Na początku czerwca 2010 roku Scania przekazała pierwszy regionalny zestaw modułowy klasy EMS z elektryczną ciężarówką. Odbiorcą został Posten/Bring. Bazą będzie Bjerkvik pod Narwikiem, a zestaw ma kursował jako tzw. pociąg modułowy.
Nowy zestaw został zaprezentowany po raz pierwszy w tym samym czasie, gdy Posten/Bring oficjalnie otwarło nową stację ładowania na terminalu w Bjerkvik. Tam Posten otworzył największą i najnowocześniejszą stację ładowania elektrycznych ciężarówek w północnej Norwegii.
Nowy akumulatorowo-elektryczny samochód, z którego korzysta Posten, będzie jeździł 16 godzin dziennie. Wieczorem i w nocy będzie kursował jako modułowy zestaw tzw. wagonowy pomiędzy Ballangen a Bjerkvik z kontenerami do i z kolei, natomiast w ciągu dnia będzie wykorzystywany jako pojedynczy pojazd do lokalnej dystrybucji. W godzinach od 05:00 do 07:30 samochód będzie zaparkowany, a akumulatory będą mogły być w pełni naładowane.
Flagowiec
Nowa elektryczna Scania to model 40 R z ramą podkontenerową Contianer i rozstawem osi wynoszącym 495 centymetrów. Samochód ma pojedynczą oś tylną, zaprojektowaną dla masy zestawu do 68000 kg. Wyposażono go także w duży pakiet akumulatorów, jaki oferuje Scania, o pojemności całkowitej 624 kWh, dla technicznej masie całkowitej zestawu 65000 kg.
Zgodnie z planami z czerwca, w październiku 2024 ma przyjedzie identyczny samochód, który również będzie miał Bjerkvik jako bazę. Dzięki temu autu Posten w Narwiku stoi na czele własnej grupy, zapewniając lokalną bezemisję dystrybucję. Celem Posten/Bring jest bowiem zmniejszenie o 50 procent wszystkich emisji CO2 z pojazdów do 2025 roku, a całość do 2030 roku.
Terminal Posten w Bjørkvik został otwarty w 2017 roku i stanowi węzeł dystrybucji listów i paczek w regionach Hålogaland, Lofotach i Vesterålen. Od momentu otwarcia siedem lat temu obiekt potroił ilość ładunków. Nowa stacja ładowania składa się z dwóch stanowisk przejazdowych przeznaczonych dla modułowych pociągów pojazdów oraz siedmiu stanowisk ładowania dla pojedynczych ciężarówek. Poza tym obiekt został zorientowany na przyszłość. W 2024 roku jest wykorzystywana tylko połowa mocy dostępnej w transformatorze. W dłuższej perspektywie przeznaczono go zaś do łącznie 22 punktów ładowania, a po zwolnieniu również do instalacji „megaładowania”. Posten umożliwia także ładowanie pojazdów elektrycznych w ich innych obiektach.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent