29 kwietnia 2024 roku był wyjątkowym dniem nie tylko dla Scania Schweiz AG, ale także dla firmy FBB mającej siedzibę w Bauma.
FBB jest wiodącym producentem materiałów budowlanych takich jak cegły, beton, nawierzchnie drogowe i żwir. Podwaliny dzisiejszej Grupy FBB zostały położone wraz z założeniem firmy Edy Bosshard w 1927 roku. Dzisiaj, wciąż będąc tradycyjną firmą rodzinną, podmiot zatrudnia około 230 osób w różnych lokalizacjach w kantonach Zurych, Argowia, Lucerna, Berno i Glarus. Swoimi działaniami i produktami obejmuje cały łańcuch wartości, począwszy od wydobycia materiałów żwirowych, poprzez produkcję różnorodnych materiałów budowlanych, aż po ich demontaż/kruszenie i powrót do obiegu materiałowego. Do powstałych zadań transportowych wykorzystuje się około 100 ciężarówek należących do przedsiębiorstwa.
Zakup dwóch pojazdów typu BEV stanowi logiczną konsekwencję dążenia FBB do transportu ładunków w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska. W 1966 roku, jako jedna z pierwszych szwajcarskich firm, zbudował on własną bocznicę w fabryce w Hinwil. Obecnie do sieci kolejowej podłączone są cztery zakłady (Hinwil, Kloten, Bäretswil i Pfäffikon ZH).
Wraz z budową kolejowej stacji załadunkowej do wykopów w Pfäffikon ZH stworzono infrastrukturę w Oberlandzie Zuryskim w celu wdrożenia wymogu podziału modalnego ustalonego przez radę kantonu w 2021 roku. Wymaga to wywozu czystych wykopów o objętości 25 000 m3 lub większej części koleją.
W celu zamknięcia łańcucha niskoemisyjnego transportu materiałów budowlanych rozpoczęto ewaluację elektrycznych ciężarówek. Kiedy Scania ogłosiła wprowadzenie na rynek wiosną 2022 roku elektrycznych ciągników dla zestawów 42-tonowych, FBB zdecydowało się zamówić dwa takie nowe pojazdy. W przyszłości tradycyjna firma będzie mogła zaoferować klientom przyjazną dla środowiska ogólną koncepcję transportu. Obie Scanie BEV 45R A 4×2 NB są używane głównie na drogach utwardzonych, takich jak: B. do transportu elementów żwirowych lub ekspandowanego i nowego asfaltu.
Zapytany o oczekiwania wobec dwóch nowych BEV Scanii, Dominik Tanner, współszef warsztatu firmy FBB, nie musiał się dwa razy zastanawiać. „Oczekujemy, że oba pojazdy będą działać tak płynnie, jak to możliwe, tak samo, jak oczekujemy tego od ciężarówki z silnikiem Diesla. Jesteśmy świadomi, że elektromobilność ciężarówek to nowy obszar dla wszystkich zaangażowanych. Zależy nam na zdobyciu wstępnego doświadczenia, szczególnie w zakresie zasięgu i promienia działania. Chcemy też przetestować przydatność obu pojazdów do codziennego użytku w normalnej eksploatacji”.
Aby zapewnić płynną pracę, w zakładzie w Hinwil zainstalowano wcześniej infrastrukturę ładowania. Dzięki temu oba auta mogą być ładowane jednocześnie. Jeśli nowa technologia napędowa sprawdzi się i samochody spełnią wymagania FBB, flota BEV będzie sukcesywnie powiększana. Wiąże się to z rozbudową infrastruktury ładowania w kolejnych lokalizacjach. Zakup pojazdu elektrycznego na baterie to tylko część realizacji strategii zrównoważonego rozwoju firmy. W przyszłym roku w Hinwil zostanie zainstalowany między innymi kolejny system fotowoltaiczny o mocy około 2500 kWp.

Dane techniczne pojazdu:

Typ pojazdu: Scania 45R
Pojemność baterii: 624 kWh zainstalowana przy SOC 83%.
Napęd elektryczny: EM C3-6 450
Zasięg: około 300 – 350 kilometrów w zależności od masy, użytkowania, topografii i temperatury
do 520 km przy łącznej masie zestawu 29 t
do 440 km przy łącznej masie zestawu 40 t
do 320 km przy łącznej masie zestawu 64 t
Skrzynia przekładniowa: 6-biegowa przekładnia bezstopniowa
Przystawka odbioru mocy: elektryczna, elektromechaniczna. i interfejsy mechaniczne
Formuła napędu: 4×2
Rozstaw osi: 4150 mm
Kabina: CR20N
Ładowanie: CCS2 do 375 kW / 500 A DC, pełne naładowanie w mniej niż 85 minut przy maksymalnej mocy ładowania
Masa całkowita zestawu: do 64000 kg

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent