Pierwsza elektryczna ciężarówka dla Kees Koopman Transport: „Będziemy czerpać korzyści za kilka lat”
Volvo FM Electric – w stu procentach elektryczny. I w kolorze zielonym. To zupełnie nowy okręt flagowy firmy Kees Koopman Transport firmy Opmeer. Wkrótce będzie ich więcej, ponieważ firmy współpracują, aby przygotować się na bardziej zrównoważoną przyszłość.
W ciągu kilku lat relacje pomiędzy Kees Koopman Transport i HouthandelOnline przekształciły się w silne partnerstwo. „Nasza firma oznacza największy asortyment w najniższej cenie, ale także indywidualną obsługę” – mówi Peter Kok, dyrektor-właściciel HouthandelOnline. „Kierowcy Koopman Transport mają świadomość, że są przedłużeniem naszej działalności. Co więcej, obaj jesteśmy przyziemnymi przedsiębiorcami z zachodniej Fryzji. Jeśli coś nie idzie dobrze, rozwiążemy to wspólnie. Jeśli pójdzie dobrze, zrobimy to tak powiedzieć.”
„To wprawia wszystko w ruch”
Dążenie do innowacji jest tym, co łączy obie podmioty. Podczas gdy HouthandelOnline jest pionierem dzięki najnowocześniejszemu sklepowi internetowemu, Kees Koopman Transport od ćwierć wieku pozostaje otwarty na innowacje w sektorze transportu. To wyjaśnia zakup elektrycznej ciężarówki Volvo FM Electric. Stef Koopman wyjaśnia „Kupiliśmy go, mimo że żaden klient o to jeszcze nie prosił. Ale w rezultacie coś się wydarzyło. Teraz inaczej organizujemy infrastrukturę i pracujemy nad punktami ładowania. Nawiązujemy też kontakt z innymi postępowymi stronami. Czasami trzeba wystawić głowę ponad parapet, zainwestować i zadbać o to, żeby wszystko dobrze wyszło. Ten pojazd jeszcze nie przynosi zwrotu, ale wprawia w ruch, z czego później będziemy czerpać korzyści”.
Szanse dla obu stron
Peter Kok zdaje sobie z tego sprawę. Kiedy zaczynał jako pierwsza w pełni internetowa hurtownia materiałów budowlanych, rynek biznesowy nie był jeszcze na to gotowy. HouthandelOnline realizuje obecnie ponad 17,5 tys. zamówień w Holandii i Belgii rocznie, co odpowiada 8–12 ciężarówkom dziennie. Peter uważa również za cudowne, jak Koopman ma odwagę reagować na przyszły rozwój sytuacji. Widzi szansę dla przewoźnika. „Od 1 stycznia 2025 roku gminy mogą wprowadzać strefy zeroemisyjne. Rozwiązanie stanowi elektryczna ciężarówka. Poza tym coraz więcej klientów biznesowych, także w naszej branży, wybiera swoich dostawców kierując się zasadami zrównoważonego rozwoju. Certyfikowany transport drewna i ekologiczny to wielka zaleta.”
Odkrywanie nowych ścieżek, dosłownie i w przenośni
Koopman specjalizuje się w transporcie i logistyce związanej z budownictwem. Ta rodzinna firma ma na drogach ponad pięćdziesiąt ciężarówek i żurawi samochodowych. Poszukiwania odpowiedniej ciężarówki elektrycznej nie trwały długo. „Wkrótce trafisz do Volvo Trucks, które jako marka mamy już w naszej flocie” – mówi Koopman. „ Zasięg wynosi około 300 kilometrów, podczas gdy nasz średni wyjazd dystrybucyjny to 410 kilometrów. Ale wiedzieliśmy o tym z góry. Zamierzamy to dostosować i dosłownie i w przenośni eksplorować nowe drogi. Przy trzystu kilometrach wiele jest możliwe!”. Kok i Koopman dodają „Czasami trzeba wystawić głowę ponad parapet, zainwestować i mieć pewność, że wyjdzie dobrze. Certyfikowane drewno i zrównoważony transport to duży plus dla coraz większej liczby imprez. Łączenie sił zamiast wzajemnej walki daje więcej korzyści dla wszystkich”.
„Nie chcę niczego więcej!”
Jeśli to możliwe, kierowca Martin zasiada za kierownicą elektrycznej ciężarówki. „Będę szczery: nie chcę niczego innego! Po jednym dniu byłem przekonany: jeździ się fantastycznie” – mówi. „Trasy planujemy tak, abym mógł bardzo efektywnie wykorzystać czas i akumulator. Czas ładowania nie stanowi problemu. Jeśli nadal jestem sto kilometrów od firmy, wystarczy dwadzieścia minut na wtyczce. I coraz więcej dodajemy więcej stacji ładowania, ale przede wszystkim wielką frajdę sprawia mi przekształcanie transportu elektrycznego w rzeczywistą wartość dodaną dla naszej firmy i naszych klientów.
Współpraca to przyszłość
Koopman może dobrze wykorzystać elektryczny eksponat w HouthandelOnline, zauważa Peter Kok: „Zarówno w przypadku jazd standardowych, jak i kombinowanych. W ten sposób sprawiamy, że transport jest wyjątkowo wydajny i zrównoważony”. Stef Koopman dodaje „W przyszłości z pewnością będziemy musieli szukać znacznie szerszej współpracy, włączając przewoźników między sobą. Nie tylko po to, aby osiągnąć inteligentny zrównoważony rozwój, ale też ze względu na niedobory personelu w branży. Załóżmy, że razem możemy zapobiec zaledwie jednej czwartej wszystkich pustych przejazdów w Holandii, mogłoby to mieć ogromny skutek. Połączcie więc siły, zamiast walczyć W ostatecznym rozrachunku przynosi to korzyści wszystkim. Nie bez powodu nasza elektryczna ciężarówka mówi „Tandem bona causa triumfuje”, w końcu dobro zwycięża!”
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent