FPT Industrial, to trzecia co do wielkości firma zajmująca się układami napędowymi na świecie. Ta marka Iveco Group, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą układów napędowych o niskim wpływie na środowisko, oraz jeden z liderów w zastosowaniach drogowych i przemysłowych, zaprezentował nowe produkty w segmentach zrównoważonych silników spalinowych i układów napędowych ePowertrain, co idealnie wpisuje się w jej ścieżkę multienergetyczną. Kwestia dotyczy m.in. zaawansowanych rozwiązań w zakresie wodorowych układów napędowych, w dziedzinie gazu ziemnego oraz kompleksowej ścieżki multienergetycznej. Pełna oferta systemów ePropulsion, akumulatorów i systemów zarządzania akumulatorami dla pojazdów użytkowych marki świadczy o jej zaangażowaniu w dostarczanie wydajnych i wysokowydajnych rozwiązań dla producentów OEM. Obszar obsługi klienta koncentruje się na podejściu zorientowanym na niego, prezentując usługi Connected Services, Remote Assistance, regenerowane komponenty Reman i zupełnie nową gamę wysokowydajnych olejów.

Sylvain Blaise, prezes Powertrain Business Unit w Iveco Group, mówi „FPT Industrial odgrywa kluczową rolę w dekarbonizacji i osiąganiu globalnych celów, mając jasną wizję w umyśle. Pracujemy nad zrównoważonym rozwojem całej linii, wzmacniając naszą pozycję jako światowego lidera w zakresie rozwiązań układów napędowych o niskim wpływie na środowisko. W naszej wizji technologie ICE nadal odgrywają istotną rolę, wykorzystując wiele zrównoważonych nośników energii w celu osiągnięcia głównych wyników w zakresie dekarbonizacji, podczas gdy my również pozycjonujemy się jako dostawca propozycji elektryfikacyjnych z naszą pełną gamą rozwiązań ePowertrain”.

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

FPT Industrial prezentuje się jako partner wspierający klientów w ich przejściu na nowe, zrównoważone technologie zarówno w transporcie pasażerskim, jak i towarowym. Podobnie jak na innych ostatnich targach, stoisko marki w Hanowerze było zatem neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla – innymi słowy wszystkie czynniki związane z jego ustawieniem, użytkowaniem i demontażem, w tym materiały, transport pasażerów i towarów oraz energia zużyta podczas wydarzenia, aby wymienić tylko wybrane, zostały wzięte pod uwagę w celu ograniczenia emisji do minimum. W szczególności wszystkie elementy stoiska zostały przetransportowane na pokładzie floty ciężarówek IVECO S-Way Natural Gas napędzanych silnikami FPT Industrial CURSOR 13 NG, zasilanymi bio-LNG dostarczanym przez Shell. Ta inicjatywa doprowadziła do 99% redukcji emisji CO2e w cyklu życia, w porównaniu z olejem napędowym B7. Po wystawie FPT Industrial zweryfikuje emisje resztkowe, aby zrekompensować je poprzez zakup certyfikowanych kredytów węglowych.

Asortyment produktów silników spalinowych – najpierw innowacje i technologia

Napędzana przez swoich klientów i ich oczekiwania, FPT Industrial nadal inwestuje w coraz bardziej zrównoważone silniki spalinowe. Jako jedyny gracz w segmencie drogowym z co najmniej jednym alternatywnym paliwem dla całego swojego asortymentu, FPT Industrial przyjmuje ścieżkę wieloenergetyczną, obejmującą lekkie, średnie i ciężkie zastosowania z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie wodoru, hytanu (HCNG (hytan, naturalhy lub H2CNG) – mieszanina sprężonego gazu ziemnego (CNG) i 4–9% wodoru. Jest używany jako paliwo do silników o spalaniu wewnętrznym), gazu ziemnego, oleju napędowego i paliw odnawialnych. Podejście to opiera się na potrzebach biznesowych i klientów, a w całości pozostaje ukierunkowane na dostarczania klientom najlepszych gotowych do instalacji produktów.

Nowy CURSOR 9 H2 — uwalnianie mocy wodoru dla szerszego zakresu ciężkich zastosowań Nowy CURSOR 9 H2, który zadebiutował w Hanowerze, stanowi najnowsze rozwiązanie FPT Industrial o zerowej emisji CO2 w zakresie dekarbonizacji i napędzania przyszłości czystego transportu. Jest przeznaczony do zasilania miejskich i regionalnych ciężarówek, ciężkich pojazdów budowlanych oraz autobusów miejskich i międzymiastowych. Jego zaawansowana technologia silnika wodorowego jest połączona z tradycyjnym mechanicznym układem napędowym i łatwością serwisowania, jak w standardowym silniku spalinowym, aby ułatwić jego użytkowanie od pierwszego dnia. W porównaniu z rozwiązaniami ogniw paliwowych, nowy CURSOR 9 H2 zapewnia mniejszą złożoność, porównywalny całkowity koszt posiadania i większą ładowność, co czyni go idealnym rozwiązaniem zarówno dla zrównoważonego rozwoju środowiskowego, jak i finansowego.

CURSOR 9 H2 – Specyfikacje techniczne

Pojemność skokowa silnika (l): 8,7 C

Układ cylindrów: 6 w rzędzie

Układ wtrysku: wtrysk paliwa do kolektora dolotowego (PFI)

Maksymalna moc (KM): 310

Maksymalny moment obrotowy (Nm przy obr./min): 1400 przy 1100

Oczyszczanie spalin: SCR

Nowy N67 Hythane — innowacyjne rozwiązanie dwupaliwowe umożliwiające zrównoważony transport przy pomocy średniotonażowych ciężarówek i autobusów

Zaczynając od silnika bazowego na gazie ziemnym i wykorzystując 25 lat doświadczenia zdobytego przy sprzedaży 100 000 silników gazowych na całym świecie, FPT Industrial opracowało nowy prototyp silnika N67 Hythane. Silnik, zaprezentowany po raz pierwszy w Hanowerze, jest zasilany mieszanką H2 i NG w celu przyspieszenia i usprawnienia procesu spalania oraz uczynienia go znacznie czystszym, przy szacowanej redukcji emisji CO2 nawet o 50% w porównaniu z gazem ziemnym. Nadaje się zarówno do CNG, jak i LNG oraz do rozwiązań modernizacyjnych wydłużających żywotność pojazdów zasilanych gazem ziemnym, N67 Hythane wyposażono w podwójny układ wtrysku paliwa dla wodoru i gazu ziemnego, zapewniając zoptymalizowane mieszanie paliwa ze zintegrowaną jednostką sterującą silnika zgodnie z warunkami pracy, co zapewnia maksymalne korzyści w zakresie redukcji emisji CO2.

Jako tzw. inteligentne i gotowe do zainstalowania rozwiązanie pomostowe na drodze do całkowicie wodorowego silnika spalinowego, nowy N67 Hythane umożliwia stosowanie sprawdzonego silnika gazowego bez wpływu na układ silnika i układu oczyszczania spalin. Zaprojektowany tak, aby zagwarantować najlepszą w swojej klasie wydajność, trwałość i interwały konserwacyjne, ten wyjątkowy silnik charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa i zmniejszonym hałasem w porównaniu z wysokoprężnym odpowiednikiem, dzięki sprawdzonemu wielopunktowemu spalaniu stechiometrycznemu. Wysoka niezawodność, dzięki kolektorowi wydechowemu z żeliwa odpornego na nikiel (nickel-resist cast-iron exhaust manifold) i chłodzonej cieczą turbosprężarce z zaworem upustowym oraz zgodność z normami emisji dzięki prostemu układowi oczyszczania spalin (trójdrożny katalizator z CPF i bez EGR), dopełniają pakiet.

N67 Hythane – Specyfikacja techniczne

Pojemność skokowa silnika (l): 6,7

Układ cylindrów: 6 rzędowy

Układ wtryskowy: wtrysk paliwa do kolektora dolotowego (PFI)

Maksymalna moc (KM): 280

Maksymalny moment obrotowy (Nm): 1000

Oczyszczanie spalin: katalizator trójdrożny + CPF

XCURSOR 13 Wielopaliwowy – Rozszerzenie zrównoważonego rozwoju i możliwości silników spalinowych

XCURSOR 13 to pierwszy wielopaliwowy silnik FPT Industrial o pojedynczej bazie. Od oleju napędowego i gazu ziemnego (w tym biometanu) po wodór i paliwa odnawialne, ten podstawowy silnik został zaprojektowany i skonstruowany w wielu wersjach, aby umożliwić maksymalną standaryzację komponentów i minimalny wpływ na łatwą instalację w pojeździe. Trzy odmiany, pokazane w Hanowerze, są przeznaczone do ciężarówek dalekobieżnych, ciężkich pojazdów budowlanych i autokarów. XCURSOR 13 to ważny krok na drodze dekarbonizacji silników spalinowych, oferujący obniżony całkowity koszt posiadania (TCO) wraz z najlepszą w swojej klasie wydajnością i mocą hamowania (diesel do 530 kW, gaz ziemny do 260 kW) dzięki nowemu układowi rozrządu i znacznej redukcji masy w następstwie nowego, lżejszego bloku cylindrów i głowicy cylindrów (-10% dla obu zastosowań). Wersja z silnikiem wysokoprężnym zapewnia do 600 KM i 2850 Nm, co przekłada się na +14% momentu obrotowego i +5% mocy w porównaniu z poprzednim CURSOR 13. Wersja na gaz ziemny uzyskuje do 520 KM i 2500 Nm, ze wzrostem momentu obrotowego o 25% i mocy o 13% w porównaniu z poprzednim CURSOR 13 NG. Redukcja emisji CO2 wynosi 7% dla jednostki wysokoprężnej i 8% dla jednostki na gaz ziemny, ale emisje netto można całkowicie wyeliminować, gdy silnik zasila się biometanem.

Od 2022 roku zasilany wodorem wariant ratraka LEITWOLF, wolny od CO2, o mocy 460 KM i momencie obrotowym 2000 Nm, przechodzi testy terenowe we współpracy z PRINOTH. Tzw. terenowy silnik wodorowy XCURSOR 13 zadebiutował na targach Agritechnica 2023, oferując moc 520 KM i będzie miał kluczowe znaczenie dla przyspieszenia wysiłków na rzecz dekarbonizacji sektora rolno-spożywczego.

XCURSOR 13 Multi-Fuel Diesel Version Dane techniczne

Pojemność skokowa silnika: 12,9 l

Układ cylindrów: 6 w rzędzie

Maksymalna moc: 600 KM (442 kW)

Maksymalny moment obrotowy: 2850 Nm

Żywotność: do 1,6 mln km

Moc hamowania: do 720 KM (530 kW)

Masa: 1018 kg

Emisje: Euro 6 Step E

Wersja na wodór/gaz ziemny – Dane techniczne

Maksymalna moc: 520 KM (382 kW)

Maksymalny moment obrotowy: 2500 Nm

Układ wtryskowy: Wtrysk bezpośredni (DI)

F1C Diesel – sprawia, że świat się kręci

Kulminacją ponad 40 lat doświadczenia jest silnik F1C, specjalnie zaprojektowany do lekkich pojazdów użytkowych, będący liderem kategorii pod względem osiągów, gdyż dostarczając do 152 kW (207 KM) i 470 Nm wyróżnia się najlepszą w swojej klasie reakcją przejściową dzięki elektronicznie sterowanym turbosprężarkom o zmiennej geometrii (eVGT), dostarczając 470 Nm przy 1400 obr./min. Dzięki bezobsługowemu łańcuchowi rozrządu dupleksowego, cichszemu i tańszemu niż rozrząd z przekładnią zębatą, F1C pozostaje liderem swojej klasy pod względem niezawodności. Zaprojektowany tak, aby mieć długą żywotność do 400 000 km w pojazdach o masie całkowitej do 7,2 tony, ten wytrzymały i wszechstronny silnik jest również liderem w swojej kategorii pod względem konserwacji, z okresami wymiany oleju do 50 000 km. Jednostkę tę zaopatrzono w podwójny układ SCR ATS, zoptymalizowany do zastosowań miejskich ze zmniejszonym obciążeniem i niską temperaturą spalin, jak i do użytku podmiejskiego. Dostępne zarówno do montażu poprzecznego, jak i wzdłużnego, modele F1C można dobrać na życzenie, z opcjami obejmującymi chłodnicę, filtr powietrza, miskę olejową i bagnet, alternator i inne komponenty. Co więcej, jest to jedyny 3-litrowy silnik do lekkich zastosowań komercyjnych i jedyny silnik do lekkich pojazdów komercyjnych dostępny także w konfiguracji na gaz ziemny oraz w całym zakresie gotowy do użycia HVO. Od 2003 roku na całym świecie sprzedano około dwóch milionów sztuk tej jednostki, spełniając globalne normy emisji, takie jak EuVI, GBVI, JP24 i PROCONVE P8.

F1C – Specyfikacje techniczne

Pojemność skokowa silnika (l): 3,0

Układ cylindrów: 4 rzędowe

Maksymalna moc (KM): 207

Maksymalny moment obrotowy (Nm): 470

OFERTA ePOWERTRAIN — ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ I NOWOCZESNA TECHNOLOGIA

FPT Industrial należy do głównych światowych graczy w dziedzinie elektrycznych układów napędowych, projektując, rozwijając i produkując szeroką i zróżnicowaną gamę wyrobów o zerowej emisji i tym samym pozycjonując się jako dostawca wydajnych i niezawodnych rozwiązań elektryfikacji pojazdów użytkowych dla producentów OEM. Pozycja ta jest mocno zakorzeniona w przemysłowym i badawczym zasięgu marki. Otwarty w październiku 2022 roku zakład ePowertrain jest w pełni poświęcony produkcji elektrycznych układów napędowych do wszystkich pojazdów użytkowych oraz montażowi pakietów akumulatorów do lekkich pojazdów użytkowych i autobusów oraz systemom zarządzania akumulatorami. Zintegrowane i kompaktowe rozwiązania dla aut sportowych o wysokiej wydajności, takich jak w 100% elektryczny Maserati GranTurismo Folgore, o mocy od 300 kW do ponad 600 kW, też stanowią część innowacyjnych produktów zakładu ePowertrain.

Nowy eAX 200-R – rozwiązanie 3 w 1 z najnowocześniejszą konstrukcją wewnętrzną firmy FPT Industrial dla pojazdów użytkowych o masie do 11 ton

Najnowsza generacja zelektryfikowanych osi FPT Industrial została zaprojektowana w oparciu o cztery główne filary: wydajność, wytrzymałość, elastyczność i opłacalność. Ta innowacyjna konstrukcja 3 w 1 obejmuje silnik elektryczny, falownik i przekładnię dla pojazdów użytkowych o masie od 3,5 do 11 ton oraz minibusów. Zaprojektowany specjalnie w celu zapewnienia maksymalnej elastyczności, system ten oferuje wysokie integrację i wydajność, przy takim samym prześwicie jak standardowa oś. Nowy eAX 200-R wyróżnia się zwiększoną szczytową wydajnością systemu (92%) – architektura współosiowa zwiększa gęstość mocy, jednocześnie czyniąc konstrukcję bardziej zwartą, gwarantując więcej miejsca na przechowywanie baterii i wydłużając zasięg pojazdu. Ponadto aluminiowa obudowa przyczynia się do redukcji masy w porównaniu z tradycyjnymi układami, poprawiając dynamikę i wydajność pojazdu, a tym samym zwiększając ogólną trwałość. Zaprojektowana z elastycznym interfejsem koła, hamulca i zawieszenia, oś może być dostosowana do spełnienia szeregu potrzeb klientów. Dzięki temu całkowicie nowemu produktowi FPT Industrial potwierdza swoje zaangażowanie w najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie elektryfikacji pojazdów, łącząc wydajność, zaawansowaną technologię i projekt zorientowany na użytkownika, aby sprostać zmieniającym się potrzebom producentów lekkich i średnich pojazdów użytkowych oraz ich klientów.

eAX 200-R – specyfikacja techniczna

Układ: pojedynczy silnik eAxle, konstrukcja współosiowa 3 w 1 Liczba silników elektrycznych: 1 Masa całkowita pojazdu [tony]: do 11

Moc szczytowa [kW]: do 200

Maksymalny moment obrotowy koła [Nm]: do 10 000

Napięcie [V]: 800

Przełożenie: 1

eAX 375-R — wydajne i wydajne rozwiązanie do zastosowań średnio- i ciężkoobciążeniowych Debiutująca w Europie i oznaczająca narodziny drugiej generacji osi elektrycznych FPT Industrial, zintegrowana oś elektryczna eAX 375-R nadaje się do pojazdów 4×2 i 6×2 o masie całkowitej do 29 ton oraz pojazdów 6×4 o masie całkowitej do 49 ton oraz do zastosowań międzymiastowych i autokarowych. Dzięki konstrukcji wielobiegowej eAX 375-R zapewnia wysokie wydajność i efektywność. Konstrukcja opracowana przez zespół FPT Industrial, obejmująca takie funkcje, jak przykręcana końcówka koła, umożliwia skalowalność i niezwykłą adaptację osi elektrycznej, aby spełnić szereg wymagań układu napędowego. W ten sposób know-how marki wspiera codzienne potrzeby klientów. Moment obrotowy do 30 000 Nm na kołach i żywotność do 1,6 miliona km (zależnie od misji) gwarantują zrównoważony rozwój i dobrą wydajność oraz sprawność.

eAX 375-R – specyfikacja techniczna

Układ: pojedynczy silnik eAxle, kompaktowa i lekka konstrukcja Liczba silników elektrycznych: 1

Sprawność systemu: > 92%

Liczba przełożeń: 2

Całkowita masa pojazdu | Całkowita masa łączna [tony]: Do 29 średniociężkich | 49 heavyduty

Nacisk całkowity na oś [ton]: do 13

Moc szczytowa [kW]: 375

Maksymalny moment obrotowy koła [Nm]: 30 000

Masa [kg]: 600 (bez hamulców i końcówek kół)

Żywotność: 1 600 000 km

eAX 840-R – Jednobiegowa oś elektryczna z podwójnym silnikiem

FPT Industrial wprowadził tę oś, pierwotnie opracowaną na rynek amerykański, a następnie dopasował ją do specyficznych potrzeb rynków europejskich, do stosowania w aplikacjach takich jak Iveco S-eWay FECV i BEV. Jako pierwsza na rynku oś HDT eAxle, jest przeznaczona do ciężkich pojazdów, z wieloma dostępnymi przełożeniami. eAX 840-R to przełomowe rozwiązanie na rynku elektrycznych ciężarówek, oferujące unikatowe połączenie wydajności, osiągów i łatwości integracji. Jej jednobiegowa konstrukcja eliminuje potrzebę jednostki sterującej skrzynią biegów (TCU), upraszczając cały system i skracając czas rozwoju. Dzięki temu FPT Industrial mogło wprowadzić eAX 840-R na rynek w ciągu zaledwie dwóch lat od etapu koncepcyjnego.

eAX 840-R – specyfikacje techniczna

Układ: eAxle z dwoma silnikami

Liczba silników elektrycznych: 2

Sprawność układu: > 92%

Liczba przełożeń: 1

Dopuszczalna masa całkowita pojazdu: 44 tony

Dopuszczalny nacisk na oś 13 ton

Moc szczytowa [kW]: 840

Maksymalny moment obrotowy koła [Nm]: 45 000

Masa [kg]: 1360

Przełożenie: od 15 do 25

Żywotność: do 1,2 mln km

eBS 37 EVO – zestaw akumulatorów do miejskiej bezemisyjnej mobilności

Zestaw akumulatorów przemysłowych FPT o pojemności 37 kWh do lekkich pojazdów użytkowych i minibusów to modułowy zestaw akumulatorów, zawierający ogniwa i moduły w unikatowej technologii litowo-jonowej NMC (nikiel, mangan, kobalt) zapewniającej imponującą gęstość energii i głębokość rozładowania (95%), z zaletami w postaci zmniejszonej masy akumulatora. Akumulator eBS 37 EVO prezentuje kilka znaczących innowacji: system zarządzania akumulatorem eBM 5 – opracowany i wyprodukowany w całości przez FPT Industrial – oraz nową konstrukcję wewnętrzną, pozwalającą akumulatorowi spełniać najwyższy standard bezpieczeństwa, ECE R100.3. Dzięki wewnętrznemu systemowi zarządzania akumulatorem eBM 5 firmy FPT Industrial, eBS 37 EVO zapewnia dłuższą żywotność akumulatora zgodnie z wymaganiami misji. W dążeniu do dostarczania klientom produktów najwyższej jakości, FPT Industrial wprowadza „paszport akumulatora” gwarantowany przez blockchain do wszystkich swoich akumulatorów. Aby zwiększyć przejrzystość i bezpieczeństwo danych oraz zapewnić natychmiastową identyfikowalność swoich akumulatorów, marka zdecydowała się zbadać nową ścieżkę technologiczną, wykorzystując blockchain do przejrzystego śledzenia ogółu danych zbieranych podczas produkcji akumulatora i w trakcie jego eksploatacji. Ten ambitny projekt transferu technologii został przeprowadzony z otwartym podejściem innowacyjnym poprzez współpracę z innowacyjnym startupem, spin-offem Politechniki w Mediolanie.

eBS 37 EVO – specyfikacja techniczna

Budowa: rozwiązanie multipack z maksymalnie czterema równoległymi pakietami baterii

Technologia ogniw: Li-NMC

Układ chłodzenia: chłodzony cieczą

Energia znamionowa (kWh): 37

Napięcie znamionowe (V): 355

Gęstość energii [Wh/kg]: > 140

Współczynnik C (ciągły): 1C (ładowanie) / 2C (rozładowanie)

Stopień ochrony: IP67 – IP6K9K

Wymiary [dł. x szer. x wys., mm]: 925 x 854 x 310

Masa [kg]: 260

Cykle życia: > 2500 BMS: FPT eBM 5

Zgodność z przepisami: ECE R100.3, ECE R10.6

Obsługa klienta — telematyka, łączność i zrównoważony rozwój dla wszystkich

Zakres usług oferowanych przez FPT Industrial klientom, którzy polegają na jego układach napędowych, ma na celu nie tylko zapewnienie maksymalnego czasu sprawności i zminimalizowanie potencjalnych problemów i kwestii, ale także ograniczenie wpływu na środowisko wszelkich działań konserwacyjnych. Za pośrednictwem aplikacji MyFPT i Control Room da się zdalnie i proaktywnie monitorować połączone silniki, zapobiegając kosztownym awariom i ograniczając wizyty w warsztacie do absolutnego minimum, oszczędzając czas, pieniądze, paliwo i naturalne emisje. Jednocześnie regenerowane części Original Reman są świadomą zrównoważonego rozwoju alternatywą dla nowych części, z korzyściami środowiskowymi i finansowymi dla wszystkich zaangażowanych. Zużyte rdzenie nie trafiają na wysypiska śmieci. Proces regeneracji zużywa około 80% mniej energii niż produkcja, przy 28 Mt mniejszej emisji CO2 rocznie. Poza tym przygotowane w ścisłej współpracy z PLI (Petronas Lubricants International), nowe oleje w tej gamie są idealnie dostosowane do najnowszych osiągnięć FPT Industrial w zakresie technologii silników i gwarantują wysoką wydajność silnika oraz stałą oszczędność paliwa przy wszystkich prędkościach obrotowych i w każdych warunkach pracy. Powtarzane testy przeprowadzone przez specjalistów FPT Industrial potwierdziły wydajność nowych olejów pod względem zwiększonej ochrony jednostek napędowych w ekstremalnych warunkach, wydłużonej żywotności i wydłużonych okresów między wymianami oleju, co przekłada się na redukcję kosztów i lepszą ochronę środowiska.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent