Światowa premiera wystawowa nowego modelu Tatra Force e-Drive Hybrid 8×8 odbyła się 7 listopada, w praskim centrum wystawienniczym w Letňanach w ramach targów e-Salon 2024. To kolejny dodatek do powiększającej się rodziny samochodów Tatra z gamy Force, oznaczony jako e-Drive. Tym samym dołącza on do gamy pojazdów z serii Force zaopatrzonych w różne alternatywne układy napędowe, gdyż rok temu firma zaprezentowała pierwszego przedstawiciela tej rodziny – typ Force e-Drive FCEV, do wytwarzania prądu wykorzystujący wodorowe ogniwa paliwowe.
Premierowy samochód otrzymał równoległy napęd hybrydowy i został zbudowany w oparciu o najnowszą, trzecią generację serii modeli Force, która m.in. zdobyła w tym roku nagrodę za design Red Dot. Pokazana czteroosiowa platforma z nową architekturą elektroniczną i czterodrzwiową kabiną załogową nowego rodzaju posłuży do sprawdzenia konstrukcji zarówno samego napędu hybrydowego, jak i kabiny dla sześcioosobowej załogi z czterema miejscami siedzącymi łącznie z kierowcą, w dwoma siedzeniami w drugim rzędzie. Przy tym kabina ta pojawiła się w tej gamie jako pierwsza już w 2023 roku i początkowo było wprowadzona w dwóch modelach 2-osiowych, najpierw pożarniczym, a potem demonstratorze technologicznym do badania rozwiązań w obszarze jazdy zautomatyzowanej. Kabinę tę cechują szereg ponadstandardowych zabezpieczeń, cyfrowa tablica rozdzielcza z nowoczesnym, ergonomicznym designem oraz przykładowo szyberdach, klimatyzacja, ogrzewanie postojowe czy elektryczne sterowanie szybami. W wydaniu 4-osiowych z wyłącznie pojedynczym ogumieniem ładowność wynosi 22000 kg, z kolei dopuszczalna masa całkowita może sięgać nawet 38000 kg.
Hybrydowy układ napędowy wykorzystuje kombinację chłodzonego powietrzem 8-cylindrowego silnika wysokoprężnego Tatra, silnika elektrycznego oraz wielostopniowej, w pełni automatycznej skrzyni przekładniowej z konwerterem hydrodynamicznym, do czego dochodzi pokładowy akumulator trakcyjnych. Komponenty te wbudowano w standardowe podwozie z centralną rurą nośną i niezależnie zawieszonymi półosiami wahliwymi z zawieszeniem pneumatycznym. Nie musiano w tym celu w żaden specjalny sposób modyfikować podwozia. Połączenie spalinowego silnika diesla i silnika elektrycznego z akumulatorem trakcyjnym oferuje kilka rodzajów trybów pracy i oczywiście dzięki niemu osiągniemy także redukcję ilości szkodliwych emisji podczas eksploatacji. Bazowo napęd zapewnia dla układu hybrydowego zapewnia wspomniany silnik Tatra ze sterowaniem elektronicznym, w nastawie o mocy maksymalnej 300 kW/408 KM i maksymalnym momencie obrotowym 2100 Nm. Połączony go z silnikiem elektrycznym w postaci silnika synchronicznego Danfoss EM-PMI375-T1100 z magnesami trwałymi (SRPM), o mocy ciągłej 300 kW, mocy maksymalnej 500 kW i momencie obrotowym 2400 Nm. Następnie znajdują się w pełni automatyczna siedmiobiegowa skrzynia przekładniowa Allison 4900 oraz skrzynia rozdzielcza Tatra typu step-down, połączona za pomocą wału łączącego (kardana) ze standardowym montażem w centralnej rurze nośnej podwozia. W ciężarówce zamontowano także akumulator trakcyjny typu LTO o pojemności 89 kWh. Do tego wewnątrz układu napędowego dochodzą mechanizmy różnicowe osiowe i międzyosiowe. Przy czym osie wyróżnia nowy rodzaj redukcji, tzw. prawa planeta.
Ta nowa hybrydowa Tatra może poruszać się albo wykorzystując wyłącznie silnik elektryczny o zasięgu, co przy tej pojemności baterii w dobrych warunkach drogowych zabezpiecza zasięg aż do 70 km, albo umożliwia pracę wyłącznie na silniku spalinowym, albo jazdę z równoległym połączeniem silnika spalinowego i elektrycznego. W przypadku pierwszego trybu pracy wykorzystującego napęd silnikiem elektrycznym i akumulator trakcyjny możliwa jest lokalnie czysta, bezemisyjna praca lub np. cichy ruch przy zmniejszonym śladzie cieplnym. W kombinowanym trybie połączenia silnika spalinowego, elektrycznego i akumulatora trakcyjnego, cały układ napędowy też będzie oferował zwiększony zasięg. W rezultacie wyraźnie wzrastają możliwości eksploatacyjne tego produktu.
Hybryda Force e-Drive to kolejna z szeregu nowości, które w ciągu ostatnich dwóch lat zaprezentowała koprzywnicka firma Tatra Trucks. W zeszłym roku były to pierwsza cywilna wersja III generacji z serii Force oraz wersja e-Drive z napędem wykorzystującym wodorowe ogniwa paliwowe. W 2024 roku ujawniono zaś specjalny wariant Force ze zautomatyzowanym sterowaniem i możliwością zdalnego sterowania, oraz najnowszą 3. generację serii Phoenix wojskową odmianę 3. generacji z linii Force. Force e-Drive Hybrid zamyka na razie listę nowości. Jednakże dział badawczo-rozwojowy Kopřivnicy pracuje nad innymi projektami, zarówno w obszarze udoskonalania rozwiązań technicznych i układów elektronicznych samych aut, jak i nad standardowymi silnikami spalinowymi własnej konstrukcji oraz innymi alternatywnymi układami napędowymi.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent