Największy, najcięższy i najdłuższy zestaw nieponadnormatywny w Szwecji
Zestaw waży 98 ton i ma 34 metry długości. Im większy pojazd, tym więcej z niego operator dostaje przychodu za każdym razem, gdy jedzie. Zwykły zestaw w Szwecji waży około 60 ton. Po dodaniu środkowej części i łącznika zestaw zyskuje pełne 34 metry długości. Zespół ma dwanaście osi i składa się z 4-osiowego podwozia w układzie napędowym 8×4 z tylnym tridemem z napędowym tandemem i ostatniej osi z pojedynczym ogumieniem, skręcanej przeciwbieżnie oraz z wózka, łącznika i przyczepy.
W efekcie taki zestaw zestaw zabiera o 70 procent więcej ładunku niż zwykły zestaw EMS 60000-64000 kg, 25,25 m. Oznacza to, że liczba przewozów zmniejsza się o jedną trzecią. Jest to wzrost wydajności, który prawdopodobnie jest również przyjazny dla klimatu. Ponadto zmniejsza się liczba pojazdów ciężarowych znajdujących się w ruchu.
Samochód jest również wolny od paliw kopalnych.
Ciężarówka przewozi pozostałości produktów przemysłu leśnego i drewno z odzysku. W Igelstaverket wszystko zamieniane jest na ciepło i prąd. Paliwem, którego używamy, jest HVO, paliwo wolne od paliw kopalnych i odnawialne. Do 2030 roku emisje z transportu krajowego muszą spaść o 70 proc. Tą drogą da się zatem zredukować emisję gazów, korzystając z mniejszej liczby, ale większych pojazdów.
To jest próba.
Ten zestaw to innowacja. Eksperyment jest realizowany wspólnie ze Skogforskiem i Scanią. Szwedzki Urząd ds. Transportu udzielił Söderenergizezwolenia na jazdę tak długo i intensywnie po normalnych drogach między pociągiem a terminalem paliw w Nykvarn i Igelstaverket. W ciągu czterech lat podmiot dowie się jak najwięcej o tym, jak tak wydajny pojazd zmniejsza emisję oraz zużycie dróg i natężenie ruchu, przez co przyczynia się do bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z badań wynika bowiem, że najczęstszymi wypadkami z udziałem ciężarówki są zderzenia czołowe, podczas których auta osobowe wjechały na nadjeżdżający pas. Oznacza to, że liczba pojazdów ciężarowych w ruchu ma wpływ na bezpieczeństwo dróg. Zestaw taki jak ten, który zastępuje kilka mniejszych, przyczynia się tym samym do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Ponadto badania dłuższych pojazdów wykazały, że wyprzedzanie ich nie jest bardziej niebezpieczne.
Terminal kolejowy w Nykvarn
Terminal kolejowy znajduje się na obszarze o powierzchni ośmiu hektarów, obok stacji Svealand w Nykvarn. Tutaj Söderenergi odbiera w kontenerach pozostałości leśne, które pochodzą z różnych części Szwecji. Obiekt pełni także funkcję składu paliw stałych i jest centralnym węzłem logistycznym przedsiębiofstwa. Unikalny system kamer wykrywających ciepło, w połączeniu z wykrywaniem pożaru i monitorowaniem wtargnięcia, służy do monitorowania poszczególnych stosów paliwa i analizowania trendów temperatury.
Cały ciężki sprzęt i pojazdy na miejscu są zasilane w 100% biopaliwem, podobnie jak pierwszy w Szwecji 74-tonowy zestaw przewożący biomasę, która jeździ tam i z powrotem z fabryki Igelsta. Obecnei dołączył do miego xzestaw 98-tonowy.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent