Współpraca między Mercedes-Benz Special Trucks a ROHR Spezialfahrzeuge GmbH w celu wdrożenia elektrycznego pojazdu do tankowania śmigłowców. Mercedes-Benz eEconic ze zbiornikiem o pojemności 16 500 litrów pomaga zmniejszyć emisję w Airbus Helicopters
Po jednym procesie ładowania eEconic może być zazwyczaj używany w codziennej pracy przez cały tydzień

eEconic po raz pierwszy tankuje śmigłowce. Airbus Helicopters w Donauwörth korzysta z całkowicie tego elektrycznego pojazdu od kilku tygodni. Pierwsze doświadczenia użytkownika pokazują, że dzięki zainstalowanej pojemności akumulatora w normalnych warunkach cysterna może być eksploatowana przez około tydzień bez ładowania pośredniego. Korpus zbiornika na paliwo lotnicze zawierające SAF (Sustainable Aviation Fuel) pochodzi od ROHR Spezialfahrzeuge GmbH. Eksperci z ROHR i Mercedes-Benz Special Trucks wspólnie wdrożyli integrację zbiornika i auta bazowego. Zamiarem dodania całkowicie elektrycznego samochodu do tankowania do floty jest zmniejszenie emisji z floty obsługującej i uczynienie bezpośredniego otoczenia ciężarówki przyjemniejszym miejscem pracy dla pracowników.
Pojazd bazowy: eEconic od Mercedes-Benz Special Trucks
Dzięki sprawdzonym funkcjom bezpieczeństwa eEconic dobrze nadaje się do użytku w dynamicznych środowiskach pracy. Kąt widzenia kierowcy jest szerszy niż w wielu innych modelach ciężarówek dzięki nisko położonemu panoramicznemu oknu. Nisko położone siedzenie pozwala również kierowcy obserwować to, co dzieje się na wysokości oczu kolegów na lotnisku i utrzymywać z nimi kontakt wzrokowy. Pomimo długiego rozstawu osi, wynoszącego 5,5 metra, eEconic ma stosunkowo mały promień skrętu dzięki skrętnej tylnej osi. W rezultacie wariant bazowy o długości około 11 metrów może łatwo manewrować między personelem naziemnym, innymi pojazdami, lądującymi śmigłowcami, a nawet obracającymi się łopatami śmigłowców, które się uruchamiają. Koncepcję bezpieczeństwa uzupełniają kursy szkoleniowe dla personelu naziemnego, zaprojektowane przez ekspertów z Mercedes-Benz Special Trucks, ROHR Spezialfahrzeuge GmbH oraz Airbus.
eEconic ma oś elektryczną ze zintegrowaną jednostką napędową oraz dwa silniki elektryczne, generujące ciągłą moc wyjściową 330 kW. Zestawy akumulatorów można ładować z mocą wyjściową do 160 kW. Ponieważ pompa w korpusie zbiornika też pobiera energię z akumulatorów pojazdu, pojedynczy proces ładowania zapewnia zasilanie zarówno do jazdy, jak i tankowania. Energię elektryczną można także odzyskać poprzez rekuperację, co wydłuża czas pracy samochodu tankującego bez ładowania pośredniego. Kolejna zaleta napędu elektrycznego to fakt, że spaliny, zapach, ciepło i hałas dla pracowników lotniska są znacznie mniejsze.
Cysterna od Rohr Spezialfahrzeuge GmbH
Pojazd wyposażono w specjalny zbiornik o użytecznej pojemności 16 500 litrów. Pompa jest obsługiwana hydraulicznie za pomocą elektrycznego układu odbioru mocy (ePTO). Ponieważ pompa w zbiorniku również pobiera energię zgromadzoną w akumulatorach pojazdu, jeden proces ładowania wystarcza, aby zapewnić zasilanie zarówno do jazdy, jak i tankowania. W przypadku tego rozwiązania specjaliści z ROHR skupili się na dostosowaniu do specyfiki wersji elektrycznej standardowych części składowych i zespołów z konwencjonalnego odpowiednika spalinowego. Oznacza to, że obsługa wymaga niewielkiej znajomości. Tym bardziej, że Mercedes-Benz Special Trucks i specjalista od zbiorników ROHR Spezialfahrzeuge GmbH używają wspólnego interfejsu użytkownika, aby na wyświetlaczu w kabinie pokazywać wszelkie istotne informacje, takie jak stan naładowania akumulatorów, pozostały zasięg, poziom napełnienia zbiornika lub zużycie energii,.
Klient: Airbus Helicopters
Airbus postawił sobie za cel zmniejszenie do 2050 roku emisji dwutlenku węgla do zera netto Uważa, że stosowanie sprawdzonych, produkowanych w zrównoważony sposób paliw lotniczych stanowi ważną dźwignię w tym zakresie. Obecnie wszystkie samoloty i śmigłowce Airbus mogą być już eksploatowane na mieszance 50% SAF. Do 2030 roku wszystkie śmigłowce Airbus będą certyfikowane do operowania na mieszance 100% SAF.
W swojej siedzibie w Bawarskiej Szwabii od 2023 roku Airbus wykorzystuje więcej paliwa z zawartością SAF i stopniowo przechodzi na pojazdy w pełni elektryczne, aby w przyszłości móc obsługiwać swoją całkowicie elektryczną flotę pojazdów użytkowych. Zakup cysterny elektrycznej, ładowanej na miejscu przy użyciu zielonej energii, gdziekolwiek to możliwe, to kolejny krok w kierunku wdrożenia tego projektu.

 

       Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent