4-osiowego Arocsa Widespread wożna zamówić tylko w Holandii – to wariant opracowany do naprawdę ciężkich prac w sektorze budowlanym w tym kraju. Dzięki specjalnemu rozmieszczeniu osi ta ciężarówka może zabrać więcej na każdą jazdę: maksymalnie do 43 ton dopuszczalnej masy całkowitej.

Specjalnie na rynek holenderski Mercedes-Benz Trucks opracował nowy, mocny model: Arocsa Widespread. Dzięki optymalnemu rozłożeniu osi, Widespread inteligentnie wykorzystuje dopuszczalną przestrzeń dla maksymalnego nacisku na osie. W tym celu przednia i tylna oś tej ciężarówki są bardziej oddalone od siebie , wskutek vczego można załadować ładunek o większej masie. Ciężarówka jest przeznaczona do naprawdę ciężkiego transportu budowlanego i oferuje maksymalną dopuszczalną masę całkowitą na poziomie 43000 kg.

Następny

 

Igor Jacobs, szef marketingu Mercedes-Benz Trucks, wyjaśnia „Arocs Widespread firmy Mercedes-Benz Trucks został opracowany wyłącznie na rynek holenderski. Ta ciężarówka jest przeznaczona do wyjątkowo ciężkiego transportu budowlanego. W przypadku tego konkretnego zadania przednia i tylna oś są bardziej oddalone od siebie. To dostosowanie techniczne zapewnia optymalny rozkład osi oraz gwarantuje, że Widespread optymalnie wykorzystuje przestrzeń prawną dla maksymalnego nacisku na osie w Holandii. Powyższe sprawia, że Widespread stanowi doskonałe uzupełnienie już szerokiej gamy produktów Mercedes-Benz Trucks w segmencie budowlanym”. Ciężarówkę cechuje maksymalny nacisk na osie: dwa razy 11,5 tony na osie tylne i dwa razy 10 ton na osie przednie. Ten Arocs oferuje maksymalną DMC wynoszącą 43 tony. Widespread ma dwie przednie osie kierowane i dwie tylne napędzane, tylna oś jest również kierowana przeciebieżnie w stosunku do dwóch osi przednich. Dzięki temu ma mały promień skrętu i wysoką zwrotność”.

Większa wydajność, mniej emisji

Dzięki Arocsowi Widespread Mercedes-Benz Trucks umożliwia przewiezienie większej ilości ładunku przy mniejszej liczbie przejazdów. Ten wyższy stopień wydajności, wraz ze stosunkowo niskim zużyciem paliwa przez ciężarówkę, pomaga klientom ograniczyć emisje. Oprócz tego pierwszego napędu 8×4, Widespread występuje w wersjach 8×8, 6×4 i 6×6 z możliwością wyboru z pełnej gamy silników Arocsa: od 240 kW/326 KM do 460 kW/625 KM. Ciężarówkę można też zamówić z silnikiem OM471 nowej generacji, zapewniającym dodatkową oszczędność paliwa na poziomie 4%. Ponadto Widespread może być wyposażony w unikatowe systemy bezpieczeństwa, zwiększające bezpieczeństwo w ruchu drogowym i na placu budowy. Na przykład pojazd standardowo otrzymuje aktywnego asystenta hamowania z rozpoznawaniem pieszych: Active Brake Assist 5 i może być opcjonalnie zaopatrzony w innowacyjny Active Sideguard Assist, który może ostrzegać kierowcę podczas skręcania w prawo, a nawet interweniować w przypadku zbliżającego się zderzenia. W skład standardowego wyposażenia Arocsa wchodzi także MirrorCam.

Potężne funkcje

Ten specjalny samochód został w całości opracowany przez Mercedes-Benz. Spełnia on wysokie wymagania jakościowe marki w zakresie niezawodności, trwałości i funkcjonalności. Zużycie paliwa należy do wyjątkowo niskich i tym samym pomaga utrzymać niskie koszty cyklu życia (TCO).

Mercedes-Benz Arocs Widespread dostał jeszcze zaawansowane funkcje, szczególnie do ciężkich prac budowlanych. Dwa niezbędne do tego systemy to elektroniczny układ kierowniczy ciężarówki (ETS) i dynamiczne zawieszenie ciężarówki (DTS). ETS to elektronicznie sterowany, zależny od prędkości układ kierowania tylną osią. Po włączeniu tylną osią można skręcać przy prędkości do 45 km/h, powyżej której oś ta zostaje zablokowana. Dzięki temu pojazd staje się bardziej zwrotny przy niższych prędkościach, ale zapewnia stabilność i bezpieczeństwo przy wyższych prędkościach.

DTS to też sterowany elektronicznie, hydrauliczny układ zawieszenia oparty na kompresji azotu. DTS oferuje kilka niezbędnych funkcjonalności. Niektóre przykłady to ręcznie regulowana wysokość podwozia, za pomocą której da sie wybrać odpowiednią wysokość dla systemu opuszczania lub w celu uzyskania większego prześwitu, automatyczna kontrola poziomu, automatycznie ustawiająca i utrzymująca auto na zadanej wysokości przy prędkości jazdy +3 km/h . Poza tym, aby zapobiec niestabilności podczas wywrotu, zabezpieczenie wywrotu blokuje hydropneumatyczny układ szawieszenia w trakcie wywrotu i zabezpiecza go. Przy tym system oferuje kontrolę poziomowania w celu wypoziomowania pojazdu na nierównych powierzchniach, co znacznie zmniejsza ryzyko przewrócenia się oraz redukuje krytyczne obciążenie podwozia.

Mercedes-Benz Trucks: w budownictwie

Mercedes-Benz Trucks pozostaje dobrze znany w branży budowlanej. Już w 1897 roku Daimler wprowadził na rynek pierwszą pięciotonówkę. W obecnym asortymencie marka posiada odpowiednią platformę z właściwym rozwiązaniem dla każdego zastosowania. Solidny i przyjazny dla nadwozia Arocs jest dostępny z różnymi konfiguracjami osi i rozstawami osi oferuje szereg wyróżniających się systemów, przydających się na placu budowy. Na przykład Arocs z układem kierowniczym Servotwin zapewnia wyjątkowo płynne kierowanie: nawet przy wolnej jeździe, z dużym ładunkiem i w trudnym terenie. Opcjonalna hydraulicznie napędzana oś przednia (HAD) gwarantuje zaś ciężarówce dużą przyczepność w nieutwardzonym terenie. Jednocześnie udaje się utrzymać wyjątkowo niskie zużycie paliwa i TCO.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent