Berlińska straż pożarna wprowadza do regularnej służby pięć dodatkowych „rewolucyjnych technologii” firmy Rosenbauer, co oznacza, że ma obecnie największą na świecie flotą pojazdów strażackich o napędzie elektrycznym
Po udanej fazie testów pojazdu przedprodukcyjnego berlińska straż pożarna wprowadza do regularnej służby pięć dodatkowych „rewolucyjnych technologii” firmy Rosenbauer i dzięki temu dysponuje obecnie największą na świecie flotą wozów strażackich napędzanych elektrycznie
Dzięki całkowicie nowo opracowanemu pojazdowi prawie wszystkie operacje można wykonywać w trybie wyłącznie elektrycznym, gdyż wyrafinowana konstrukcja RT zapewnia większe bezpieczeństwo i lepszą ergonomię dla załogi, ochronę klimatu i efektywną funkcjonalność w idealnym połączeniu
Rewolucja nadeszła w życiu codziennym – przynajmniej w Berlinie: po udanej fazie testów pojazdu przedprodukcyjnego stołeczna straż pożarna wprowadziła do służby pięć kolejnych pojazdów „Rewolucyjnej Technologii” (RT) firmy Rosenbauer. Tworząc elektrycznie napędzane samochody srażackie klasy E-HLF świadomie stawia na połączenie najnowszej technologii, wysokich taktycznych walorów operacyjnych i zrównoważonej ochrony środowiska.
Już w 2020 roku berlińska straż pożarna wykazała się przewidywaniem i jako jedna z pierwszych na świecie przetestowała w codziennej pracy w pełni elektryczny watiant strażacki – i to z dużym sukcesem. W 13-miesięcznej fazie próbnej, trwającej od stycznia 2021 roku do lutego 2022 roku, wykonano prawie 1400 misji, przepracowano ponad 770 godzin i przejechano przeszło 13 000 kilometrów. Rosenbauer RT stosuje się do 16 razy dziennie.
Bardzo zadowalający wniosek: ponad 90% misji można było wykonać na napędzie wyłącznie elektrycznym, a dzięki szybkiemu czasowi ładowania pojazd w krótkim czasie był ponownie gotowy do użycia. Doświadczenie pokazuje również, że RT może być używany bez ograniczeń nawet w przypadku katastrofy – takiej jak powszechna przerwa w dostawie prądu – dzięki zintegrowanemu systemowi zasilania rezerwowego. Zintegrowany system rezerwy energii służy jako drugi poziom redundancji i jest generatorem prądu na paliwo, który wykorzystuje podłączony silnik elektryczny jako generator z energii napędowej silnika wysokoprężnego i w ten sposób dostarcza energię elektryczną do układu wysokiego napięcia. Ponadto, według obliczeń berlińskiej straży pożarnej, w okresie próbnym zredukowano emisję CO2 o ponad 10 ton w porównaniu z konwecjonalnym odpowiednikiem.
Pozytywne doświadczenia RT i kompleksowy pakiet ogólny miały odpowiedni wpływ na proces udzielania zamówień publicznych na pięć nowych aut strażackich. W tym kontekście Rosenbauer zwraca uwagę na możliwości podjęcia znaczącego kroku w przyszłość straży pożarnej wspólnie z berlińską strażą pożarną: „Rozwój RT jest kamieniem milowym nie tylko dla Rosenbauera, ale dla całego strażu pożarnej. Berlińska straż pożarna przoduje tutaj i pokazuje, że rewolucyjna koncepcja RT może już wykazać swoje niezaprzeczalne zalety w codziennym działaniu. Przyszłość zaczyna się teraz!” Sebastian Wolf, dyrektor generalny Rosenbauer International AG, stwierdza „Jestem bardzo zadowolony, że nasza rewolucyjna technologia sprawdziła się w testach. Wysokie bezpieczeństwo jazdy i jej doskonała dynamika, innowacyjne funkcje bezpieczeństwa, pełna łączność sieciowa i intuicyjna obsługa to, oprócz indywidualnych opcji wyposażenia w zakresie technologii gaśniczej i strażackiej, największe zalety RT. Ponadto kwestię redukcji emisji CO2 i ochrony klimatu można rozwiązać dzięki bezemisyjnym napędom elektrycznym. Pierwsze zamówienie na flotę od berlińskiej straży pożarnej jest dla nas kolejnym ważnym kamieniem milowym we wprowadzeniu na rynek tej nowej technologii pojazdu.”
Rewolucyjny od podwozia po technologię gaśniczą
Pięć nowych pojazdów RT dla berlińskiej straży pożarnej zbudowano na specjalnie opracowanym podwoziu Rosenbauer i wyposażono w napęd na wszystkie koła (4×4), niezależne zawieszenie oraz zawieszenie pneumatyczne. Umożliwia to regulację prześwitu pod pojazdem na czterech różnych poziomach (175–250–350–470 mm): albo w celu wygodnego wsiadania, ergonomicznego usuwania urządzeń, albo doskonałych właściwości terenowych. Rozstaw osi wynoszący 4100 mm i włączany układ kierowniczy tylnej osi to czynniki, które sprawdzają się podczas manewrowania w ciasnych przestrzeniach i gwarantują wyjątkowo mały promień skrętu.
Pojazd napędzają dwa mocne i bezemisyjne silniki elektryczne, każdy o mocy ciągłej 130 kW, które zapewniają odpowiednią dynamikę jazdy. Zasilanie zabezpieczają dwa akumulatory wysokiego napięcia o łącznej pojemności 132 kWh. RT można ładować zarówno prądem stałym (do 150 kW), jak i prądem przemiennym (do 22 kW). Faza testowa wykazała już, że dzięki krótkiemu czasowi ładowania ilość energii zużytej podczas przeciętnej pracy może zostać ponownie udostępniona w ciągu zaledwie 10–15 minut – nawet przy zmniejszonej mocy punktu ładowania równej 50 kW.

Przy tum nisko położony środek ciężkości RT ma bardzo pozytywny wpływ na stabilność jazdy. Użytkownicy mogą także skorzystać z systemu elektrycznej wymiany lusterek (z powiększonym polem widzenia) oraz kamery cofania. Ponadto system kamer Bird-View wspiera manewrowanie na miejscu zdarzenia, dostarczajac odpowiedni widok pojazdu we wszystkich kierunkach.
Rozbudowana technologia gaśnicza według wymagań klienta
Wyposażenie pojazdu pod względem technologii gaśniczej zostało zrealizowane zgodnie ze specyfikacją berlińskiej straży pożarnej. Serce stanowi wbudowana pompa o normalnym ciśnieniu – typ N25, wykonana z lekkiego metalu, która może być zasilana albo przez generator (w 100% elektryczny), albo poprzez System Rezerwy Energii. Zbiornik na wodę o pojemności 1200 l i zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 100 l, w tym dwa systemy dozowania piany (Variomatic i CAFS), są dostępne do pierwszych natarć i mniejszych działań przeciwpożarowych. Poziom napełnienia zbiorników jest wyświetlany na zewnętrznym wyświetlaczu zbiorników z boku pojazdu. W zależności od potrzeb, woda gaśnicza może być dostarczana poprzez różne przyłącza ciśnieniowe w przedziałach sprzętowych lub z przodu samochodu. Na zlecenie berlińskiej straży pożarnej w pomieszczeniu sprzętowym zainstalowano także urządzenie do montażu jeden linii szybkiego natarcia na tylnym zderzaku oraz wysuwaną ściankę higieniczną.
Kokpit i przedział załogi w jednym
Załoga (1+6) może być zakwaterowana w całkowicie zintegrowanym kokpicie, będącym pomieszczeniem załogi i kabiną prowadzącego w jednym. Wyposażenie stanowią m.in. trzy mocowania PA, 15-calowy ekran dotykowy do centralnego sterowania oraz obrotowe fotele kierowcy lub dowódcy, co znacznie ułatwia interakcję pomiędzy członkami załogi. Konstrukcja składa się z wytłaczanych profili aluminiowych, połączonych z blachami aluminiowymi za pomocą nitów rozprężnych. Do okładzin zewnętrznych w widocznym obszarze zastosowano tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu. Rolety – żaluzje w siedmiu pomieszczeniach technicznych – przedziałach sprzętowych można obsługiwać ręcznie, oddzielnie.
Zarówno urządzenia ostrzegawcze, jak i oświetlenie otoczenia zostały zaprojektowane w oparciu o nowoczesną technologię LED i dają doskonałe oświetlenie przy minimalnym zużyciu energii. Na dachu nadwozia znajdują się też dwa reflektory, którymi można sterować za pomocą pilota. Dzięki zintegrowanemu zasilaczowi z RT można sterować również urządzeniami zewnętrznymi (np. pompami głębinowymi).
Wraz z wprowadzeniem pięciu nowych samochodów strażackich o napędzie elektrycznym berlińska straż pożarna wzmacnia swoją pionierską rolę w obszarze innowacyjnych i zrównoważonych technologii gaśniczych. Pomyślne wyniki testów i bogate wyposażenie RT dowodzą, że pojazdy te z nawiązką spełniają wysokie wymagania codziennej pracy straży pożarnej.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent