Nowe kontenery gaśnicze dla austriackiej Bundesheer
3 listopada rodzinna austriacka firma EMPL Fahrzeugwerk GmbH poinformowała, że przekazała rodzimej armii –Bundesheer 3-częściowe systemy kontenerów gaśniczych LCS. – wersja LCS3 8000/200
Systemy kontenerów gaśniczych mają znormalizowane wymiary – przede wszystkim szerokość i długość, w następstwie czego mogą być obsługiwane przez standardowe ciężarówki z hakowym systemem załadowczym – tzn. 4-osiowe samochody MAN z typowo militarnej serii SX – typ SX 32.440 8×8 z integralnie opancerzoną kabiną KMW – oraz zmilitaryzowane cywilne z linii TGS – typ TGS 35.440 8×6 z hakowym systemem załadowczym Scorpion. W razie potrzeby pojazdy te będą dodatkowo wyposażone w tymczasowo montowaną instalację natryskową podłoża.
Po bokach LSC, w jego partiach przedniej i tylnej, usytuowano symetrycznie – po dwie na każdą stronę – skrytki na sprzęt i wyposażenie. W skrytkach tych mieści się wiele wyspecyfikowanych pozycji, w tym m.in. latarki, kamery termowizyjne, respiratory, pompy do pracy pod wodą, węże ciśnieniowe, generatory prądu, dystrybutory, rury belkowe, plecaki medyczne, piła łańcuchowa. Wszystkie te boczne skrytki są zamykane lekkimi żaluzjami wodo- i pyłoszczelnymi oraz obsługiwane przy pomocy poręcznego pionowego dolnego uchwytu. Ze względu na przeznaczenie, żaluzje te pomalowano na ten sam kolor ochronny, co pozostałe części zewnętrzne kontenera. Z tyłu zaś umieszczono moduł sterowania. Przy tym bezpieczną i wygodną pracę przy obsłudze urządzeń ułatwiają chowane – podest podłogowy oraz dwie boczne osłony zrobione z profili o przekroju kwadratowym. Dostęp do tego podestu i w rezultacie modułu sterowania uzyskuje się korzystając ze składanej drabinki, zamocowanej do prawej osłony. LCS ma też zbiornik na wodę o pojemności 8000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 200 litrów i wbudowaną pompę o wydajności 4000 l/min, którą można również zasilać przez generator diesla w trybie zasilania zewnętrznego. Do bezpośredniej walki z ogniem służy dachowe działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności do 4000 l/min. Poza tym wbudowany system grzewczy gwarantuje, że LCS będzie gotowy do działania także w trakcie przechowywania na zewnątrz w temperaturze otoczenia do – 25°C.
Następna cecha kontenera LCS polega na elastyczności jego obsługi i wdrożenia. Po pierwsze ma on bowiem wymiary i konstrukcję zewnętrznego szkieletu nośnego typowego 20-stopowego kontenera cysternowego (tzw. tank-kontenera). W rezultacie nadaje się nie tylko do przerzutu w wymiarze operacyjnym w oparciu o środki transportu kołowego, ale i do przerzutu strategicznego za pomocą samolotów i wagonów typu platforma. Po drugie natomiast, powiązane z pierwszym, kontener ten nie tylko może być obsługiwany przez samochodowe hakowe systemy załadowcze, ale i wózki widłowe o odpowiednim udźwigu, żurawie, kalmary czy suwnice, czyli sprzęt przeładunkowy występujący w terminalach kontenerowych. W tym celu w bocznych dolnych profilach nośnych wykonano standardowe prostokątne poziome otwory.
Siły Zbrojne RP powinny rozważyć zakup pewnej partii analogicznych kontenerów, do zabezpieczenia pożarowego polowych baz materiałowych czy magazynów amunicji. Tym bardziej, że takie kontenery mogą w całości powstać w naszym kraju, ponieważ zaproponować je może nawet kilka wyspecjalizowanych rodzimych podmiotów dostarczających sprzęt pożarniczy, jak bielska firma Szczęśniak PS.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent