój”. Połączenie ciężarówki HX i zintegrowanego zestawu autonomicznego PATH okazało się warte swojej ceny.
Zestaw autonomii PATH firmy Rheinmetall („PATH A-Kit”) to system nawigacyjny obsługiwany przez sztuczną inteligencję, który można zainstalować w niemal każdym pojeździe. Kilkakrotnie sprawdził się już w testach na różnych platformach, w tym w rodzinie pojazdów robotycznych Mission Master. W 2023 roku został zaś pomyślnie użyty w testach autonomii systemów bezzałogowych Estonia Unmanned Ground Systems Autonomy Trials 2023. Podczas ELROB 2024 PATH A-Kit sterował dwoma wysoce mobilnymi pojazdami logistycznymi HX w ramach scenariusza konwoju. Oba pojazdy HX zostały również wyposażone w system drive-by-wire.
ELROB to jeden z najbardziej wymagających otwartych międzynarodowych konkursów w dziedzinie robotyki, technologii czujników i autonomii. Co dwa lata naukowcy z uniwersytetów oraz producenci cywilni i wojskowi rywalizują ze sobą. Celem jest przetestowanie możliwości nowoczesnych robotów. W 2024 roku już 12 edycja odbyła się w Niemieckim Centrum Technicznym Systemów Pojazdów Lądowych, Inżynierii i Ogólnego Wyposażenia Polowego (Wehrtechnische Dienststelle WTD 41) w Trewirze. Wzięło w nim udział 19 zespołów. Spółki zależne Rheinmetall Rheinmetall Landsysteme GmbH i Rheinmetall Canada rywalizowały w taktycznym scenariuszu lider-naśladowca oraz w rzeczywistym scenariuszu z życia wziętym.
Poziom trudności tegorocznych zadań został znacznie zwiększony w porównaniu z konkursem z 2022 roku. Autonomicznie jeżdżące ciężarówki i dowódca konwoju musieli między innymi reagować na dynamiczne przeszkody, alternatywne trasy i różne zakłócenia elektromagnetyczne. Jednak system Rheinmetall był w stanie rozwiązać wszystkie zadania w sposób właściwy.
W ramach stawianych zadań pojazdy HX musiały pokonać jedenaście różnych przeszkód na 6-kilometrowym torze. Najtrudniejsze wyzwania obejmowały wąskie ścieżki, przejścia między jazdą po drogach i poza nimi, nawigację przez otwarte i gęste lasy, zakłócenia komunikacji, cofanie i omijanie przeszkód. „Trasa była bardzo wymagająca. Organizatorzy wykonali fantastyczną robotę, sprawiając, że zawody były realistycznym scenariuszem wojskowym, a nasze wyniki pokazują, że zestaw Rheinmetall PATH-A jest gotowy do rzeczywistych zastosowań” — powiedział Paul Rocco, dyrektor zarządzający Rheinmetall Provectus. Firma została przejęta przez Rheinmetall Canada w 2019 roku.
Organizatorzy zawodów zaskoczyli również zespół Rheinmetall, wprowadzając samochód do swojego konwoju. Zmusiło to następną ciężarówkę do zwolnienia i ominięcia ruchomej przeszkody. Konwój został też rozformowany, więc zespół musiał zdalnie sterować następną ciężarówką na równoległej ścieżce i przekonfigurować konwój, aby zdalnie sterowana ciężarówka została nowym liderem konwoju. „Scenariusz ELROB 2024 był znacznie trudniejszy niż scenariusz udziału w ELROB 2022”, skomentował Sebastian Elze, kierownik projektu działu badań i technologii Rheinmetall Landsysteme odpowiedzialny między innymi za cały autonomiczny system InterRoC.
Pomimo tych wyzwań zespół pokonał większość trasy w trybie konwoju bez GPS, gdyż teren był porośnięty gęstą roślinnością. Luc Brunet, dyrektor ds. robotyki i systemów autonomicznych w Rheinmetall Provectus, ocenił „To pierwszy raz, kiedy zademonstrowaliśmy tę nową, konkretną możliwość, co stanowi znaczącą modernizację zestawu PATH A. Mogliśmy płynnie przełączać się między środowiskami z włączonym GPS i bez GPS bez pogorszenia funkcjonalności lub zauważalnej zmiany w działaniu”.
Dział Badań i Technologii Rheinmetall Landsysteme GmbH z Unterlüß wziął udział w tym wydarzeniu po raz pierwszy jako Team InterRoC w 2022 r. w ramach projektu InterRoC w dziedzinie zautomatyzowanych konwojów. W tym czasie zespół zajął 2. miejsce z amerykańskim zestawem autonomicznym dostarczonym przez BAAINBw i zintegrowanym przez Rheinmetall Landsysteme GmbH.
Projekt InterRoC został uruchomiony w 2020 roku w celu określenia wymagań klientów dotyczących przyszłych autonomicznych pojazdów logistycznych. Jest on stale rozszerzany przez BAAINBw poprzez zamówienia uzupełniające w zakresie możliwości systemu. Obejmuje on między innymi dwie wojskowe ciężarówki HX2 wyposażone w zestawy autonomiczne i drive-by-wire, które podążają za sobą zgodnie z zasadą lider-naśladowca. W związku z tą rywalizacją w pojazdach zainstalowano również zestaw PATH opracowany przez Rheinmetall Canada Inc., tak aby udział w zawodach mógł się odbyć z wykorzystaniem kompletnego „rozwiązania Rheinmetall”
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent