Setra: tradycyjna marka z najnowszą gamą autobusów. Rozszerzony program: nowy kwartet Setra MultiClass. Unikatowy i ekscytujący design, wyjątkowa różnorodność i elastyczność, maksymalna ekonomiczność, maksymalne bezpieczeństwo i praktyczne rozwiązania w najdrobniejszych szczegółach – całkowicie nowo opracowana Setra MultiClass LE wyznacza nowe standardy wśród niskopodłogowych autobusów międzymiastowych. Niezależnie od tego, czy są to firmy, pasażerowie czy kierowcy – wszyscy korzystają z wyjątkowego autobusu z modelami niskopodłogowymi (LE) nowego MultiClass LE.

Nowa Setra MultiClass LE jest pod wieloma względami niezwykła i zawsze ekonomiczna. Tym bardziej, że ogromna oferta zawsze była siłą dużej i tej legendarnej marki autobusów. Oprócz autokarów najwyższej klasy, dostępne są także niezwykle ekonomiczne i funkcjonalne autobusy międzymiastowe i miejskie. W pierwszej generacji Setry z lat 50. XX wieku oraz w seriach 100, 200, 300 i 400 eleganckim autokarom towarzyszyły zawsze zoptymalizowane pod względem operacyjnym autobusy międzymiastowe. Duży sukces odniosły w ostatnim czasie autobusy międzymiastowe niskowejściowe serii biznesowej MultiClass 400 LE.
Po premierze nowej generacji autobusów turystycznych ComfortClass 500 i TopClass 500, Setra otwiera nowy rozdział w tym segmencie dzięki całkowicie nowo opracowanym niskopodłogowym autobusom międzymiastowym serii MultiClass LE. Podmiot oferuje gamę autobusów, które są zarówno wyjątkowe, jak i najmłodsze i najnowocześniejsze w branży. Łączą w sobie też typowe wartości marki z przekonującą ekonomią i wysoką indywidualnością.
Rozszerzony program: nowy kwartet Setra MultiClass
Setra MultiClass tradycyjnie z powodzeniem obsługuje cały ruch autobusowy na trasach międzymiastowych. Nowy MultiClass LE może jeszcze więcej i obsługuje teraz także ruch miejski i podmiejski. Oferuje szczególnie szeroką gamę czterech modeli zamiast poprzednich trzech. Jako Low Entry (LE) kwartet łączy dwa światy: niskopodłogowy i komfort podróżowania. Konsekwentnie zaprojektowany, z niską podłogą sięgającą tuż przed tylną osią, zapewnia szybkie i wygodne wsiadanie i wysiadanie z przodu. Korzystają na tym wszyscy pasażerowie, ale szczególnie osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Przed tylną osią znajdują się trzy płaskie schody, za pomocą których wchodzi na tył. Dzięki technologii autokarowej w zakresie napędu i podwozia zostały wyznaczone standardy komfortu nawet na długich trasach.
Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej MultiClass LE, oferta pojazdów niskopodłogowych poszerza się o wersję kompaktową i obejmuje obecnie autobusy o długości od 10,51 do 14,52 m. Są one dostosowane do szerokiego zakresu zastosowań, od ruchu miejskiego po dalekobieżny ruch międzymiastowy w regionach słabo zaludnionych. W związku z tym mogą być dopuszczone zarówno do klasy 1 (autobusy miejskie), jak i klasy 2 (autobusy międzymiastowe). Dzięki połączeniu technologii niskopodłogowej z szeroką gamą wariantów wyposażenia oraz różnymi konstrukcjami drzwi i platform, siedzeń i kokpitów oraz silników i skrzyń biegów, nowy MultiClass LE może być stosowany także w ruchu miejskim. Nowa generacja autobusów sprawdziła się w klasycznym transporcie rozkładowym i szkolnym, jako autobus wahadłowy czy w transporcie dowozowym i zakładowym. Wszędzie tam, gdzie wymagane są maksymalna indywidualność i efektywność kosztowa.
Podstawą nowej gamy modeli jest system modułowy, który został starannie przemyślany w najdrobniejszych szczegółach. Zarówno zwis przedni wynoszący 2710 milimetrów, jak i zwis tylny równy 3300 milimetrów są jednakowe we wszystkich pojazdach. Położenia drzwi przed osią napędową są również identyczne, a odległość od środka koła osi napędowej wynosi 1540 milimetrów. Wersje różnią się jedynie rozstawem osi i liczbą osi. W rezultacie powstaje modelowy program obejmujący wszystkie wymagania w transporcie międzymiastowym:
• MultiClass S 510 LE: nowy kompaktowy autobus międzymiastowy. Dzięki rozstawowi osi wynoszącemu zaledwie 4500 milimetrów i długości 10,51 m oraz promieniowi skrętu równemu zaledwie 17,3 m i maksymalnie 39 miejscom siedzącym z pełnymi siedzeniami, ten niezwykle poręczny kompaktowy autobus idealnie nadaje się do wąskich górskich tras, krętych przełęczy, ale także może obslugiwać wąskie stare miasta lub linie z małą liczbą pasażerów.
• MultiClass S 515 LE: o długości 12,21 m, dwóch osiach i maksymalnie 51 siedzeniach, jest to pojazd typu low-entry w klasycznym formacie, wszechstronny do prawie wszystkich zastosowań w mieście i na wsi, na krótkich i długich dystansach.
• MultiClass S 516 LE: 12,92 m długości i dwie osie, co oznacza maksymalnie 55 miejsc siedzących, a tym samym maksymalne ekonomiczny jako autobus międzymiastowy, autobus wahadłowy i szkolny oraz w transporcie firmowym.
• MultiClass S 518 LE: z maksymalnie 63 miejscami siedzącymi jest gigantem w segmencie siedzeń niskopodłogowych. Najdłuższa Setra w nowej serii ma 14,52 m długości i porusza się na trzech osiach. Jego specjalnością są często uczęszczane trasy i zlecenia studenckie oraz długie trasy międzymiastowe.
Oprócz gamy podstawowej, nowy MultiClass LE z licznymi wariantami drzwi, kilkoma kokpitami, konstrukcjami platform, różnymi siedzeniami oraz podjazdami i windami dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej okazuje się wysoce indywidualnym autobusem międzymiastowym spełniającym wszystkie wymagania.

Design: kultowy wygląd Setry MultiClass LE

Konstrukcja low-entry: celowy podział na dwa segmenty. Projekt przodu: charakterystyczna twarz rodziny Setra. Liczne warianty drzwi. Składana rampa przy drzwiach 1: dostępna dla wersji bez platformy.

Setra to fascynujący i jednocześnie trwały design. Linie niskiego wejścia stanowią dla projektantów podwójne wyzwanie: w przypadku autobusów międzymiastowych nacisk kładziony jest przede wszystkim na obiektywność w połączeniu z atrakcyjnym opakowaniem. W przypadku niskiego wejścia koncepcyjny podział na dwa segmenty pojazdu jeszcze bardziej komplikuje sprawę: przejście z segmentu niskopodłogowego z przodu do przedziału wysokopodłogowego z tyłu nieuchronnie prowadzi do przesunięcia w linii okien.
Konstrukcja low-entry: celowy podział na dwa segmenty
Projektanci nowej Setry MultiClass LE zamienili tę trudność w zaletę: z zewnątrz nowy Low Entry jest celowo podzielony na dwie części. Wyraźny podział przedziału pasażerskiego na tzw. stragany i boksy niweluje zewnętrzny wpływ nowych autobusów międzymiastowych. Obydwa segmenty łączy szeroki profil pionowy. Pokryty jest on od zewnątrz panelem aluminiowym, malowanym w kolorze pojazdu. Krawędzie tego panelu są harmonijnie zaokrąglone i eliminują kanciastość typową wcześniej dla autobusów komunikacji miejskiej. Drzwi po prawej stronie harmonijnie wtapiają się w konstrukcję nadwozia dzięki przyciemnionej szybie nad swoimi skrzydłami. Dzięki ciemno obramowanym, zaokrąglonym słupkom A z przodu i równo ukształtowanym profilom narożnym z tyłu, zwykła kanciastość również została rozbita na miękkie i opływowe kształty. Dach wydaje się unosić nad nadwoziem autobusu. Rezultat stanowi przewiewna, lekka konstrukcja, wyjątkowa w branży i pozbawiona rygorów konwencjonalnych wersji międzymiastowych. Do wyboru są dwa poziomy przyciemnienia; ten wygląd jest szczególnie uderzający, gdy klienci wybierają bardziej przyciemnione poziomy zaciemnienia szyb bocznych.
Projekt przodu: charakterystyczna twarz rodziny Setra
Z przodu MultiClass LE przyjmuje nowe oblicze rodziny Setra, które firma wprowadziła w obecnych autokarach. Wyraźny, chromowany napis marki spoczywa na błyszczącym czarnym panelu przednim, otoczonym matową srebrną ramką. Czarne reflektory ze standardowymi pełnymi lampami LED wyróżniają się po lewej i prawej stronie. Wyglądają atrakcyjnie, zapewniają doskonałe światło – co jest szczególnie istotne w przypadku autobusu międzymiastowego w porze ciemnej i poza szczytem – oszczędzają też energię elektryczną i wydłużają żywotność pojazdu. To istotny czynnik kosztów i bezpieczeństwa przez cały okres użytkowania, często w przypadku długotrwałego użytkowania lądowego. Do tego nowe elementy oświetlenia LED nad reflektorami przypominają brwi. Łączą w sobie kierunkowskazy, światła pozycyjne i światła do jazdy dziennej. Pochodzą z nowej generacji autokarów turystycznych Setra, wyglądają atrakcyjnie i są identyczne po lewej i prawej stronie. Ułatwia to zaopatrzenie w części zamienne w przypadku drobnych uszkodzeń, które mogą przydarzyć się w trudnej codziennej eksploatacji. Jednocześnie podkreślają rodzinne podobieństwo serii autobusów Setra.
Wyżej, przednia szyba jest wizualnie ściągana w dół za pomocą czarnego panelu. Jasna krawędź na całej szerokości pojazdu dzieli obszar pod spodem. Tutaj, analogicznie do autokarów, skupia się na nowo zastosowanym logo marki, K w okręgu. Niezależnie od tego, gdzie spojrzy się, każdy szczegół nowych autobusów międzymiastowych został starannie opracowany. Dotyczy to zarówno linii, jak i ramki wokół przedniego panelu, wypukłych liter nazwy marki czy reflektorów. Wreszcie światła przeciwmgielne są osadzone w czarnych panelach w lewym i prawym dolnym rogu. Dzięki temu tworzy się przestrzeń montażowa dla systemów wspomagania optycznego, takich jak aktywny asystent hamowania Predictive Brake Assist 2 drugiej generacji. Ten trik jest jednym z licznych nawiązań do praktycznego projektu nowych autobusów międzymiastowych. Narożniki z przodu, lewy i prawy, podczas naprawy można rozłożyć bez użycia narzędzi. To samo tyczy się przedniej klapy, za którą łatwo dostępny jest zbiornik na płyn do spryskiwaczy.
Z boku, po lewej i prawej stronie, nad przednimi kołami, charakterystyczny dla marki element wskazuje na pochodzenie nowego MultiClass 500 LE – to Setra. Świadczy o tym też napis marki z tyłu, również efektownie ukształtowany –: u góry znajduje się aerodynamiczny dach z odrywaną krawędzią, u dołu są tylne światła o znanym podstawowym kształcie, ale w całości wykonane w technologii LED i z całkowicie unikatową świetlną grafiką. Z jednej strony nawiązuje to do czerwonych pasów nowych autokarów Setra, z drugiej jednak jest nie do pomylenia. Uważni obserwatorzy odkryją jeszcze napis marki w dolnej części tylnych lamp – subtelną wypowiedź i jednocześnie ochronę przed piractwem produktu.
Liczne warianty drzwi
Duża różnorodność nowej MultiClass LE zaczyna się od wyboru drzwi. W przypadku wejścia pierwszego dostępne są drzwi jednoskrzydłowe w dwóch szerokościach 900 i 1150 milimetrów oraz – nowość – jeszcze szersze drzwi z dwoma skrzydłami i szerokością przejścia 1380 milimetrów. Drugie wejście można wybrać jako jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe (1150/1380 milimetrów). Po raz pierwszy wszystkie modele można zamówić także z trzecimi drzwiami za tylną osią (szerokość 900 milimetrów). Wszystkie drzwi są przeszklone od podłogi do sufitu. W zależności od położenia drzwi i ich wariantu przedsiębiorstwa mogą wybierać pomiędzy zewnętrznymi drzwiami skrzydłowymi, wewnętrznymi drzwiami skrzydłowymi i przesuwnymi drzwiami skrzydłowymi, dostosowanymi do ich indywidualnego zastosowania i preferencji. Szczegóły mają także znaczenie praktyczne: ramię nośne drzwi skrzydłowych na zewnątrz jest zamontowane przy wejściu na górze. Zapobiega to osiadaniu pojazdu i powodowaniu uszkodzeń, na przykład na nasypach, wysokich krawężnikach lub na wąskich i pochyłych zakrętach na przełęczach. Poza tym, w zależności od typu drzei i rozmiaru opon, przy wejściu dostępne są dwie mechaniczne rampy składane, podwójna rampa z kombinacją ramp elektrycznych i mechanicznych oraz elektryczna rampa kasetowa.
Składana rampa przy drzwiach 1: dostępna dla wersji bez platformy
Po raz pierwszy dostępna jest mechanicznie składana rampa dla pierwszych drzwi, możliwa w przypadku wariantów bez platformy, gdyż wtedy występuje wymagana duża szerokość korytarza, aby osoby na wózkach inwalidzkich mogły bezpiecznie dotrzeć na swoje miejsce w strefie specjalnego przeznaczenia naprzeciwko wejścia nr 2. Wózki inwalidzkie można tam bezpiecznie zamocować za pomocą praktycznych połączeń grzybkowych i pasów lub za pomocą pasów wpuszczonych w platformy. Alternatywnie po prawej stronie w kierunku jazdy dostępna jest strefa specjalnego przeznaczenia.
Wysokość wejścia – nie licząc klęczenia – z przodu przy wejściu wynosi zaledwie od 311 do 314 milimetrów z oponami 275/70 R 22,5 do autobusów miejskich. W przypadku opon do autobusów międzymiastowych 295/80 R 22,5 wzrasta ona do nie więcej niż 355–358 milimetrów.
Aby pasażerowie mogli wybrać odpowiedni autobus na przystanku, a firmy mogły wybrać preferowanego dostawcę, możliwe jest wyświetlanie miejsc docelowych kilku marek.
Przedział pasażerski: różnorodny, przyjazny, funkcjonalny

Wnętrze: elastyczność jest kluczem. Miejsca siedzące: odmiany dla tras miejskich, ruchu międzymiastowego lub wycieczkowego. Świetny klimat: mocne ogrzewanie, dwa systemy klimatyzacji
Co to może być, całkowicie niskopodłogowy przód, platformy o wysokości 210 milimetrów w kierunku jazdy po lewej lub prawej stronie lub platformy po obu stronach, lewej i prawej w wersji długiej lub krótkiej? Nowa MultiClass LE nie zna prawie żadnych ograniczeń w kwestii konstrukcji kabiny pasażerskiej.
Wnętrze: elastyczność jest kluczem
Wnętrze jest funkcjonalne i przyjazne, począwszy od szklanych przegród z sitodrukiem w wersji wysokiej lub połówkowej, poprzez podłogę w różnorodnych dekorach, gładkie panele ścian bocznych z dekoracyjną folią lub przytulną powierzchnią z flizeliny igłowanej, po różnorodne poręcze oraz połączenie jasnych i ciemnych paneli. Na wysoką podłogę z tyłu prowadzą trzy płaskie stopnie o wysokości od 159 do 170 milimetrów. Szklane klapy dachowe, na życzenie sterowane elektrycznie, podkreślają przyjazne, jasne wrażenie wnętrza. Lampy sufitowe są rozmieszczone centralnie i dają subtelne oświetlenie nocne.
Miejsca siedzące: Wersje dla tras miejskich, ruchu międzymiastowego lub wycieczkowego

Siedzenia są równie zróżnicowane, w tym wtdania od linii miejskiej po wycieczkowe. MultiClass LE standardowo wyposażono w siedzenia międzymiastowe Setra Transit, a na życzenie w jeszcze wygodniejsze siedzenia podróżne Setra Route. Na życzenie oba modele mogą zostać wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Alternatywnie siedzenia Setra Passage ze skorupami siedzisk na wspornikowej ramie siedziska w segmencie niskopodłogowym są dostępne bez klasycznych nóżek krzeseł, takich jak te znane z niskopodłogowych autobusów miejskich. Każde siedzisko pochodzi z własnej produkcji i występuje w szerokiej gamie wzorów. W obszarze obszaru specjalnego przeznaczenia dostępne są też opcjonalne siedzenia składane w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Poza tym na życzenie można zamówić półki na bagaż podręczny pasażerów. Jeśli powierzchnia dolna jest perforowana, widok zawartości od dołu zapobiega zapomnieniu o przedmiotach w autobusie. W zależności od siedzeń można wybierać spośród różnych półek nad panelami nadkoli na przedniej osi.
Świetny klimat: mocne ogrzewanie, dwa systemy klimatyzacji
Oprócz dużej przestrzeni z dużą przestrzenią nad głową wynoszącą około 2600 milimetrów i wygodnymi siedzeniami, klimatyzacja zapewnia komfort na pokładzie nowych autobusów. Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja MultiClass LE zostały właściwie zaprojektowane. Okna boczne są pojedyncze lub podwójne. Wydajne termowentylatory gwarantują szybkie nagrzanie kabiny pasażerskiej. Wentylacja odbywa się w standardzie poprzez uchylne okna. Znajdują się tu także dwie szklane klapy dachowe – pełnią one również funkcję obowiązkowych wyjść awaryjnych – oraz wydajna wentylacja i urządzenia wentylacyjne nad tyłem. Jeśli zaś pożądana jest klimatyzacja, operatorzy mają inny wybór. Pierwszym etapem rozbudowy jest klimatyzowane stanowisko pracy kierowcy. Jeśli kontrola temperatury w kabinie pasażerskiej jest wystarczająca w regionach o łagodnym klimacie, dostępna jest nowa wersja o nazwie EvoCool light Basic z dwoma modułami klimatyzacji dachowej o mocy 12 kW każdy. W tym przypadku otwory wentylacyjne są umieszczone centralnie na spodniej stronie modułów klimatycznych, nad przejściem centralnym. Klasyczny system klimatyzacji dachowej EvoCool Basic pracuje szczególnie wydajnie z mocą od 32 do 39 kW, w zależności od modelu. W tym przypadku schłodzone powietrze rozprowadzane jest po kabinie pasażerskiej kanałami dachowymi z nawiewnikami. Opcjonalnie można zamontować nawiewy i lampki do czytania w połączeniu z montowanym na dachu systemem klimatyzacji, co stanowi kolejny przykład wszechstronności nowego MultiClass LE. Wszystkie systemy klimatyzacji standardowo są zaopatrzone w filtry antywirusowe.
Kokpit: Miejsce pracy na poziomie autokaru

Przykładowy kokpit: jedna seria, trzy stanowiska pracy kierowcy. Kokpit Podstawowy: Standard serii. Kokpit Basic City: połączenie wyglądu autokaru i funkcjonalności autobusu miejskiego. Cockpit City: regulowana tablica przyrządów zgodnie ze specyfikacjami VDV. Elektroniczny hamulec postojowy: łatwa obsługa i wysokie bezpieczeństwo. System kamer 360°: cztery kamery zapewniające doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach
Miejsce pracy kierowcy w nowej MultiClass LE jest tak samo różnorodne, jak kabina pasażerska. Do wyboru są trzy warianty: Cockpit City (miasto), Cockpit Basic City (miasto/teren) lub Cockpit Basic (teren), dopasowane do konkretnego zastosowania. Wszystkie mają w standardzie zamkniętą ścianę tylną – wykonaną z nieprzezroczystego tworzywa sztucznego lub pleksiglasu – oraz drzwi kabiny kierowcy. Witają pasażerów wchodzących na pokład wytłoczonym napisem marki i na życzenie mogą dostać okno ochronne, a nawet pełnopowierzchniowe przeszklenie. Poza tym można zamówić dwie różne marki foteli kierowcy oraz można te fotele zamontować w czterech różnych pozycjach. Da się je regulować na różne sposoby i są indywidualnie wyposażone, m.in. w klimatyzację.
Kokpit Basic: standard serii
Wersja standardowa to Cockpit Basic, zaprojektowany tak, aby był praktyczny w przypadku instalacji kas fiskalnych i systemów płatności do użytku liniowego. Nowy, opcjonalny schowek komunikacyjny (w skrócie przedział NT) ze szczelinami nad fotelem kierowcy pozwala pomieścić urządzenia elektroniczne. Znacznie powiększono go w porównaniu do poprzedniego modelu. Ułatwia to montaż urządzeń lub przeprowadzanie prac konserwacyjnych. Alternatywą dla schowka NT jest dostępny schowek dla kierowcy. W przypadku zamówienia bagażników możliwe są jeszcze schowki z przodu pojazdu, po lewej i prawej stronie.
Fotel kierowcy jest ergonomiczny i skupiony na kierowcy. Podstawą tego były między innymi szeroko zakrojone badania ergonomiczne z udziałem osób testujących o różnych rozmiarach i okularach VR. Od wyglądu, przez elementy sterujące, po oprzyrządowanie z dużymi okrągłymi przyrządami i centralnie umieszczonym kolorowym wyświetlaczem, wysokiej jakości kokpit sięga nawet poziomu autokarowego. W połączeniu ze standardową wielofunkcyjną kierownicą stanowi to znaczną poprawę w porównaniu z konwencjonalnymi autobusami międzymiastowymi. Powyższe hrmonizuje z solidną jakością materiału i starannym projektem aż po przemyślaną kolorystykę: górna część jest w kolorze czarnym, aby uniknąć odblaskówrozjaśnia wnętrze, sprawiając, że wydaje się ono zachęcające i przestronne.
Po prawej stronie kokpitu wygospodarowano miejsce na opcjonalną pojemną szafkę do przechowywania. Ponadto na różnorodnych półkach wewnątrz kabiny kierowcy i po wewnętrznej stronie drzwi kabiny można umieścić różne przedmioty, od małych części, poprzez butelki z napojami, aż po torbę kierowcy w formacie walizki pilota.
Kokpit Basic City: połączenie wyglądu autokaru i funkcjonalności autobusu miejskiego
W przypadku MultiClass LE ze szczególnie szerokimi dwuskrzydłowymi wewnętrznymi drzwiami wahadłowymi od strony wejściowej, zarówno konsola środkowa – wówczas ze szczelinami na urządzenia – jak i parapet i podstawa od strony drzwi uległy znaczącym zmianom. Rezultatem jest właśnie tzw. miejski kokpit. Tworzy on niezbędną przestrzeń do otwarcia przednich drzwi, zapewniając większy prześwit dla pasażerów wchodzących na pokład, a nawet osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Cockpit Basic City jest opcjonalnie dostępny także z innymi wariantami drzwi – to kolejny przykład różnorodności nowej MultiClass LE. W rezultacie miejsce pracy kierowcy zmienia swój charakter: wyznacza standardy dla swojej kategorii pojazdów też pod względem kształtu i kolorów. Łączy w sobie przy tym optykę, przyrządy i schowki autokaru z charakterystyczną funkcjonalnością autobusu miejskiego.
Cockpit City: regulowana tablica przyrządów zgodnie ze specyfikacjami VDV
Staje się to o wiele wyraźniejsze w trzecim typie kokpitu z fotelem kierowcy zgodnym ze specyfikacjami VDV (Stowarzyszenia Niemieckich Firm Transportowych), czyli Cockpit City. Zastosowano tu całkowicie przeprojektowaną, ujednoliconą tablicę przyrządów. Można go regulować razem z kierownicą. Ta tablica rozdzielcza cechuje się dużymi i przejrzystymi okrągłymi instrumentami oraz kolorowym wyświetlaczem informacyjnym i wielofunkcyjną kierownicą. System instrumentów zintegrowano z nowo zaprojektowaną konsolą. Dzięki regulowanemu uchwytowi na instrumenty MultiClass LE ma w tym przypadku również nowo opracowany parapet.
Ogólnie, niezależnie od tego, który kokpit wybierze przewoźnik nowa MultiClass LE wspiera kierowców w odpowiedzialnej pracy. Zaczyna się od standardowego czujnika deszczu/światła, a kończy na elektronicznym hamulcu postojowym, też w standardzie.
Elektroniczny hamulec postojowy: łatwa obsługa i wysokie bezpieczeństwo
Elektroniczny hamulec postojowy łączy w sobie łatwą obsługę z wysokim poziomem bezpieczeństwa. Kierowca uruchamia hamulec postojowy ręcznie, pociągając lub naciskając przycik „P”. Zwalnia hamulec postojowy, naciskając pedał przyspieszenia lub ponownie naciskając przycisk „P”. Zintegrowaną funkcję hold aktywuje się, gdy pojazd stoi, poprzez mocniejsze naciśnięcie pedału hamulca. Hamulec roboczy zostaje zwolniony dopiero po ponownym naciśnięciu przez kierowcę pedału przyspieszenia. System wspiera także kierowcę podczas ruszania pod górę dzięki dodatkowemu zintegrowanemu wspomaganiu trakcji. Wreszcie, hamulec postojowy jest opcjonalnie włączany automatycznie, gdy MultiClass LE stoi, a kierowca poluzuje pas bezpieczeństwa i wstanie z siedzenia. Oznacza to, że autobus zostaje zabezpieczony przed niezamierzonym stoczeniem się.
System kamer 360°: cztery kamery zapewniające doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach
Opcjonalny system kamer 360° zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach podczas manewrowania i w wąskich przestrzeniach. System ten pozwala dostrzec pieszych, rowerzystów i przeszkody nawet w obszarach, które w innym przypadku byłyby trudne lub niemożliwe do zobaczenia przez kierowcę. Łącznie cztery kamery z przodu, z tyłu i nad bocznymi szybami rejestrują bezpośrednie otoczenie pojazdu i tworzą pośredni widok dookoła w zakresie 360°. Odpowiedni obraz z lotu ptaka jest wyświetlany na 10-calowym monitorze umieszczonym na słupku A. Ekran jest podzielony na dwa obszary. Oznacza to, że do wyboru jest pięć różnych widoków: 360°, z lotu ptaka, w pełnym formacie i opcjonalnie uzupełniany obrazami z poszczególnych kamer. Drugi obraz na monitorze zależy od sytuacji na drodze: na przykład w zależności od tego, czy włączony jest kierunkowskaz lub wybrany jest bieg wsteczny, automatycznie przełącza się na odpowiednią stronę.
Kierowca może także wybrać żądany obraz za pomocą menu na ekranie. Widok z kamer 360° jest zawsze dostępny podczas jazdy do przodu do prędkości ok. 30 km/h oraz podczas jazdy do tyłu. Orientację ułatwiają oznaczenia na przedniej i tylnej krawędzi autobusu oraz wyznaczony korytarz podróży. Obrazy pokazują pole widzenia do odległości około pięciu do sześciu metrów, zapewniając w ten sposób pokrycie sąsiedniego pasa ruchu.
Kolejnym istotnym wsparciem podczas manewrów jest oświetlenie otoczenia w trakcie cofania. Odpowiednie światła LED skierowane ukośnie do tyłu są zamontowane na klapach nadkoli osi napędowej.

Systemy wspomagania: większe bezpieczeństwo i oszczędność

Nowość: Predykcyjne sterowanie układem napędowym (PPC) w transporcie międzymiastowym.
Nowy punkt odniesienia: systemy bezpieczeństwa i wspomagania w Setrze MultiClass LE.
Wyjątkowe bezpieczeństwo: nowy zapobiegawczy asystent hamowania 2. Bezpieczeństwo bierne: maksymalna ochrona kierowcy i pasażerów

Setra jest synonimem bezpieczeństwa autobusów. Wiele systemów bezpieczeństwa i wspomagania miało swoją premierę w autobusach Setra – innowacje obejmują zwalniacz, układ przeciwblokujący, aż po asystenta skręcania Sideguard Assist, żeby wymienić tylko kilka przykładów. Zintegrowana koncepcja bezpieczeństwa Setry pomaga aktywnie unikać wypadków. Chroni zarówno pasażerów, jak i kierowcę oraz obejmuje niechronionych użytkowników dróg. Wysoko rozwinięte systemy wspomagające w nowej MultiClass LE nie tylko zapewniają większe bezpieczeństwo, ale też wspierają ekonomiczną jazdę, jak na przykład nowy Predictive Powertrain Control (PPC).
Nowość: Predykcyjne sterowanie układem napędowym (PPC) w transporcie międzymiastowym
W połączeniu z w pełni zautomatyzowaną skrzynią biegów GO 250-8 PowerShift, kierowcę wspiera najnowsza wersja inteligentnego, oszczędzającego paliwo tempomatu Predictive Powertrain Control (PPC). Integruje on styl jazdy dostosowany do topografii z systemem automatycznej zmiany biegów. Oprócz autostrad i dróg krajowych rozszerzony materiał mapowy PPC obejmuje obecnie prawie wszystkie drogi w Europie poza miastami. PPC uwzględnia skrzyżowania i ronda oraz jest połączony w sieć z adaptacyjnym tempomatem. Na podstawie zapisanych map PPC automatycznie zmniejsza prędkość przy wjeździe do miast oraz przed zakrętami dróg wiejskich o małym promieniu lub przeszkodami takimi jak ronda, przystanki lub pierwszeństwa. Daje to liczne korzyści – kierowcy otrzymują skuteczne wsparcie, a dzięki zawsze dostosowanemu stylowi jazdy zwiększa się poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie spada zużycie paliwa.
Oprócz innowacyjnych systemów wspomagających MultiClass LE wyróżniają klasyczne motywy z codziennego życia kierowcy. Przykładowo istnieją zewnętrzne miejsca do przechowywania łańcuchów śniegowych lub narzędzi. Wycieraczki Aquablade gwarantują doskonałą jakość wycierania, a opcjonalny sejf w stopniu do kabiny kierowcy służy do przechowywania cenniejszych przedmiotów.
Nowy punkt odniesienia: systemy bezpieczeństwa i wspomagania w Setrze MultiClass LE
Od lipca 2024 roku zaktualizowane unijne „Rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa ogólnego” (GSR-B) wymaga stosowania całej gamy systemów wspomagania kierowcy we wszystkich nowo rejestrowanych autobusach. Obecne systemy bezpieczeństwa i wspomagania w autobusach Setra nie tylko spełniają wymagania GSR, ale pewne funkcje wykraczają nawet poza te wymagane przez GSR od 2024 roku. Stanowią one nowy standard we wszystkich wariantach pojazdów i dodatkową wartość dodaną dla autobusów miejskich, międzymiastowych i turystycznych marki Setra.
Dobrym przykładem przekroczenia GSR jest Sideguard Assist 2. Monitoruje on teraz nie tylko stronę pasażera, ale także stronę kierowcy i tym samym wykracza poza poziom wymagany przez GSR. Połączenie pięciu czujników radarowych krótkiego i dalekiego zasięgu oraz kamery stosowanych w Sideguard Assist 2 i nowym Frontguard Assist umożliwia obserwację dużego obszaru do przodu i na boki. Przy prędkościach powyżej 40 km/h Sideguard Assist 2 przejmuje też funkcję asystenta zmiany pasa ruchu.
Nowy Frontguard Assist może być przydatną funkcją pozwalającą uniknąć wypadków podczas ruszania, na przykład na światłach lub na postojach. Frontguard Assist wykrywa i ostrzega o potencjalnych kolizjach z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego znajdującymi się w bezpośrednim sąsiedztwie przodu pojazdu.
Inteligentny asystent prędkości – Asystent rozpoznawania znaków drogowych porównuje aktualną prędkość autobusu z dozwoloną prędkością pojazdu i ostrzega w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Działa pomimo różnych znaków drogowych w całej Europie. Asystent rozpoznawania znaków drogowych może zatem zmniejszyć ryzyko wypadków spowodowanych nadmierną prędkością i nieuwagą. Zmniejsza poza tym ryzyko mandatów za nadmierną prędkość.
System monitorowania ciśnienia w oponach = Monitoring ciśnienia w oponach (TPM) jest teraz częścią standardowego wyposażenia wszystkich autobusów Setra. TPM zapobiega uszkodzeniom opon, sygnalizując utratę ciśnienia. Ponadto prawidłowe ciśnienie w oponach zmniejsza zużycie paliwa. TPM monitoruje również temperaturę opon i ostrzega kierowcę, jeśli się przegrzeją. Do tego dochodzą asystent uwagi Attention Assist (AtAs) oraz interfejs umożliwiający wykorzystanie alkomatów w miejscu pracy kierowcy. To samo dotyczy opcjonalnej wcześniej kamery cofania.
Wyjątkowe bezpieczeństwo: nowy zapobiegawczy asystent hamowania 2
Za dodatkowe bezpieczeństwo odpowiada Preventive Brake Assist 2, dostępny opcjonalnie w nowym MultiClass LE i stanowiący następną generację pierwszego na świecie aktywnego asystenta hamowania do specjalistycznych autobusów firmy Daimler Buses. Preventive Brake Assist 2 współpracuje z czujnikami radarowymi krótkiego i dalekiego zasięgu oraz kamerą, dzięki czemu może reagować na obiekty nieruchome i poruszające się, w tym między innymi pieszych i rowerzystów. System może przetwarzać wiele obiektów jednocześnie. W granicach systemu obiekty znajdujące się poza drogą, takie jak znaki drogowe, zaparkowane pojazdy czy ruch na sąsiednich i nadjeżdżających pasach ruchu, są jeszcze lepiej rozpoznawane, w ten sposób minimalizując fałszywe ostrzeżenia.
System wspomagania ostrzega kierowcę o kolizji z nieruchomymi lub poruszającymi się obiektami, zarówno wizualnie za pomocą czerwonego migania na wyświetlaczu centralnym, jak i akustycznie. Ponadto automatycznie inicjuje manewr hamowania z hamowaniem częściowym. Trwa to do czasu interwencji kierowcy, gdy sytuacja nie jest już krytyczna lub autobus się zatrzyma. Kaskada ostrzegawcza i interwencja hamowania zostały zaprojektowane specjalnie do użytku w transporcie regularnym i w ten sposób chronią pasażerów stojących. Preventive Brake Assist 2 występuje jako opcja dla wszystkich modeli nowej MultiClass LE. To kolejny kamień milowy, szczególnie w zakresie ochrony niechronionych użytkowników dróg.
Bezpieczeństwo bierne: maksymalna ochrona kierowcy i pasażerów
Pomimo wszystkich systemów wspomagania i bezpieczeństwa, nigdy nie można całkowicie wykluczyć wypadków. W tym celu twórcy nowej MultiClass LE podjęli środki ostrożności. Zabezpieczenie przed najechaniem na pojazd zmniejsza skutki zderzenia tylnego lub czołowego. Chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów pojazdu przeciwnego. Ponadto MultiClass LE spełnia wymagania normy ECE R 66.02 w zakresie badania przewrócenia i, na żądanie, dobrowolnie spełnia wymogi badania uderzenia wahadłem zgodnie z normą ECE R 29.

Napęd: niskoemisyjny, ekonomiczny, różnorodny

Skrzynia biegów: cztery modele do wyboru. Zbiornik paliwa: możliwe różne konfiguracje.
Mniejsze zużycie paliwa: dzięki temu MultiClass LE jest jeszcze bardziej ekonomiczna. Moduł hybrydowy: wspomaganie elektryczne silnika spalinowego

Napęd MultiClass LE opiera się na sprawdzonych i ekonomicznych komponentach. Są one do siebie dopasowane i występują w licznych kombinacjach dostosowanych do indywidualnego profilu wdrożenia. Do napędu służy kompaktowy, rzędowy sześciocylindrowy silnik OM 936 o pojemności skokowej 7,7 litra. Występuje w dwóch poziomach mocy: 220 kW/299 KM i momencie obrotowym 1200 Nm lub 260 kW/354 KM i 1400 Nm. Trzyosiowy flagowy MultiClass S 518 LE dostaje sześciocylindrowy rzędowy typ OM 470 o pojemności skokowej 10,7 litra. Wytwarza on moc 290 kW/394 KM, a moment obrotowy wynosi 1900 Nm.
Skrzynia biegów: cztery modele do wyboru
Za przenoszenie napędu odpowiada szeroki wybór skrzyń biegów. Ręczna przekładnia GO 190 i w pełni zautomatyzowana GO 250-8 PowerShift (tylko poziom mocy 260 kW/354 KM) są dostępne dla odmian dwuosiowych. Jeśli firmy chcą mieć przemiennik momentu obrotowego, mogą wybierać pomiędzy automatycznymi ZF Ecolife 2, która w porównaniu z poprzednim modelem ma zoptymalizowane zużycie paliwa i żywotność, z sześcioma przełożeniami, a nową skrzynią Voith Diwa NXT z drugim nadbiegiem, a zatem obecnie siedmioma przełożeniami. W przypadku trzyosiowego MultiClass S 518 LE klienci mogą wybierać pomiędzy w pełni zautomatyzowaną skrzynią GO 250 8 PowerShift a automatyczną z przemiennikiem momentu obrotowego ZF Ecolife 2.
Zbiornik paliwa: możliwe różne konfiguracje
Równie elastyczne jest zasilanie paliwem. Jeśli odbiorcy wolą przedział pasażerski w przedniej części bez platform, zbiornik paliwa znajduje się po prawej stronie nad przednią osią w kierunku jazdy. W pojazdach z platformą znajduje się on standardowo po prawej stronie platformy w kierunku jazdy lub alternatywnie po lewej stronie pojazdu. Jedynym wyjątkiem jest kompaktowy MultiClass S 510 LE: tutaj zbiornik paliwa jest zawsze umieszczony nad przednią osią. We wszystkich przypadkach objętość wynosi około 300 litrów.
Zbiornik AdBlue zawsze znajduje się zaś blisko silnika, po prawej stronie przed osią napędową. Jego pojemność równa 53 litry wystarczy na duże odległości. Opcjonalnie występuje też oddzielny zbiornik na olej opałowy do ogrzewania postojowego o pojemności około 50 litrów (nie w modelach trzydrzwiowych).

Mniejsze zużycie paliwa: dzięki temu MultiClass LE jest jeszcze bardziej ekonomiczna
Nawet pozornie małe rzeczymają wpływ na zużycie paliwa. Opcjonalne zarządzanie pokładową instalacją elektryczną za pomocą inteligentnego czujnika akumulatora optymalizuje napięcie ładowania akumulatora, w razie potrzeby zwiększa prędkość obrotową silnika na biegu jałowym, monitoruje odbiorniki energii elektrycznej i skutecznie zabezpiecza napięcie pokładowej instalacji elektrycznej: Podczas faz wybiegu napięcie ładowania jest zwiększane w celu ładowania darmowej energii do akumulatora. I odwrotnie, napięcie ładowania zmniejsza się w fazach trakcji – tj. podczas przyspieszania lub na pochyłościach.
Zużycie można jeszcze bardziej zmniejszyć dzięki modułowi rekuperacji. Kondensatory dwuwarstwowe – tzw. superkondensatory – magazynują energię elektryczną wygenerowaną w fazie wybiegu i udostępniają ją odbiorcom wtórnym. Kiedy autobus ponownie rusza, superkondensatory zasilają sieć pokładową. W tym czasie alternatory pracują na biegu jałowym i dlatego nie obciążają silnika. W połączeniu z zarządzaniem pokładową instalacją elektryczną zmniejsza to zużycie paliwa o około trzy procent.
Moduł hybrydowy: wspomaganie elektryczne silnika spalinowego
MultiClass LE staje się jeszcze bardziej ekonomiczny dzięki OM 936 w połączeniu z opcjonalnym modułem hybrydowym. Ma on prostą i solidną konstrukcję: silnik elektryczny w kształcie tarczy jest zintegrowany z układem napędowym, pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Jeśli autobus jedzie w trybie wybiegu lub hamowania, silnik elektryczny działa jak generator i wytwarza energię elektryczną bez zużycia paliwa. Energia elektryczna magazynowana jest w dwóch modułach magazynowania umieszczonych na dachu, też w superkondensatorach. W wymagających sytuacjach, np. podczas rozruchu, silnik elektryczny o mocy 14 kW wspomaga silnik spalinowy energią z superkondensatorów. Jest in wtedy mniej odciążony i dzięki temu zużywa mniej paliwa.
Silniki z modułami hybrydowymi mają takie same osiągi jak silniki spalinowe, gdyż dodatkowa moc z silnika elektrycznego wykorzystywana jest wyłącznie w celu oszczędzania paliwa. Jeśli w superkondensatorach zgromadzona zostanie wystarczająca ilość energii, silnik elektryczny wspomaga także pracę na biegu jałowym, w ten sposób poprawiając wydajność silnika spalinowego. Technologia modułów hybrydowych obejmuje oddzielną sieć 48 V i eliminuje skomplikowaną sieć wysokiego napięcia oraz niezbędne wymagania bezpieczeństwa. Nowa seria jest już również przygotowana na pełną elektryfikację napędu w przyszłości. Rozpocznie się to w drugiej połowie dekady.
Podwozie: sprawdzone komponenty zapewniające maksymalny komfort

Wygodne podwozie: podzespoły z autobusów miejskich i autokarów. Niższa masa: mniejsze zużycie paliwa, więcej miejsc
Elementy podwozia bazują na znanych rozmiarach. Początkowo dotyczy to osi przedniej ZF RL 82EC, stosowanej także w innych autobusach Daimler Buses. Cicha i oszczędna hipoidalna oś napędowa RO 440 to z kolei wygodna oś do autokaru. Obecnie dostępnych jest więcej wariantów przełożeń od i=3,1 do i=5,87, aby dopasować je do różnych zastosowań i skrzyń biegów. Oznacza to, że MultiClass LE zawsze działa z dobrze dobranym układem napędowym. Wreszcie trzecia oś MultiClass S 518 LE to aktywnie kierowana oś wleczona z niezależnym zawieszeniem.
Można stosować opony jak w typowym autobusie miejskim w rozmiarze 275/70 R 22,5 lub w klasycznym formacie międzymiastowym 295/80 R 22,5. Zarówno oś przednią, jak i napędową można wyposażyć w łańcuchy śniegowe. Łańcuchy, narzędzia i przybory do czyszczenia znajdują miejsce w dostępnych z zewnątrz schowkach w okolicy tylnych osi.
Niższa masa: mniejsze zużycie paliwa, więcej miejsc
Kluczowy cel rozwoju nowej MultiClass LE – powinien to być najlżejszy autobus w swojej klasie. Dlatego każdy element i każdy szczegół został rygorystycznie sprawdzony podczas jego opracowywania. W porównaniu do poprzedniego modelu masa znacznie spadła o około 300 kilogramów. Przykład: MultiClass S 515 LE w klasycznym formacie o długości około dwunastu metrów w wersji waży standardowej niecałe dwanaście ton. Oznacza to mniejsze zużycie paliwa przy tej samej liczbie pasażerów i zwiększenie maksymalnej liczby miejsc pasażerskich. W zależności od modelu ich liczba zwiększa się nawet o sześć osób.
Różnorodne komponenty przyczyniają się do niższej . W porównaniu do poprzednika np. twórcy zyskali 80 kilogramów w nadwoziu, 65 kilogramów we wnętrzu, 50 kilogramów w podwoziu dzięki zmodyfikowanemu połączeniu stabilizatorów z przednią i tylną osią oraz resorom pneumatycznym z plastikowymi tłokami i około 50 kilogramów w obszarze ogrzewania/wentylacji/klimatyzacji 30 kilogramów, a w przekładni głównej jest to 17 kilogramów.

Rentowność ekonomiczna: części transferowe, systemy pomocy, cyfryzacja, usługi jednorazowe

Układ napędowy: komponenty wypróbowane i przetestowane tysiące razy. Omniplus: sieć serwisowa, szkolenia i usługi cyfrowe. Omniplus On: usługi cyfrowe do kontroli i optymalizacji floty
Niska masa to tylko jeden z wielu elementów składających się na opłacalność nowej serii. Jak w przypadku każdej Setry, staje się to szczególnie wyraźne, gdy spojrzeć na nie całościowo. W zestawie znajdują się elementy układu napędowego sprawdzone tysiące razy, w tym opcje takie jak moduł rekuperacji i warianty hybrydowe, oraz liczne części przejęte z innych pojazdów. Obejmuje to przednią szybę (Mercedes-Benz Intouro) i światła widoczności z przodu (autokary Setra), przednią oś (Mercedes-Benz Citaro), siedzenia (Citaro, Setra) i klimatyzację (Intouro) oraz elementy odmiany hybrydowej do tylnego modułu Mercedes-Benz Intouro, w tym pokrywa komory silnika i zderzak. Upraszcza to magazynowanie części zamiennych i zmniejsza koszty. Niemniej nowa MultiClass LE ma zupełnie inny profil wdrożenia, a w je przypadku efektywność ekonomiczna dotyczy wiele aspektów. Na życzenie kierowca może być wspierany przez nowy system wspomagania Driver Score. Ocenia on aktualny styl jazdy na podstawie wielu parametrów oraz wykorzystania systemów wspomagających kierowcę i umożliwia szybką poprawę stylu jazdy dzięki indywidualnym informacjom zwrotnym i sugestiom na wyświetlaczu. Dzięki Driver Score kierowca może więc stale optymalizować swój styl jazdy.
Omniplus: sieć serwisowa, szkolenia i usługi cyfrowe
Ważnym elementem ekonomiczności nowej MultiClass LE są kompleksowe usługi Omniplus: klasyczne tematy, takie jak największa i najgęstsza sieć serwisowa dla autobusów w Europie lub szyte na miarę umowy serwisowe Basic, BasicPlus, Premium lub Regionalne premium.
Szkolenie Omniplus ExpertHandling to zupełnie nowy dodatek w ofercie, szczególnie w przypadku MultiClass LE. Dzięki temu szkoleniu kierowcy stają się prawdziwymi ekspertami, którzy potrafią w pełni wykorzystać potencjał bezpieczeństwa i ekonomii. Otwiera to nowy rozdział w szkoleniu w zakresie autobusów niskowejściowych i ich systemów wspomagających.
W odnieiseniu do nowego MultiClass LE efektywność ekonomiczna oznacza także cyfryzację. Autobusowe centrum danych jest standardem na pokładzie jako interfejs do transmisji danych i klucz do licznych usług cyfrowych Omniplus On, pakietu wszystkich usług cyfrowych marki usług Omniplus.
Omniplus On: usługi cyfrowe umożliwiające kontrolę i optymalizację floty
Na przykład usługa cyfrowa Omniplus On Uptime pro jest optymalnie dostosowana do dużych flot mających własny warsztat. Pełna przejrzystość komunikatów z wyświetlacza kierowcy znacząco wspiera komunikację dyspozytora z kierowcą. Zwiększa to dostępność na linii. W Portalu Omniplus On w dowolnym momencie – w czasie rzeczywistym floty zyskują dostęp do ogółu istotnych informacji diagnostycznych. Krytyczne komunikaty o błędach są natychmiast wstępnie interpretowane, a warsztaty automatycznie otrzymują konkretne zalecenia dotyczące działań.
Dzięki monitorowi Omniplus On menedżerowie flot mogą nadzorować swoją flotę w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki funkcji „Pobieranie karty kierowcy i pamięci masowej” przewoźnicy w dowolnym momencie mają możliwość pobrania z portalu czasów jazdy i odpoczynku swoich kierowców autobusów. Dzięki automatycznemu pobieraniu spełniają również wymogi prawne dotyczące dokumentacji, czyli odczytują kartę kierowcy co 28 dni i tworzą kopię zapasową danych z pamięci masowej co 90 dni.
Gdzie jest mój autobus? A jaką trasę faktycznie jechał?

Dzięki usługom lokalizacyjnym Omniplus On monitor floty mogą sprawdzać pozycję swoich pojazdów, trasy i status jazd w czasie rzeczywistym i z dowolnego urządzenia mobilnego. Oznacza to, że zawsze wiedzą, jaki jest stan każdego pojazdu – od oceny zużycia paliwa i energii po rejestrowanie zdarzeń związanych z tym pojazdem – można uwzględnić cenne informacje, aby dana jazda była jeszcze bardziej ekonomiczna. Te i inne dane można też udostępnić w celu integracji z własnymi systemami za pośrednictwem pakietów danych Omniplus On.

Testowanie: w pełni opracowane do rozpoczęcia produkcji

Testy na stanowisku badawczym: mniej czasu do osiągnięcia gotowości produkcyjnej. Rozbudowane testy: letnie, zimowe i na drogach w złym stanie
Nowa MultiClass LE dociera do przedsiębiorstw autobusowych w pełni dopracowana. Aby to zapewnić, Daimler Buses intensywnie testował pojazdy w wypróbowany i przetestowany sposób. Kompleksowe symulacje obliczeniowe czy wiele kilometrów na stanowiskach testowych już dawno skróciło fazę prób. Jednak zgodnie ze starym piłkarskim powiedzeniem – prawda leży na boisku – wyniki trzeba sprawdzać na ulicy. Dlatego wdrożono rozbudowane testy: letnie, zimowe i na drogach w złym stanie. Obejmowało to na przykład pełny test zimowy i szeroko zakrojone testy letnie. I wreszcie test na kiepskich drogach na najnowocześniejszym poligonie testowym centrum rozwoju i testowania pojazdów ciężarowych Daimler Truck (EVZ) w Wörth. To tortura ludzi i materiału na różnych trasach w szybkim tempie. 1000 km trasy testowej odpowiada około 120 000 km na drogach publicznych. Setra MultiClass LE przejechała w Wörth 8500 km, co odpowiada 1 000 000 km w transporcie publicznym.

Profil pojazdu Setra MultiClass S 515 LE hybrid: wygodna na długich trasach międzymiastowych

Wygodne niskie wejście na długie trasy międzymiastowe. Elegancka na zewnątrz, funkcjonalna i wygodna w środku. Atrakcyjny kokpit, mocny napęd
Nowa MultiClass demonstruje swoją wszechstronność również podczas użytkowania na długich trasach międzymiastowych z długim postojem na pokładzie, w ruchu fabrycznym i dowozowym lub ogólnie, gdy stawiane są wysokie wymagania dotyczące komfortu.
Elegancka na zewnątrz, funkcjonalna i wygodna w środku
Charakterystyczna twarz rodziny Setra z chromowanym napisem marki na błyszczącym czarnym panelu przednim oprawionym w matowe srebro oraz czarne reflektory z pełnymi lampami LED sprawiają, że z daleka można ją rozpoznać jako Setrę nowej generacji. Pasażerowie wchodzą z przodu przez jednoskrzydłowe zewnętrzne drzwi wahadłowe o szerokości 900 milimetrów, a z tyłu przez dwuskrzydłowe zewnętrzne drzwi wahadłowe o szerokości 1380 milimetrów. Wewnątrz cechuje przytulne wyposażenie z podłogą imitującą drewno oraz ścianami bocznymi pokrytymi „granitowym” filcem igłowanym – pasażerowie czują się tu komfortowo nawet podczas dłuższych jazd. Miejsca zajmuje się w siedzeniu Setra Transit. Siedzisko i oparcie są wygodnie wyściełane i pokryte niebiesko-szarą tkaniną. Istnieją również niebieskie zagłówki wykonane z materiału Composition z włókna skórzanego. Kratowe półki na bagaż i półki nad nadkolami z przodu mieszczą bagaż podręczny. Wszystko to, łącznie z rozmieszczeniem siedzeń, tworzy pełną godności atmosferę. Przy drugim wejściu dostępna jest ręcznie obsługiwana składana rampa dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. W strefie specjalnego przeznaczenia znajdującej się naprzeciwko, wózki inwalidzkie można przymocować za pomocą zwijaczy. Są zastopowane w platformach. Wyposażenie informacyjno-rozrywkowe obejmuje system audio Bosch Smartradio z DAB+ i złączami do zewnętrznych mediów przez USB, kartę mini SD lub złącze pomocnicze. Pasażerowie mogą ładować swoje urządzenia mobilne za pomocą podświetlanych podwójnych gniazd USB znajdujących się w każdym podwójnym siedzeniu w ścianach bocznych. Opcjonalnie komfort na długich dystansach można zwiększyć, montując siedzenia autokarowe Setra Route.
Klimatyzacja też osiągnęła wysoki poziom. Wydajny system klimatyzacji dachowej EvoCool Basic z kanałami powietrznymi zapewnia przyjemną temperaturę. Miejsce pracy kierowcy jest oddzielnie klimatyzowane. Okna boczne są podwójne.
Atrakcyjny kokpit, mocny napęd
Miejsce pracy kierowcy jest równie funkcjonalne i wygodne. Przezroczysta ściana tylna i drzwi do kabiny kierowcy zapewniają bliskość, ale i dystans. Cockpit Basic osiąga standardy autobusów autokarowych pod względem wyglądu, obsługi i oprzyrządowania dzięki dużym okrągłym przyrządom i centralnie umieszczonemu kolorowemu wyświetlaczowi oraz wielofunkcyjnej kierownicy. Zadbano o miejsce na rzeczy kierowcy: oprócz licznych półek w jego kabinie, z przodu, tuż przy wejściu, znajduje się obszerna szafka do przechowywania. Ppnieważ najlepsza widoczność stanowi podstawą wysokiego poziomu bezpieczeństwa: eleganckiemu lusterku integralnemu towarzyszą dodatkowe lusterko do bliskiego zasięgu i system kamer 360°. Elektroniczny hamulec postojowy ze zintegrowaną funkcją blokady ułatwia zaś obsługę i jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo.
Większe bezpieczeństwo dzięki nowym systemom wspomagającym
Setra S 515 LE ma liczne systemy bezpieczeństwa i wspomagania, których część funkcji wykracza poza poziom wymagany przez Rozporządzenie UE dotyczące bezpieczeństwa ogólnego na rok 2024. Asystent skrętu Sideguard Assist 2 monitoruje nie tylko stronę pasażera, ale także stronę kierowcy. Przy prędkości powyżej 40 km/h Sideguard Assist 2 pełni też funkcję asystenta zmiany pasa ruchu. Podczas ruszania i powolnej jazdy Frontguard Assist monitoruje obszar bezpośrednio przed pojazdem i ostrzega o nieruchomych lub poruszających się obiektach. Preventive Brake Assist 2, następna generacja pierwszego aktywnego asystenta hamowania w autobusach komunikacji miejskiej, może reagować m.in. na obiekty nieruchome i poruszające się, w tym na pieszych i rowerzystów. System wspomagania ostrzega kierowcę wizualnie i akustycznie o kolizji z nieruchomymi lub poruszającymi się obiektami. Ponadto automatycznie inicjuje manewr hamowania z hamowaniem częściowym. Inne systemy bezpieczeństwa i wspomagania znajdujące się na pokładzie obejmują rozpoznawanie znaków drogowych, asystenta rozpoznawania znaków drogowych, asystenta uwagi (AtAS), monitorowanie ciśnienia w oponach (TPM), asystenta pasa ruchu (SPA) oraz czujnik światła deszczowego.
Mocny i ekonomiczny napęd z modułem hybrydowym
Odpowiedni napęd zapewnia układ , którego podstawą jest kompaktowy i niskoemisyjny sześciocylindrowy rzędowy OM 936, tutaj w wersji wyjściowej o mocy 260 kW (354 KM). Do tego dochodzą automatyczna skrzynia biegów ZF Ecolife 2 z konwerterem momentu obrotowego i przełącznikiem zmiany biegów 1-2-3-D-N-R oraz cicha i ekonomiczna hipoidalna oś napędowa. Z natury wydajny i ekonomiczny, sprzęt z modułem rekuperacji, modułem hybrydowym i inteligentnym zarządzaniem siecią pokładową zmniejsza zarówno koszty zużycie i koszty paliwa, jak i emisję gazów cieplarnianych. Dodatkowo kierowcy MultiClass LE mogą zoptymalizować swój styl jazdy dzięki systemowi wspomagania Driver Score.
Dane techniczne Setra MultiClass S 515 LE hybryda
Długość Szerokość Wysokość 12210/2550/3315 mm
Rozstaw osi 6200mm
Zwis przód/tył 2710/3300 mm
Średnica zawracania ok. 21776 mm
Wolna przestrzeń w środkowym przejściu ok. 2600 mm
Wysokość podłogi siedzenia kierowcy nad jezdnią 809 mm
Miejsce do przechowywania bagaży ok. 0,5 m³
Objętość zbiornika paliwa ok. 300 litrów
Objętość AdBlue ok. 53 l
Rozmiar opony 295/80 R22,5
Całkowita masa 19 500 kg
Obciążenie osi przedniej/tylnej 7500/12 600 kg
Typ silnika/poziom emisji OM 936/Euro 6-E
Cylinder/objętość R6/7700 cm3
Moc 260 kW (354 KM) przy 2200 obr./min
Maks. moment obrotowy 1400 Nm przy 1200 obr./min
Skrzynia biegów ZF Ecolife 2, 6-biegowa automatyczna skrzynia biegów
Oś przednia ZF RL 82 EC, zawieszenie niezależne
Tylna oś RO 440, przełożenie 5,222:1

 

 

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent