Nowy rodzaj nadbudowy dachu do modułowych kabin ciężarówek MAN HX
Dotychczas stosowana nadbudowa miała wymiary zbliżone do wymiarów powierzchni górnej długich kabin HX, przy czym ze względu na lekkie pochylenie jej ścian powierzchnia u góry tej nadbudowy była mniejsza niż na dole. Ogólnie ta nadbudowa zwiększała powierzchnię życiową wewnątrz, dając także możliwość instalacjo dodatkowego sprzętu pokładowego i i zabierania dodatkowego wyposażenia żołnierzy, w tym osobistego. Z czasem okazał się jednak, że stale rośnie zapotrzebowanie na przestrzeń wewnątrz, a w dodatku coraz popularniejszy montaż dachowych stanowisk strzeleckich wymaga przearanżowania wnętrza. Pozycje umieszczone w module nadokiennym – podsufitowym utrudniają bowiem żołnierzom korzystanie z tej broni, a nawet – przy operowaniu w pełnym oporządzeniu nawet z samego dachowego luku ewakuacyjnego. Dlatego zdecydowano się opracować nowy moduł. Został on wydłużony z tyłu i tym samym wystaje ponad tylną oryginalną ścianę kabiny, jednocześnie w ten sposób tworząc tzw. daszek – zadaszenie nad zakabinowym modułem tzw. szafy. Przy czym, aby nie zawadzał o żadnej elementy z tej szafy, część daszkowa tego modułu jest ścięta. Niemniej dzięki temu uzyskano wewnątrz zauważalnie większą dodatkową przestrzeń. Z jednej strony spożytkowaną ją na przeniesienie wybranych pozycji z modułu nadszybia. Poza tym z tyłu tego modułu po lewej stronie zlokalizowano atrapę wlotu powietrza do pokładowych instalacji – atrapę tę cechują poziome listwy. Z drugiej zaś zyskano nieco przestrzeni na elementy, jakie mogą się pojawić w kabinach w przyszłości, w tym środki łączności bądź urządzenia zagłuszające, w tym drony.. Tę przestrzeń na tym etapie mogą też na swoje cele wykorzystać sami żołnierze.
Nowy moduł jest już montowany w ciężarówkach z serii HX2 powstających w zakładach RMMV w Wiedniu. Może także trafić w formie zamiennika dotychczasowego krótszego modułu dachowego samochodów z linii HX2 już znajdujących się w eksploatacji.
Przy tej okazji RMMV promował jeszcze dachowy panel szufladowy cargo, dla pomieszczenia kolejnego ładunku. Jest on stalowy, wzmocniony, mogą po nim chodzić żołnierze oraz zawiera okrągły otwór na stanowisko strzeleckie, umieszczony idealnie nad oryginalnym dachowym lukiem ewakuacyjnym.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent