Ponad 15 000 przejechanych kilometrów na samym napędzie elektrycznym: trasa testowa Mercedesa-Benz eActros 600 po Europie zakończona sukcesem
Mercedes-Benz Trucks pomyślnie doprowadził swój eActros 600 European Tour do mety. Po 45-dniowej podróży rozwojowej całkowicie elektrycznego pojazdu przez łącznie 22 kraje, dwa prototypy Mercedesa-Benz eActros 600, będące niemalże egzemplarzami seryjnymi, powróciły do Wörth am Rhein, całe i zdrowe, mając na liczniku ponad 15 000 kilometrów. W tym czasie dwa samochody pokonały odpowiednio dokładnie 15 269 i 15 939 kilometrów, a jazda zakończyła się z masą całkowitą zestawu wynoszącą 40 ton. Na całej trasie konstruktorzy ładowali dwa dalekobieżne auta wyłącznie w publicznych punktach ładowania.
Christof Weber, szef globalnego testowania Mercedes-Benz Trucks, ocenił „Dwa pojazdy testowe pokonały trasę z najwyższą notą. Możemy spojrzeć wstecz na prawie siedem tygodni ekscytujących doświadczeń i spotkań, które pozwoliły nam zebrać wiele cennych spostrzeżeń. Tak monumentalna podróż wymaga skrupulatnego przygotowania i planowania, szczególnie w odniesieniu do ładowania w publicznej infrastrukturze. Nawet jeśli nasze doświadczenia z postojami na ładowanie były w niektórych przypadkach bardzo różne, stało się oczywiste, że dalekobieżny transport elektryczny z akumulatorem jest wykonalny. Zasięg eActrosa 600 wynoszący 500 kilometrów bez ładowania pośredniego zawsze był niezawodnym czynnikiem planowania”.
Producent przekaże informacje na temat konkretnych spostrzeżeń i wyników z „Mercedes-Benz eActros 600 European Testing Tour 2024” w ramach targów transportowych IAA w Hanowerze we wrześniu.
Najbardziej wysunięte na północ i na południe punkty Europy jako najważniejsze punkty wyprawy
Wyprawa oficjalnie rozpoczęła się 11 czerwca we Frankfurcie nad Menem. Po podróży na północ przez Niemcy, Danię i Szwecję, dwie ciężarówki dotarły do pierwszego ważnego punktu etapu, dokładnie na czas przed przesileniem letnim: Przylądka Północnego w Norwegii, najbardziej wysuniętego na północ punktu w Europie, do którego można dotrzeć drogą lądową. Od końca czerwca trasa konwoju skręcała na południe przez Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Słowenię, Włochy, Francję i Hiszpanię. Po postoju w Tarifie w Hiszpanii, najbardziej wysuniętym na południe miejscu w Europie kontynentalnej, który był również kolejnym ważnym punktem trasy, ekspedycja ponownie obrała kierunek północny – z powrotem do Niemiec przez Portugalię, Francję, Belgię, Holandię i Luksemburg.
Zdobywanie doświadczeń na szerokiej gamie tras z uwzględnieniem zużycia energii
Dzięki „eActros 600 European Testing Tour 2024” Mercedes-Benz Trucks zamierzał zdobyć szerokie doświadczenie – z uwzględnieniem zużycia energii – na zróżnicowanej gamie tras w odmiennych topografiach i strefach klimatycznych. Następnie producent zamierza podzielić się tymi odkryciami z zainteresowanymi klientami.
Duża pojemność akumulatora, ponad 600 kilowatogodzin[1] i nowa, wyjątkowo wydajna oś napędowa opracowana we własnym zakresie, umożliwiają eActrosowi 600 osiągnięcie zasięgu 500 kilometrów[2] bez ładowania pośredniego.
O eActrosie 600
Około 60 procent dalekobieżnych jazd klientów Mercedes-Benz Trucks w Europie odbywa się na dystansach krótszych niż 500 kilometrów, co oznacza, że w takich przypadkach infrastruktura ładowania w bazie oraz w punktach załadunku i rozładunku okazuje się wystarczająca. W przypadku wszystkich innych zastosowań ciągła rozbudowa publicznej infrastruktury ładowania jest niezbędna, aby w całej Europie uczynić ciężarówkę elektryczną opłacalną do transportu dalekobieżnego. Oprócz ładowania CCS o mocy do 400 kW, eActros 600 będzie później umożliwiał ładowanie megawatowe (MCS). W kwietniu tego roku deweloperzy z Mercedes-Benz Trucks pomyślnie naładowali po raz pierwszy prototyp eActrosa 600 na stacji ładowania o mocy jednego megawata w wewnętrznym centrum rozwoju i testowania w Wörth am Rhein. Klienci mogą zamówić wstępną instalację dla MCS. Gdy tylko technologia MCS stanie się dostępna i zostanie ujednolicona przez producentów, planuje się, że będzie można ją wprowadzić w tych wczesnych modelach eActrosa 600. Na odpowiedniej stacji ładowania o mocy około jednego megawata akumulatory można naładować od 20 do 80 procent[3] w ciągu około 30 minut.
Wizualnie długodystansowa elektryczna ciężarówka charakteryzuje się zasadniczo nowym, purystycznym wzornictwem o czystych liniach i aerodynamicznym kształcie. W sferze rentowności dla operatorów flot, to elektryczny samochód ma wyznaczać nowe standardy, w dłuższej perspektywie zastępując większość ciężarówek z silnikiem Diesla w ważnym segmencie transportu długodystansowego. Podstawą koncepcji Mercedes-Benz Trucks w zakresie dalekobieżnego transportu elektrycznego na baterie jest oferowanie klientom kompleksowego rozwiązania obejmującego technologię pojazdu, doradztwo, infrastrukturę ładowania oraz usługi.
[1] eActros 600 ma trzy pakiety akumulatorów, każdy o pojemności 207 kWh. Oferują one zainstalowaną całkowitą pojemność 621 kWh. Nominalna pojemność nowego akumulatora, oparta na wewnętrznie zdefiniowanych warunkach granicznych, może się różnić w zależności od przypadku użycia i warunków otoczenia.
[2] Zasięg został określony wewnętrznie w określonych warunkach testowych, po wstępnym przygotowaniu ciągnika siodłowego 4×2, przy temperaturze zewnętrznej 20°C tworzącego zestaw o łącznej masie 40 ton w eksploatacji dalekobieżnej i może odbiegać od wartości określonych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/2400.
[3] Na podstawie wewnętrznych symulacji, gdyż obecnie jest opracowywany wiążący i jednolity standard Megawatt Charging System (MCS).
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent