Przez 48 godzin oraz podczas trzech tras dostaw pocztowych Hugelshofer Logistik AG w Frauenfeld testował pojazd elektryczny Scania 40R B 6×2 NB zasilany akumulatorowo. Umożliwiło to zdobycie dalszych doświadczeń w porównaniu z już używanymi w pełni elektrycznymi pojazdami użytkowymi.

Scania BEV 40R B 6×2*4 NB została poddana krótkiemu, ale intensywnemu testowi wydajności w pracy dwuzmianowej podczas tras dostaw pocztowych pomiędzy centrami dystrybucyjnymi Frauenfeld – St. Gallen – Untervaz (GR) i Cadenazzo (TI).

Kilka faktów na temat trzech jazd dostawczych.

 

 Trasa 1:Trasa 2:Trasa 3:
Miejsce docelowe:Sankt GallenUntervazCadenazzo
Dystans:110 km282 km521 km
Waga:ok. 38 tonok. 38 tonok. 38 ton
Konsumpcja:1,19 kW/h1,05 kW/h1,07 kW/h

 

Jeśli przeanalizuje się trzy różne trasy dostaw, można zauważyć, że zużycie energii było bardzo niskie i że podczas najdłuższej i prawdopodobnie najbardziej wymagającej jazdy przez Gotard było tylko nieznacznie wyższe niż na „etapie tocznym” wzdłuż Jeziora Bodeńskiego i dalej autostradą A13 do Untervaz. Kolejnym pozytywnym doświadczeniem związanym ze Scanią była stale wysoka moc ładowania wynosząca 375 kW, która znacznie skraca czas ładowania przez kierowcę, a tym samym pozwala mu szybciej kontynuować jazdę. Może się zdarzyć, że kierowca będzie mógł rozpocząć pracę nawet godzinę wcześniej i bezpiecznie w maksymalnych czasach jazdy.

Po dwóch intensywnych dniach prób Martin Lörtscher, dyrektor generalny grupy Hugelshofer, otrzymał bardzo pozytywne opinie; „Zachowanie podczas jazdy, osiągi i zużycie energii były doskonałe, a zużycie było nawet o 10% niższe w porównaniu z porównywalnymi pojazdami, a najbardziej zaskakujące było szybkie ładowanie przy stałej, maksymalnej mocy ładowania wynoszącej 375 kW”.

Hugelshofer Logistik AG Frauenfeld

Grupa Hugelshofer, wiodąca szwajcarska firma transportowo-logistyczna, zatrudniająca ponad 400 pracowników i dysponująca 200 nowoczesnymi pojazdami, oferuje szyte na miarę rozwiązania w transporcie krajowym i międzynarodowym. Dzięki ukierunkowanemu zrównoważonemu rozwojowi dba się o środowisko i dlatego, jeśli to możliwe, wykorzystuje go w nowych i zrównoważonych pojazdach.

 

      Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent