Na jednym ze swoich profili społecznościowych znana austriacka firma zabudowująca – Empl – ujawniła fakt przygotowania ciężkiego terenowego ciągnika siodłowo-balastowego w oparciu o 4-osiowe, terenowe, zmilitaryzowane podwozie MAN z serii TGS – typ TGS 41.480 8×8 TG3-MIL

Jest to pierwszy pojazd tego rodzaju powstały w takiej – tzn. 4-osiowej, w pełni terenowej kompletacji. Dotychczas bowiem ciężkie ciągniki siodłowo-balastowe z gamy TGS MIL były zestawiane na bazie nośników 3-osiowych, tym samym z bliźniaczym ogumieniem z tyłu, co automatycznie zmniejszało ich dzielność terenową z wysokiej do średniej. Takie auta złożono m.in. w ramach kontraktu skandynawskiego. Przy tym te ciągniki wykonane dla Skandynawii wywodzą się jeszcze z poprzedniej – drugiej generacji TG MIL – TG2 MIL, podczas gdy teraz przedstawiony ciągnik 4-osiowy należy już do trzeciej generacji TG MIL – TG3 MIL. Co więcej, jest to nie tylko pierwszy ciężki ciągnik siodłowo-balastowy z tej właśnie generacji, ale też w ogóle pierwszy 4-osiowy, terenowy, nie jedynie uterenowiony, ciągnik tego typu z ogółu serii TG MIL wywodzących z wszystkich zmilitaryzowanych generacji tego samochodu. RMMV-MAN proponował mianowicie jak dotąd ciężkie terenowe ciągniki siodłowo-balastowe, lecz były to wersje albo 3-osiowe, jak MAN FX2000 z 600-konnym silnikiem, albo 4-osiowe, lecz z rodziny HX, która zastąpiła rząd FX, w dodatku z jedynym reprezentantem w postaci modelu MAN – RMMV HX81 8×8.

Teraz jednak w roli nośnika występuje właśnie – jak wskazano – po raz pierwszy podwozie 4-osiowe, z wyłącznie pojedynczym ogumieniem, niewykluczone że w rozmiarze 16.00R20 (możliwe opony szersze balonowe), co oznacza wysoką mobilność taktyczną. Kabina jest długa, cywilna, zmilitaryzowana, w ostatnim desingu/wyglądzie cywilnym – tzn. po ostatnim odmłodzeniu, które miało swoją premierę w lutym 2020 roku i bardzo powoli wchodzi do segmentu wojskowego, firmowanego przez RMMV-MAN. Jest to kabina z dachowym lukiem ewakuacyjnym i z dachem o normalnej wysokości, na którym zamocowano modułowy, zdejmowany tzw. bagażnik. Jak sama nazwa wskazuje, może on służyć do zabrania przykładowo sprzętu czy wyposażenia w skrzyniach albo workach, niemniej jego bazowa rola polega na pełnieniu roli podstawy dla pozycji takich jak anteny systemów łączności czy systemy zagłuszania. Poza tym w stalowej podłodze tego bagażnika zrobiono okrągły otwór, umieszczony idealnie nad otworem dachowego luku ewaluacyjnego. Powyższe pozwala na wykorzystanie tego luku jako podstawy dla dachowego, manualnie bądź coraz częściej zdalnie sterowany stanowiska strzeleckiego. Do tego do kabiny, ze względu na jej dosyć wysokie osadzenie, wchodzi się po trzech stopniach wejściowych, w tym najniższym uchylnym, a stalowy zderzak przedni zawiera reflektory chronione stalową kratą. Ze spodu tego zderzaka wyprowadzono także stalową osłonę chłodnicy/spodu silnika.

Napęd pojazdu zapewnia 6-cylindrowy, rzędowy silnik z turbodoładowaniem i chłodzeniem powietrza doładowującego, pochodzący z 12,4-litrowej serii D26. W zastosowanym tu nastawie uzyskuje on moc maksymalną 480 KM i maksymalny moment obrotowy 2300 Nm. Z jednostką tą współpracują zautomatyzowana skrzynia przekładniowa ZF z trybem jazdy terenowej off-road, 2-biegowa skrzynia rozdzielcza i wzmocnione, dwustopniowe – ze zwolnicami w piastach kół – mosty napędowe, z blokadami mechanizmów różnicowych, uzupełnionymi o blokady międzymostowe. Mosty te zawieszono mechanicznie, przy pomocy resorów piórowych, a sama rama podwozia ma tradycyjny układ drabinowy, gdyż jest tworzona przez wzmocnione podłużnice i poprzeczki.

Zabudowa obejmuje m.in. tzw. zakabinową szafę ze zbiornikami wzmocnionych instalacji pneumatycznej i hydraulicznej, dużą pionową, prostokątną skrzynię ładunkową z drzwiami otwieranymi w pionie oraz – po prawej stronie – tuż za kabiną wydech poprowadzony pionowo i koło dziewiąte – zapasowe. Dalej zainstalowano zespół dwóch, osłoniętych stalowymi stelażem i siatką, wciągarek do ewakuacji zabieranego na naczepę sprzętu, każda o sile uciągu 25 ton – 2 x 25 ton – a następnie – nad osiami tylnego tandemu – moduł wahliwego, 3,5-calowego siodła.

MAN TGS 41.480 8×8 TG3-MIL ma dopuszczalną masę całkowitą 41000 kg i może tworzyć zestawy o dopuszczalnej masie całkowitej 120000 kg.

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcie : Producent