W dniu 15 sierpnia TATRA TRUCKS a.s ujawniła, że pracuje nad nowymi wariantami wojskowymi pochodzącymi z linii Force trzeciej generacji. Jej pierwszy przedstawiciek – podwozie 3-osiowe z długą kabiuą i tradycyjną skrzynią ładunkową został ujawniony przedpremierowo w fabryce w Koprzywnicyw dniu 5 czerwca w trakcie pierwszych pokazów cywilnej gamy Phoenix następnego pokolenia, kilaknaście dni później zaś w Paryżu na targach zbrojeniowych Eurosatory.

Na teraz ujawnionych grafikach widać podwozie 4-osiowe, z nieopancerzoną wydłużoną kabiną załogową, czterodrzwiową, w formie zabudowy zaopatrzone w system załadwoczy do obsługi palet czy kontenerów. Możliwe są też oczywiście inne wersje nadwozi.

Przy tej okazji warto wskazać, że w ostatnim okresie czeska firma niezwykle mocno inwestuje w badania i rozwój. Jednym w tego przejawów jest otwarcie nowych biur projektowo-konstrukcyjnych w następnych w po Pradze silnych czeskich ośrodkach naukowych. Są nim Ostrawa i Brno. Utworzenie tam nowych oddziałów ma swoje przyczyny. Tatra chce w ten sposób pozyskać nowych ekspertów ds. Rozwoju. Ponadto są to miasta, w których skupiają się różnorodne badania i rozwój oraz znajdują się tam uczelnie techniczne, takie jak politechniki – brneńska BUT i ostrawska VŠB-TUO. Brno i Ostrawa to także ośrodki oferujące znacznie większą różnorodność w poszukiwaniu możliwości biznesowych i kontaktów partnerskich.

W biurze w Brnie już pracują głównie projektanci silników i skrzyń biegów, gdyż Tatra kontynuuje rozwój i produkcję tych własnych kluczowych komponentów. W sytuacji silnej oligolipolizacji rynku takie wyjście wydaje się jak najbardziej wskazane. Przedsiębiorstwo zwiększa też obecnie możliwości tego oddziału i poszukuje ekspertów w dziedzinie elektroniki. W kwestii zaś biura w Ostrawie, to tam właśnie powstaje nowy zespół, który będzie zatrudniał projektantów, elektroników, elektryków i informatyków.

Na powyższym mają także skorzystać wyroby dedykowane dla sił zbrojnych, w tym w sferze przygotowywania nowych odmian docelowych, dalszego doskonalenia własnego tradycyjnego układu napędowego oraz wprowadzania alternatywnych układów napędowych czy układów napędowych na paliwa alternatywne i rozwiązań dotyczących jazdy zautomatyzowanej.

          Tekst: Jarosław Brach

           Zdjęcia: Producent