Norweski Zarząd Dróg Statens vegvesen zakończył serię testów elektrycznym ciągnikiem siodłowym Designwerk Technologies z pługiem odśnieżającym. Elektryczny samochód z bateriami o pojemności 1000 kilowatogodzin (kWh) od klienta Litra AS był próbowany przez prawie cztery tygodnie w trudnych warunkach podczas zimowego utrzymania dróg. Celem operacji testowych było sprawdzenie, czy odśnieżanie ciężarówkami elektrycznymi jest możliwe i sensowne przy zastosowaniu dzisiejszej technologii i przy wyjątkowo niesprzyjających warunkach pogodowych. Wyniki testów będą miały wpływ na warunki przetargu na zimowe usługi drogowe w Norwegii. Jako partner Designwerk firma CHSnor AS zapewniła wsparcie organizacyjne serii testów.
Operacja testowa trwała cztery tygodnie w lutym w Norwegii przy użyciu ciągnika siodłowego Designwerk HIGH CAB Semi 6x2T z akumulatorem o pojemności 1000 kWh i maksymalną mocą ładowania 350 kilowatów (kW). Designwerk wspierał także projekt analizą danych i doradztwem. Jazdy próbne odbyły się w okolicach Dombås. Częściowo po drogach publicznych, częściowo na całkowicie zaśnieżonym lotnisku. Warunki nie mogły być bardziej odmienne. Jazdy odbyły się w temperaturach od minus pięciu do minus 32 stopni Celsjusza. Częściowo podczas wichury i obfitych opadów śniegu, częściowo przy trudnych podjazdach. W skrajnych przypadkach trzeba było usunąć do 60 cm zwartego, lodowatego śniegu. W zależności od warunków śniegowych średnia prędkość wahała się od 30 do 55 km/h.
Elektryczne ciężarówki wystawione na próbę: tor testowy na autostradzie i na lotnisku
Pierwsza faza testowa rozpoczęła się na europejskiej trasie E136 w kierunku Bjorli pomiędzy Oslo a Trondheim. Przy lekkich lub umiarkowanych opadach śniegu i temperaturach sięgających minus pięciu stopni ciężarówka pokonała łącznie 293 kilometry (km) ze średnią prędkością 47 kilometrów na godzinę (km/h). Na tym odcinku trasy droga E136 charakteryzuje się niewielkim nachyleniem. Pierwszy obszar testowy pomiędzy Dombås i Lesjaskog miał na celu sprawdzenie codziennych operacji w trudnych warunkach pogodowych. Zdecydowano się zatem wyposażyć e-ciężarówkę w pług ukośny, który spycha ładunek śniegu na boki z drogi. Przy masie całkowitej niecałe 23 ton e-ciężarówka Designwerk zużywała średnio 182 kWh/100 km.
Pług odśnieżający Designwerk Litra
Pierwszy dzień drugiej fazy testów odbył się na lotnisku Bjorli. Trasę wybrano, aby zademonstrować szczególnie wymagające wykorzystanie elektrycznego pługu śnieżnego podczas otwierania drogi w zimie. Warunki na asfalcie były znacznie bardziej ekstremalne niż w pierwszej fazie Przy temperaturach od 21 do 32 stopni poniżej zera pojazd przedostał się przez 60-centymetrową warstwę śniegu. Do rozbijania zbitego i zmarzniętego śniegu wykorzystano pług w kształcie litery V. Przy średniej prędkości 30 km/h w tych ekstremalnych warunkach zużycie wzrosło do niezwykłego 800 kWh / 100 km.
Elektryczna ciężarówka Designwerk przetestowana na śniegu: imponujące wyniki
Po zakończeniu wszystkich testów stało się jasne, że odśnieżanie przy pomicy taboru zelektryfikowanego jest możliwe i ma sens. Mało tego: wyniki testów przekroczyły oczekiwania operatorów. Szczególnie imponująca była wydajność akumulatorów. Wszechstronna izolacja termiczna akumulatorów Designwerk jest wyjątkowa i w pełni wykazała swoje zalety podczas testów w trudnych warunkach klimatycznych w temperaturach do -32 stopni Celsjusza. W połączeniu z konfiguracją akumulatorów o pojemności 1000 kWh – i w efekcie dużą masą chonioną termicznie – testy wykazały, że nawet w temperaturach poniżej zera akumulatory można rozładowywać bez przerwy aż do dziewięciu godzin, a następnie można je bez problemu ponownie naładować pomimo zimna. W przypadku szybkiego ładowania okazało się, że wstępne kondycjonowanie akumulatorów przez noc prądem ładowania AC zapewnia wysoką moc ładowania do 349 kW podczas kolejnego ładowania DC. Wyniki badań sugerują, że czteroosiowy pojazd odśnieżający z pługiem ukośnym i pełnym zbiornikiem soli do jej rozsypywania zużyje od 230 do 350 kWh energii na 100 km. W szczególności obciążenie śniegiem jest odpowiedzialne za duży rozrzut wartości zużycia. W teście terenowym konfiguracja o dużej pojemności w pojeździe testowym okazała się rozsądną konfiguracją.
Oprócz osiągów imponujące były właściwości jezdne. Na koniec prób kierowca testowy z entuzjazmem wypowiadał się o cichej jeździe, osiągach i łatwości, z jaką był w stanie obsługiwać e-ciężarówkę. Oczekuje się, że wyniki sprawdzianów będą miały wpływ na przyszłe wymagania dotyczące przetargów dla sektora komunalnego w Norwegii. Designwerk po raz kolejny przesunął granice wykonalności i w imponujący sposób zademonstrował, co jest już dziś możliwe w przypadku pojazdów elektrycznych zasilanych akumulatorowo.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent